mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız kullanıyoruz-mantarların insan hayatında kullanım alanları

mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız kullanıyoruz-mantarların insan hayatında kullanım alanları

Mantarlar doğada serbest olarak bulunan ancak bir çok türü de insanlar tarafından kültür tarımı şeklinde üretilebilen bitkilerdir. Mantarlar hayatımızda genellikle yiyecek olarak kullanılmaktadır. Ancak mantarların hayatımızın değişik alanlarında da kullanım alanları vardır Bunlara kısa örnekler vermek gerekirse:

1) Mantarlar pizza gibi yiyeceklerde kullanılırlar. Ayrıca mantarlar bilhassa kültür mantarları yemeklerde de kullanılmaktadır.

2) Bazı mantar türleri ilaç yapımında faydalanılır (kuzugöbeği gibi)

3) Küf mantarları adı verilen mantarlar penisilin adı verilen antibiyotik ilaçların yapımında kullanılır.

4) Mantarlarda barınan bazı böcekler tarımsal zararlı ve parazit mücadelesinde de kullanılmaktadır.

5) Bazı mantar türleri (reişi mantarı reishi mantarı gibi) kanser tedavisinde alternatif tedavi yolu olarak kullanılmaktadır.

6) Mantarların bazı zararları da olabilmektedir. Bazı mantar türleri canlılar için zehirleyici etki yapmaktadır. O nedenle her mantar yenilmez kuralını sizlere hatırlatmak istedim.

7) Mantarlardan aynı zamanda kozmetik ve cilt bakımı gibi sektörlerde de yoğun olarak faydalanılır.

8) Mantarlar doğadaki biyolojik maddelerin geri dönüşümü için de büyük faydalar sağlamaktadır. Toprağın yaklaşık olarak 1 metre derinliğine kadar mantarlar biyolojik maddeleri parçalar ve doğaya tekrar kazandırırlar.

 

“mantarları hayatımızın hangi alanlarında kullanırız kullanıyoruz-mantarların insan hayatında kullanım alanları” üzerine 40 yorum

  1. heee bir şey daha var bu araştırmada mantarın günlük hayatımızda önemide olsa tam olacak vallahi yaa okadar konuştum kimse yorum yollıyamayacak mı öffff ben burdan çıkıyorum

  2. wallaha hekzekiz eline sağlık çok güzel olmuş fen ve teknoloji ödevimde çok lazım oldu çk tşk edr

  3. Bu site güzelmiş kim yaptığıysa çok çok çok çok … teşekkürler.. ha bide bu sitede de mantarların önemi olsa 4/4 lük olcaktı.

  4. çooookk güzel olmuş ödevimi tamamladım bu yazıyı kim hazırladıysa çok teşekkür ediyorum… :))))

  5. bu ne be benim araştırmamla alakası yok bi de çok güzel olmuş yazmışlar neresi güzel be bunun

  6. hüseyin kimsin bilmiyorum ama daha nasıl güzel olmasını bekliyosun bence çok güzel olmuş ayrıca amacın ne senin daha net bilgi istiyosan buraya hoş olmayan kelimeler yazma beğenmediysen başka bir siteden araştır…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir