sarımsağın faydaları sarımsak faydaları ahmet maranki sarımsağın faydaları ibrahim saraçoğlu

sarımsağın faydaları sarımsak faydaları ahmet maranki sarımsağın faydaları ibrahim saraçoğlu

Sarımsak nelere iyi gelir?

Sarımsak mucizesi, saç, cilt, hastalıklar, basur, cinsellik, beyaz saç, zayıflama, vitiligo, uçuk, tansiyon, şeker hastalığı, sakal çıkarma, saç dökülmesi, saç çıkartma, reflü, mantar gibi çok yönlü bir kullanımı olan ve rahatsızlıklara bitksel çözüm sunan mucize bir bitkidir.

Sarımsağın faydası ısladıktan sonra uzun süre beklendiğinde ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde kullanılan önemli lezzetlendiricilerden birisi de sarımsaktır. Sarımsak sadece lezzetlendirici olarak değil aynı zamanda alternatif tedavide kullanılır. Her derde deva sloganıyla büyük miktarlarda tüketilen sarımsağın bazı olumsuzluklara neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nejat Yılmaz; Sarımsağın özellikle çiğ olarak tüketilmesin de bazı sakıncaların olduğu uyarısını yapıyor.

Şöyleki; sarımsağın tahriş edici özellikleri ve tansiyon üzerindeki düşürücü etkisi kişilerde

· Mide rahatsızlıklarının yanı sıra

· Kişinin kendini sürekli halsiz hissetmesi.

· Hafif baş ağrısı hissi.

· Vücudun dokularında hafif ağırlık.

· Sıklıkla baş dönmesi.

Gibi rahatsızlıklara neden oluyor.

Sarımsağın aslında ıslatılarak uzun süre bekletildikten sonra suyunun tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nejat Yılmaz bunun reçetesini şu şekilde açıklıyor.

-Çiğ tüketilen sarımsaktaki ‘Allicin’ denilen madde, kolesterol düşürme etkisinin yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini de tahriş etmektedir. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği “S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkmaktadır. şifalı bitkiler

Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bu yıllanmış sarımsak ekstraktı (AGE) kötü kokmayan gençlik iksiri gibidir.

Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.

Yıllanmış sarımsak ekstraktı (aged garlic extract ‘AGE’) bu etkilerin yanı sıra Karaciğeri kuvvetlendirici, vücut direncini artırıcı, antikanser ve kanser tedavisinde kullanılan kimyasal ilaçların yan etkilerini düşürücü özelliğe sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir