Mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız ve mantarların yaşamındaki önemi nedir?

Mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız ve mantarların yaşamındaki önemi nedir?

Mantarlar aslında doğada bulunan bitki benzeri bir yaşam türü olarak bilinmekte olup insan yaşamına katkıları ve faydaları ile pek te gündeme gelmemektedir. Oysa mantarlar insan yaşamına katkıları ve faydaları olan bitkilerdir.

Mantarlar doğada serbest olarak bulunan ancak bir çok türü de insanlar tarafından kültür tarımı şeklinde üretilebilen bitkilerdir. Mantarlar hayatımızda genellikle yiyecek olarak kullanılmaktadır. Ancak mantarların hayatımızın değişik alanlarında da kullanım alanları vardır Bunlara kısa örnekler vermek gerekirse:

1) Mantarlar pizza gibi yiyeceklerde kullanılırlar. Ayrıca mantarlar bilhassa kültür mantarları yemeklerde de kullanılmaktadır.

2) Bazı mantar türleri ilaç yapımında faydalanılır (kuzugöbeği gibi)

3) Küf mantarları adı verilen mantarlar penisilin adı verilen antibiyotik ilaçların yapımında kullanılır.

4) Mantarlarda barınan bazı böcekler tarımsal zararlı ve parazit mücadelesinde de kullanılmaktadır.

5) Bazı mantar türleri (reişi mantarı reishi mantarı gibi) kanser tedavisinde alternatif tedavi yolu olarak kullanılmaktadır.

6) Mantarların bazı zararları da olabilmektedir. Bazı mantar türleri canlılar için zehirleyici etki yapmaktadır. O nedenle her mantar yenilmez kuralını sizlere hatırlatmak istedim.

4) Mantarlardan aynı zamanda kozmetik ve cilt bakımı gibi sektörlerde de yoğun olarak faydalanılır.

5) Mantarlar doğadaki biyolojik maddelerin geri dönüşümü için de büyük faydalar sağlamaktadır. Toprağın yaklaşık olarak 1 metre derinliğine kadar mantarlar biyolojik maddeleri parçalar ve doğaya tekrar kazandırırlar.

6) Mantarlar tonik yani renk verici olarak ta değişik sektörlerde kullanılmaktadır.

“Mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız ve mantarların yaşamındaki önemi nedir?” üzerine 7 yorum

  1. çok teşekkürler sizin sayanizde fen performansım çok güzel oldu iyişallah öğretmenim de beyenirve bana 100 verir bu siteyi ve bu bilgileri çokkk sevdimmmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir