yutkunma zorluğu boğaz ağrısı neden olur nedenleri tedavisi

yutkunma zorluğu boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu neden olur, yutkunma zorluğu nedenleri, yutkunma zorluğu tedavisi, yutkunma zorluğuna ne iyi gelir, yutkunma zorluğunun bitkisel tedavisi, yutkunma zorluğunun nedenleri, yutkunma zorluğunun sebepleri, yutkunma zorluğunun tedavisi

Farenjit boğaz ağrısı yutma güçlüğü

Farenks (Pharynx) bademciklerle ses kutusu arasında kalan kısımdır. Dolayısıyla farenjit boğaz ağrısı denilen hastalığın başka bir adıdır. Bu akut veya kronik olabilir. Akut farenjite sebep ya bir bakteri (beta-streptococcus) veya bir virüstür.

Beta-Streptococcus hastalığına strep throatı adı da verilir. Kronik şekli sürekli sinüs, akciğer veya ağız enfeksiyonundan olabilir ve sinüslere yayılır.

Belirtiler:
• Boğaz ağrısı,
• Yutma güçlüğü,
• Ateş.
Ayrıca çok alkol, sigara veya kötü, dumanlı hava solumak da başlıca sebepleri arasındadır.

Teşhis
Boğazınız kızarıp şişerek, yutkunmayı ve bazen soluk almayı bile zorlaştırabilir. Cerahat da görülebilir. Boğazınızda yanma hissedebilirsiniz. Bu belirtiler birkaç günden fazla sürerse doktorunuza başvurun.

Doktorunuz boğazınızı muayene edecek ve enfeksiyon etkeninin bir bakteri olup olmadığını belirlemek için, laboratuvara gönderilmek üzere bir kültür örneği alacaktır. Ayrıca burun ve solunum yolları enfeksiyonu gibi diğer hastalıklar yönünden de muayene edecektir.

Tedavi
Çoğunda tedavi gerekmez. Ancak bakterinin yaptığı farenjit için antibiyotik verilebilir. Virüs nedeniyle olanlarda antibiyotiğin yararı olmaz.

Bol bol dinlenmeli, aspirin veya benzer bir ilaç olmalı ve günde birkaç kez ılık tuzlu suyla gargara yapmalısınız. Pastiller de rahatlatabilir.

Sikayet

Yutkunurken agri ve zorluk çekiyorsunuz ve muhtemelen yiyecekleri yutmakta da zorlaniyorsunuz.

Nedenleri

Enfeksiyon : Yutkunurken zorlaniyorsunuz ve ayni zamanda bogaziniz sis, atesiniz ve baska belirtiler (bas agrisi, yorgunluk ve istahsizlik) var. Üst solunum yollarindaki bir viral veya bakteriyel enfeksiyon yutkunma zorluguna yol açabilir. Öteki belirtiler, enfeksiyonun bulundugu bölgeye göre degisecektir.

Yabanci cisim : Yutkunmakta zorlaniyorsunuz; bogazinizda yara var; balik kilçigi gibi küçük ve keskin bir sey yutmus olabilirsiniz.

Bunalti/stres : Normal yutkunabiliyorsunuz, ama yiyecekler bogaziniza diziliyor ve asagi gitmeyecekmis gibi oluyor veya bogazinizda sanki bir yumru varmis gibi oluyor. Bu duygu stres ve bunaltinin belirtisi olabilir. Yemek yerken daha fazla içecek almak yardimci olabilir. Doktorunuza danisarak stres atma ve gevseme teknikleri hakkinda bilgi alabilirsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Yutkunma zorluklari çogu kez kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyilestirilebilir.

Bunalti/stresten kaynaklaniyorsa, gevseme teknikleri yardimci olabilir. Anormal derecede uzun ve derin soluklaniyorsaniz, bir kagit torbasinin içine nefes üflemeyi deneyin.

Bogaz kurulugu yutkunma sorununun nedeni olabilir veya bunu zorlastirir. Bol bol su için ve evinizdeki havanin kuru kalmasini saglayin. Her gün bol sivi alin ve yatak odanizin davasi nemli olsun.
Sorunun kaynagi mide eksimesiyse, rahatlamak için pek çok sey yapabilirsiniz. Kilo vermek sik ve az yemek kadar hemen her zaman faydalidir. Kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durun. Reçetesiz satilan bir antasit deneyin, agriyi azaltmak için bir bardak süt için veya bir parça ekmek yiyin. Yemekten sonra öne egilmeyin veya yüzükoyun yatmayin ve mide asidinin bogaziniza geri dönmemesi için yastiginizi yükseltin.

Önleme

Sorunun kaynagi bunalti ve stres ise, gevseme tekniklerinin bazilarini ögrenin. Bu konuyla ilgili degisik kitaplar da vardir.

Öteki Nedenler
Mide eksimesi
Diyafram fitigi
Ülser
Sigara içmek
Aort anevrizmasi
Botülizm
Guatr
Kanser
Parkinson hastaligi
Nevralji
Tetanos
Tiroidit
Wilson hastaligi
Anafilaksi
Özofagus daralmasi
Çocugunuzun Tedavisi

Bogaz enfeksiyonu ve üst solunum yollarindaki öteki enfeksiyonlar çocuklarda oldukça sik görüldügü için çocugunuz yutkunamadigini söylediginde enfeksiyonla ilgili öteki belirtileri gözleyin.
Çocugunuzun bogaz agrisi ve atesi iki gün içinde geçmezse, doktora danisin.

Bedenleri küçük oldugu için çocuklar yetiskinlere oranla çok daha çabuk susuz kalir. Yutkunma zorlugunun çocugun sivi alimini engellememesini saglayin. Çocukta 3 saatten fazla bir süre içinde bezini islatmama, 12 saat içinde idrara sik çakmama, gözyasi kurulugu, agiz kurulugu, gözlerin çukura kaçmasi, cilt elastikiyetinin kaybolmasi gibi susuzluk belirtileri görürseniz, doktora basvurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir