Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir-Tüp Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Sonrası Olanlar

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir-Tüp Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Olanlar

 

Obezite tedavisinde mide küçültme ameliyatı olarak ta adlandırılan tüp mide ameliyatları özellikle ölümcül obezite (morbid obezite) olarak bilinen ve vücut kitle indeksinin 40 ve üstü olan hastalara uygulanan bir kilo verme ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı olanlar, bu ameliyat sonrası yaşamlarına ve beslenme düzenlerine dikkat etmeliler. Elbette her ameliyat gibi tüp mide ameliyatı de bir takım riskleri barındırmaktadır.

Tüp mide ameliyatında midenin 2/3 lük kısmı devre dışı bırakılmakta ve vücut dışına alınmaktadır. Dolayısı ile bu ameliyat midenin çıkartılan parçasından dolayı geri dönüşü olmayan bir ameliyattır. Bundan sonra kişi artık hayatı boyunca yaklaşık olarak 80 ile 100 mililitre hacminde bir mide ile yaşamak durumundadır. Bununla birlikte ameliyata bağlı komplikasyonların en önemlileri ameliyat sırasında veya ameliyat sonrasında kanama, özellikle kesilen mide parçasında kaçak, ilerleyen dönemlerde ameliyata bağlı enfeksiyon gibi sıkıntılarla karşılaşılabilir.

Ancak teknik olarak bakıldığında bu komplikasyon oranları oldukça düşüktür ve genellikle ameliyat oldukça başarılı şekilde sonuçlanmaktadır.

Tüp mide ameliyatının uzun dönem sonuçları şu an için net değildir. Dolayısı ile bu ameliyatı olacak olan kişilerin kilo kaybından sonra ilerleyen dönemlerde tekrar geri kilo alma riski söz konusu olabilir. Bu konuda mutlaka bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

AŞIRI şişmanlar artık tüp mide ameliyatı ile fazla kilolarından kurtulabiliyor. Tüp mide ameliyatı olanlar istese de tekrar şişmanlayamıyor. Hasta, tüp mide ameliyatı ile ayda 8- 10 kilo, yılda 100 kilo verebiliyor. İdeal kiloya ulaşıldığında zayıflama duruyor. Ameliyatla 1.5 litre olan mide hacmi bir çay bardağı hacmine düşüyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda yapılan operasyonla midenin yüzde 90’lık kısmı alınıyor ve bir çay bardağı büyüklüğünde bir mide oluşturuluyor. Ameliyat 2 saat sürüyor ve hasta 1 gün içinde taburcu ediliyor. 12 bin YTL’ye mal olan ameliyatın bedelinin yarısını devlet karşılıyor.

A.Ü Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, düzenlediği basın toplantısında, aşırı şişmanlığın ciddi, kronik bir hastalık olduğunu belirterek, ”Neden olduğu yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi pek çok problemin dışında yaşamı zorlaştıran ciddi bir sorun” dedi.

Şişmanlığın önüne geçmek için pek çok yöntem uygulandığını belirten Prof. Dr. Öğünç, bunlardan birinin de tüp mide ameliyatı olduğunu kaydetti. Tüp mide ameliyatını 3 aydır uyguladıklarını duyuran Öğünç, ”Kapalı yöndemle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında küçük kesikle mideye giriliyor. Midenin yüzde 90’ı çıkarılıp atılıyor. Ağız yoluyla mideye salınan tüp aracılığıyla şekil veriliyor. Daha sonra plastik tüp çıkarılıyor. Mide dikiliyor. Hasta 4- 5 saat sonra ayağa kalkıyor, birinci gün mideden beslenmeye başlıyor” diye konuştu.

HERKESE UYGULANMIYOR

3 ayda 7 hastayı ameliyat ettiklerini bildiren Prof. Dr. Öğünç, yöntemin 18- 65 yaş arasında, en az 5 yıldır aşırı kilo problemi olan, ameliyat dışı yöntemleri uygulamasına karşın kilo verememiş kişilere uygulandığını, kan pıhtılaşması, ciddi kalp hastaları, solunum problemi olanlara uygulanmadığını anlattı.

Prof. Dr. Güner Öğünç, ”Mide kelepçesinde olduğu gibi ameliyattan sonra ayar yapma gereği yoktur. Gastrik by- passtaki gibi vitamin ve mineral desteğine gereksinim de bulunmuyor. Tüp mide ameliyatında başarı oranı yüzde 65- 80 arasında” dedi.

Dünyadaki tüp mide ameliyatının en küçük 9 yaşındaki çocuk ile en büyük ABD’de 84 aşındaki bir hastaya yapıldığını belirten Prof. Dr. Ögünç, bir hastanının tüp mide ameliyatına alınabilmesi için örnek olarak 1.60 metre olan kişinin en az 90 kilogram olması gerekiyor.

RİSKLİ BİR AMELİYAT

Tüp mide ameliyatının riskli bir ameliyat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öğünç, ameliyatta kanama olmadığı için kan nakline de ihtiyaç duyulmadığını belitti. Prof. Dr. Güner Öğünç, tüp mide ameliyatından sonra hastanın tekrar şişmanlama şansının olmadığını kaydetti.

TÜRKİYE’DE 12 BİN YTL

Prof. Dr. Gönür Öğünç, ABD’de 24- 28 bin dolara yapılan tüp mide ameliyatının Türkiye’de 12 bin YTL ye mal olan pahalı bir ameliyat olduğunu, yarısını devletin karşıladığını söyledi.

Tüp mide ameliyatı olan 35 yaşındaki mimar Simay Ökten, eski manken ve profesyonel voleybolcu olduğunu söyledi. Ökten, ameliyatla 1.5 ayda 96 kilodan 80 kiloya düştüğünü bildirdi. Şişmanlığa bağlı tansiyon, kolesterol, kalp ve diz kapağı rahatsızlıkları bulunduğunu kaydeden Ökten, ”Hedefim 56 kiloya düşmek. Zayıladıkça var olan sağlık problemlerimin kaybolduğunu hissediyorum” dedi.

Ev hanımı 57 yaşındaki Gülten Özgen ise, 15 gün önce ameliyat olduğunu 103 kilodan 91 kiloya düştüğünü bildirirken, ”Hedefim 60- 65 kilo. Kilolarımla mutsuzdum. Şimdi kendimi mutlu hissediyorum” dedi.

Kuaför 27 yaşındaki Mehtap Kökçü de, 20 günde 137 kilodan 125 kiloya düştüğünü belirterek, ”Kendimi hiç zayıf hatırlamıyordum. Şimdi daha iyi hissediyorum” yorumunu yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir