vitamin çeşitleri, vitaminlerin görevleri-vitamin çeşitlerinin en fazla bulunduğu besinler

vitamin çeşitleri, vitaminlerin görevleri-vitamin çeşitlerinin en fazla bulunduğu besinler

Vitaminler sağlıklı yaşamın vaz geçilmez parçalarıdır. Doğum öncesi dönemden yaşlılık dönemine kadar insan oğlunun hayat döngüsünün değişik evrelerinde vitaminler her bakımdan sağlığa ve yaşama faydaları ile gündeme gelirler. O nedenle de beslenmek ve vitaminleri doğru gıdalardan almak sağlıklı yaşam için büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda vitamin çeşitleri, vitaminlerin faydaları ve vitaminler hangi besinlerde yiyeceklerde bulunur sorularına yanıtlar bulacaksınız.

Herkes tarafından bilinen 13 vitamin vardır. Bunlar temelde, yağda çözünenler ve suda çözünenler olarak iki gruba ayrılır:ama gerçekte 20 vitamin vardır. En küçük vitamin A,C,D,K,ve H vitaminleriyken, en büyük vitamin türü E vitaminidir. Orta boy moleküllü B vitaminleri ise pek kullanılmaz.
Dört vitamin türü, yağda çözünebilir ve bu sayede vücudun yağ dokusunda depolanırlar. Bunlar: A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini.

Vitamin sözcüğü Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından 1912’de kullanılmıştır. vita Latince, hayat demektir, -amin son eki ise amin sözcüğünü kastetmektedir. Zira o dönemde tüm vitaminlerin amin oldukları sanılmaktaydı. Bugün bunun yanlış olduğu bilinmektedir.
Vitaminler besinlerimizde bulunmadığı zaman, metabolizmada bozukluklara yol açabilirler. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim fonksiyonları, enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması açısından oldukça gereklidir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasını da sağlarlar.
Vitaminler vücutta “yakılmaz”, yani vitaminlerden doğrudan enerji (kalori) alınmaz. Vücut, her vitaminden gerekli olan miktarın kan dolaşımında sürekli mevcut olmasını sağlar. Suda çözünen vitaminlerin fazlası vücut sıvıları ile atılırken, yağda çözünen vitaminlerin fazlası ise yağ dokusunda depolanır. Depolandıkları için yağda çözünen vitaminlerin aşırı dozu zararlı olabilir. Özellikle vitamin A ve D’nin tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Vitaminler bütün hücrelerde az miktarda depolanır. Bazı vitaminler ise büyük ölçüde karaciğerde depolanır. Örneğin karaciğerde depolanan A vitamini hiç vitamin almayan bir kişiye 5-10 ay kadar yetebilir ve karaciğerin D vitamini deposu dışarıdan hiç D vitamini almayan bir kişi için genellikle 2-4 ay kadar yeterlidir.
Suda çözünen vitaminlerin vücutta depolanma oranı nispeten düşüktür. Bu, özellikle B vitaminlerinin birçoğu için geçerlidir. B kompleks vitaminleri eksik alan bir kişide bu eksikliğin belirtileri bazen birkaç günde ortaya çıkar. B12 vitamini bunun dışındadır, çünkü B12’nin karaciğerdeki deposu kişiye bir yıl veya daha uzun süre yetebilir. Suda çözünen bir başka vitamin olan C vitamininin yokluğu birkaç haftada belirtilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. C vitamini eksikliğinden kaynaklanan skorbüt hastalığı ise 20-30 hafta içinde ölümle sonuçlanabilir.

Vitamin türleri nelerdir

Herkes tarafından bilinen 13 vitamin vardır. Bunlar temelde, yağda çözünenler ve suda çözünenler olarak iki gruba ayrılır, ama gerçekte 20 vitami vardır. En küçük vitamin A, C, D, K, ve H vitaminleriyken, en büyük vitamin türü E vitaminidir. Orta boy moleküllü B vitaminleri ise pek kullanılmaz.
Dört vitamin türü, yağda çözünebilir ve bu sayede vücudun yağ dokusunda depolanırlar. Bunlar: A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini.
A vitamininin faydaları yararları nelerdir?
Göz sağlığı için çok önemlidir. E vitaminiyle alınırsa daha iyi gözlere sahip olunur. Yumurta, avokado, karaciğer, süt, havuç, sebze, ceviz gibi besinlerde vardır. Oluşumu sırasında böbreklerin rolü vardır. Zaten A vitamini böbreklerde bulunan tek vitamindir. Antioksidanttır.
D vitamininin faydaları yararları nelerdir?
Balık yağı (balık hapı), tereyağı, yumurta, süt, kaymak vb. besinlerde bulunur. Oluşumu sırasında güneş ışığının rolü vardır.
Kalsiyum ve fosforun kandaki dengesini korur. Fazlası karaciğerde depo edilir.
Tüketilmemesi durumunda raşitizim (kemik yumuşaması, omurga kamburlaşması, uzun kemiklerin eğrilmesi) hastalığı görülebilir…
E vitamininin faydaları yararları nelerdir?
E vitamini sinir sisteminin, kasların, hipofiz ve sürrenaller gibi endokrin bezlerin ve üreme organlarının fonksiyonları için öneme sahiptir.
Bitkisel ve sıvı yağlarda, kırmızı et, tahıl, tahıl ürünleri vb. lerde bulunan E vitamini eksikliğinde kaslar gelişemez.Antioksidanttır.
[ N-M ]
K vitamininin faydaları yararları nelerdir?
K vitamini, yeşil sebze, çay ve ciğerde bulunan ve kan pıhtılaşmasında önemli bir yeri olan vitamindir. Yetersizliğinde pıhtılaşmada sorunlar ve aşırı kanama ortaya çıkar. Ama bazen kan pıhtılaşmaz. Çünkü bir hastalık kanın pıhtılaşmasını engeller.
Suda çözünen vitaminler nelerdir
Diğer dokuz vitamin türü ise suda çözünür ve pek çoğu vücutta depolanmaz. Bunlar: C vitamini, tiyamin (B1), riboflavin (B2), niyasin (B3), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), siyanokobalamin (B12), biyotin, folik asit (folacin).
C vitamininin faydaları yararları nelerdir? (askorbik asit)
C vitamini veya askorbik asit, turunçgiller, koyu yeşil sebzeler ve patateslerde bulunan ve kollajen sentezinde yer alan, antioksidan bir vitamindir. Ayrıca demir emilimini de olumlu etkiler. Yetersizliğinde eklem ağrıları, yaraların geç iyileşmesi, skorbüt gibi sorunlara neden olabileceği gibi enfeksiyonlara karşı kişiyi daha zayıf kılar. Küçük yaşlarda diş eti kanaması ve grip C vitamini eksikliğinde, fazlalığında da ishal vuku bulur. Antioksidanttır.
B1 vitamininin faydaları yararları nelerdir? (tiyamin)
Yumurta ve ciğer portakalmeyve suyu buğday kepek balık gibi gıdalarda bulunan, karbonhidratlardan enerji üretilmesine yardımcı olur.Eksikliğinde beriberi hastalığı gözlenir.
B2 vitamininin faydaları yararları nelerdir? (riboflavin)
Tahıllar, et ve ciğerde bulunan bir vitamindir. FAD’ın içeriklerindendir. Yetersizliğinde ariboflavinoz görülebilir.
B3 vitamininin faydaları yararları nelerdir? (niyasin)
Et, balık ve kuruyemişlerde bulunan ve NAD ile NADP koenzimlerinin içeriklerinden olan, solunum için önemli bir vitamindir. Yetersizliğinde pellagra görülebilir.
B5 vitamininin faydaları yararları nelerdir? (pantotenik asit)
Birçok gıdada, özellikle de ciğer ve baklagillerde bulunan önemli bir vitamindir. A vitamininin içeriği olan pantotenik asit, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında yer alır. Yetersizliğinde yorgunluk ve uyuşukluk hissedilebilir.
B6 vitamininin faydaları yararları nelerdir? (piridoksin)
Et, sebze ve tahıllarda bulunur ve protein metabolizmasındaki 60’dan fazla enzime koenzimdir. Yetersizliğinde anemi, ağız ve gözlerde yara görülebilir.
B12 vitamininin faydaları yararları nelerdir? (siyanokobalamin)
Siyanokobalamin veya B12 ciğer, balık ve süt ürünlerinde bulunan ve DNA metabolizmasında koenzim olarak yer alan bir vitamindir. Alyuvarların olgunlaşmasında da gereklidir. Yetersizliğinde anemi ve kilo kaybı görülebilir.Karaciğerde depo edilebilir.

vitamin çeşitleri vitamin çeşitleri hangi besinlerde bulunur, vitamin çeşitleri nelerdir, vitamin çeşitleri tablosu, vitamin çeşitleri ve görevleri, vitamin çeşitleri ve özellikleri, vitamin çeşitleri ve yararları, vitamin çeşitlerinin en fazla bulunduğu besinler, vitamin çeşitlerinin hangi besinlerde daha fazla bulunduğunu ve vücudumuza yararları, vitamin çeşitlerinin vücudumuza yararları, vitamin nedir, vitamin nedir çeşitleri nelerdir, vitamin nedir faydaları nelerdir, vitamin nedir görevleri nelerdir, vitamin nedir hangi besinlerde bulunur, vitamin nedir ne işe yarar, vitamin nedir nelerde bulunur, vitamin nedir nerelerde bulunur, vitamin nedir vikipedi, vitamin nedir vitamin çeşitleri nelerdir, vitaminler hangi besinlerde bulunur, vitaminler nelerdir, vitaminler tablosu, vitaminler ve bulunduğu besinler, vitaminler ve faydaları, vitaminler ve görevleri, vitaminlerin faydaları, vitaminlerin görevleri, vitaminlerin görevleri 5. sınıf, vitaminlerin görevleri kısaca, vitaminlerin görevleri nelerdir, vitaminlerin görevleri tablo, vitaminlerin görevleri ve bulunduğu besinler, vitaminlerin görevleri ve eksikliğinde görülen hastalıklar, vitaminlerin görevleri ve hangi besinlerde bulunur, vitaminlerin görevleri ve kaynakları, vitaminlerin görevleri vikipedi, vitaminlerin özellikleri, vitaminlerin yararları,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir