koşmak zayıflatır mı-yürümek kilo verdirir mi

Gerek koşmak gerekse yürümek kalori yaktıran en doğal ve zararsız egzersiz hareketleri olarak bilinmektedir. Günde 5 km düzenli olarak yürüyen birisinin kilo almasına ve şişmanlamasına imkan yoktur. Diğer yandan yürümenin ve koşmanın sağlığa faydaları ve zayıflamaya yararları bulunmaktadır. Yürümek ve koşmak kaç kalori yaktırır bu yazıda bulacaksınız.

Yapacağınız diyeti tek başına ayakta tutmazsınız. Diyetin desteğe ihtiyacı vardır ve bunu gerek egzersizler gerek sporlar gerekse ufak yürüyüşler.

En önemli nokta yürüyüş. Hem de en kolay olanıdır seçeneklerden yürüyüş yapmak. Yanınıza bir de arkadaş bulursanız nasıl zamanın geçtiğinin farkında bile olmadan aslında kendinize büyük yardımlar etmiş olursunuz. İstediğiniz her yerde, her zaman yürüyebilirsiniz. Yürümek, duraklamadan, aynı tempoda, aynı adımlarla ilerlemek demektir.

Yürüyüşten vücudunuza en yüksek derecede yararı almak istiyorsanız eğer zamanlı ve aksatmadan uygulamalara dikkat etmek gerek.

Aynı günlerde ve aynı saatlerde yürüyün.

Sizin ve sizin bünyenizin için en doğru olan günde ve zamanda yürümelisiniz. Vücudunuz yürüyüşe kendini ben hazır hissediyorum demelidir.

Yürüyüş, her şeyden önce kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu yeni alışkanlığınızdan ilk kazançlı çıkacak olan kalp ve damar sisteminiz olur.

Beyin dokularınız daha çok oksijene kavuşur ve daha sağlıklı düşünürsünüz.

Vücudunuzdaki kaslar çalışır, kan dolaşımı harekete geçer, böylece vücudunuzdaki yağlar kasa dönüşmeye başlar. Yağlar kasa dönüşmeye başlayarak forma girersiniz.

Bu da fazla kilolardan da yavaş yavaş kurtulmanız anlamına gelir. Düzenli yürüyüş sonunda vücudunuz dayanıklılık kazanır.

Yürüyüş yaparken en iyi ve rahat ayakkabıları tercih etmelisini. Ayağınız çok önemli bu konuda özen gösterin. Ayak tabanlarınızı destelemesi çok önemli bir noktadır.

Esnek olması da bir şart koşulabilir. Çünkü esneklikte ayak ve ayak sağlığı için önemlidir. Yürüyüş yaparken göğüsleriniz ve omuzlarınız ileride olmalıdır.

Aynı zaman da da karın içeride ve dik olmalısınız. Atmış olduğunuz adımlarınızın aralıkları eşit olmalıdır.

Molalarınıza da dikkat edin. Vücudunuz kendini çok yorgun hissettiğinde 10 dakikalık molalardan sonra aynı şartlar doğrultusunda devam edin.

30-60 dakika boyunca ortalama bir tempoda yürümek vücudunuzda depolanan yağları yakar ve metabolizmanızı hızlandırır. Her gün 1 saat yürümenin kalp rahatsızlıklarına , göğüs kanserine ve diyabete iyi geldiği biliniyor. Günlük tempomuz ne kadar yoğun olursa olsun 1 saatimizi yürüyüşe ayırmak sizin elinizde.
Vücut ağırlığı çoğunlukla aldığınız kalorilerle yaktığınız kalorilerin dengesiyle ilgilidir. Kilo vermek istiyorsanız aldığınız kalorileri azaltıp yürüyüşleri arttırmanız gerekiyor.
Kalori ve Kilo
500g yağ 3500 kaloriye eşittir. Haftada 500g vermek için yediklerinizden 3500 kalori daha fazla yakmanız gerekir. Bunu yediklerinizi azaltarak veya egzersizlerinizi yeterli seviyede arttırarak yapabilirsiniz. Haftada yarım kilo vermek yeni başlayanlar için mantıklı bir hedef olur. Eğer hızlı ve disiplinli bir diyete girecekseniz bu hedefi 1 kiloya çıkarın. egzersizlerinizi arttırıp yediklerinize de dikkat ederseniz 7 günde 500g vermek çok kolay olacak. Hedefinizi belirleyin ve kararlı olun.

Yeni başlayanlar için mesafe hızdan önce geliyor.
Nasıl kalori yakıyorum?
Kilonuz x mesafe = yürürken harcanan enerji. Harcadığınız zaman mesafe kadar önemli değildir. Ancak 1km mesafeyi 15 dakika daha hızlı yürürseniz daha fazla kalori yakıyor olacaksınız. Yeni başlayanlara tavsiyemiz en başta hızınızı değil mesafeyi arttırın.
Çok yavaş yürüyerek daha fazla kalori yakabilirsiniz çünkü hızının düşük olduğu için momentumunuz sizi itmez ve her adımda durup yeniden başlıyormuşsunuz gibi bir etki olur. Öteki taraftan hızlı yürürseniz kollarınız da dahil olmak üzere çoğu kas grubunuz daha fazla çalışır ve daha fazla kalori yakmış olursunuz. Koşmak yürümekten daha fazla kalori yakmanıza neden olabilir çünkü ağırlığınızı ileri itmenin yanında bir de yukarı ve aşağı oynatma hareketi vardır.

Hep daha ileriye
Her zaman daha fazla koşmayı hedefleyin, böylece daha fazla kalori yakabilirsiniz. Kendinizi daha uzağa koşmak için motive edin. Hızın mesafeden sonra geldiğini unutmayın. Fazladan birkaç dakika yürümekle daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Uyurken kalori yakmak
Günün her saatinde ve uyurken vücudunuz kalori yakabilir. Bunu kas dokusu kazanarak yapabilirsiniz. Vücudunuza kas dokusu kazandırdığınıza metabolizmanız hızlanır ve dinlenirken yaktığınız kalori miktarı artar. Burada barbar Konan kaslarından bahsetmiyoruz; bacaklarınızı, kollarınızı ve üst vücudunuzu biraz geliştirmek yeterli olacaktır.
Yeni başlayanlar: Yürüyüş mesafenizi ve zamanını arttırarak bacak kası yaparsınız. Yürüyğşe ayırdığınız zamanı arttırmaya çalışın.
Uzun zamandır yürüyüş yapanlar daha fazla kas dokusu kazanmak için yürüyüş stillerini değiştirmelidir.

Yürüyüşlerinize arkadaşlarınızla çıkın!
Eski hesaplar
Bir gofret 4km yürüyüşe bedeldir. Bir hamburger de 12km yürüyüş eder. Aslında hesap çok basit: Eğer aldığınız günlük kalori kadar kalori yakamıyorsanız kilo veremezsiniz.
Bir çoğumuz bir günde ne kadar kalori aldığımızın farkında değiliz. Bunun için bir yiyecek günlüğü tutup hem yediklerinizi takip edebilir hem de kalorilerinizi hesaplayabilirsiniz.
– Sevdiğiniz yiyecekleri kesmenize gerek yok ancak porsiyonlarınızı küçültmelisiniz.
– Aburcuburları sebze ve meyvelerle değiştirmeye çalışın.
– Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın.
– Unutmayın, restoranlarda önünüze gelen porsiyonlar genellikle yemeniz gerekenden 2 kat daha fazladır. Yemeklerin arkanızdan ağladığı zamanlar çok geride kaldı. Doyduğunuzu hissettiğiniz an yemeyi bırakın veya siparişlerinizi yarım porsiyon olarak isteyin.
– Kilo vermek için yapacağınız değişiklikler gerçekçi ve hayat boyu sürdürebileceğiniz şekilde olsun. Böylece açlık çekip 1 hafta sonra pes etmenize gerek kalmaz.
– %50-70 kalp atış hızınızda 30-60 dakika kadar çalışmanız gerekiyor.
– İlk 5-10 dakika sizi zorlamayacak bir tempo tutturun.
– Başlamadan önce yapacağınız esneme hareketleri yararlı olacaktır.
– 1 saat sonra yürüdükten sonra kendinizi bir yarım saat daha yürümek için zorlayın.
– Kilo vermek istiyorsanız haftada en az 4 gün yürümelisiniz.
– Yürümediğiniz günlerde ağırlık çalışması veya egzersiz yapabilirsiniz.

“koşmak zayıflatır mı-yürümek kilo verdirir mi” üzerine 5 yorum

  1. ben 18 yaşında 1:80 84 kilo olan bi gencim ama zayıflıyamıyorum zayıflamak için ne yammam gerek yardımcı olursanız sevinirim

  2. 24 yaşında 180 boy 85 kilo ağırlığındayım günde 1 saat koşuyorum yanlız 30 dakikadan sonra kesiliyorum kalan zamanı yürüyerek geçiriyorum pek kilo verdiğim söylenemez ne yapmalıyım

  3. merhaba.3 aylık tatili iyi değerlendirmek istiyorum.3gundr aynı saatlerde 1 saat yuruyorum.fakat sabah erken kalkamıyorm.sabah ve aksam yuruyuslerının kalorı acısından bi farkı var mıdır?

  4. merhaba.ben 21 yaşında bir gencim.ben koşu yapıyorum ama bunu yorgunluktan ölene kadar bu bana zararlı mıdır..bir de bazen güneşte yapıyorum teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir