Zencefil Nasıl Kullanılır-Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Zencefil Nasıl Kullanılır-Zencefil Çayı Nasıl Yapılır

Zencefil bitkisinin sağlığa ve zayıflamaya olan faydaları tüm dünyada çok iyi bilinmektedir. Bunun arkasındaki neden, zencefilin içerisinde bulunan bitkisel enzimler, yağ yakıcı asitler ve değişik vitaminler minerallerdir. Zencefil ülkemizde zor yetişir. Çünkü zencefil bitkisinin anavatanı güney asya ve bilhassa Hindistan ve Malezya dır. 1 metre kadar olan boyuyla kamışa oldukça fazla benzeyen zencefil bu bitkiden elde edilmektedir. Çin ve hindistanda zencefilin kullanılmadığı yemek yok gibidir. Sarı çiçekli bu bitkinin güney asya kültürlerinde bu denli benimsenmiş olmasının esas nedeni sağlığa olan faydalarıdır.

 

Zencefilin Faydaları

İştah açıcıdır. Yatıştırıcı özelliği vardır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Mide bulantısını geçirir. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığının çabuk iyileşmesini sağlar. Bedeni ve zihni gücü artırır. Cinsel istek artırıcıdır.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil tozu günde 0.25-1 gram olacak şekilde bir iki bardak su ile alınır. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Zencefil ayrıca aşağıda açıkladığımız şekilde zencefil çayı olarak ta kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır-Zencefil Çayının Yapılışı ve Tarifi

Öncelikle zencefili seçerken yumuşamış olmamasına dikkat edin. Kök bitki olduğundan düzgün şekillisini bulmak zor olsa da kesmek açısından zorluk çıkartmaması için düzgün parçaları tercih edin. Lifli yapısı dolayısı ile kesilmesi biraz zor o yüzden mümkün olduğu kadar iri bir bıçak işinizi görür.

zencefil çayı

Kabuklarını küçük bir bıçağın tersi ile sıyararak da soyabilirsiniz. Aynı patates soyar gibi temiz bir şekilde kesime hazır hale getiriyoruz zencefilimizi.

zencefil faydaları

Mümkün olduğunca ince dilimler halinde kesip, bu dilimleri kibrit çöpü ebadında ince ince kıyıyoruz. Kolay olması açısından liflerine dikkat edin, liflere paralel olarak kesmeye başlayın. Aksi taktirde oldukça güçleşiyor ince dilimlemek.

zencefilli çay

Zencefilin hepsini ince ince dilimliyoruz.

zencefil çay

Dilimlediğimiz zencefili bir folyaya sararak buzdolabının dondurucu bölümünde saklayabiliyoruz. Gerektiğinde istediğimiz miktarda çıkartıp çayımızı hazırlamakta kullanabiliriz.

Çayı hazırlamak ise en kolay tarafı. Bir cezve kaynar su hazırlayıp 5-6 kibrit çöpü kadar zencefili bu kaynar suyun içine atıyoruz. 15 dakika kadar demlenmesi gerektiğinden etrafını bir havlu ile sararsak kullanıma kadar soğumasını engellemiş oluruz. Tatlandırmak için içine bal ve limon da ekleyebilirsiniz…

zencefil-1

Afiyet olsun…

 

“Zencefil Nasıl Kullanılır-Zencefil Çayı Nasıl Yapılır” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir