rezene çayının faydaları, rezene çayı nasıl yapılır zayıflatırmı

rezene çayının faydaları, rezene çayı nasıl yapılır zayıflatırmı

Rezene bitkisi, tohumlarından çay yapılabilen, bikkisel ensansiyel yağları değişik çareler için kullanılabilen yeşil ve anasona benzeyen bir çiçekli bitkidir.

Kimi zaman rezenenin boyu 1.5 -2.5 metre arası olabilir. Rezenenin ince gövdesini donanmış yaprakları karakteristiktir. Tüysüz ve içi boş yapıda olan rezene gövdesi ince uzun yapraklar taşır. Yapraklar ince dalları andırır. Erken zamanlarda rezene yeşil ve otsu görünümde olsa da ilerleyen zamanlarda sararır ve çalıya benzer bir forma dönüşür.
Rezene bitkisinin Çiçekleri şemsiye yapısında ve sarı renktedir.
Ana yurdunun Anadolu olduğu bilinen bu bitki tarihler boyunca insanlar tarafından bilinmekte ve değişik şekillerde kullanılarak tüketilmektedir.

Rezenenin içerisinde ne bulunur ve etken maddeleri nelerdir:
Uçucu yağ bakımından zengin rezene bitkisi, anethol, fenchon, metilkavikollar, flavonlar ve cumarinler barındırır. Özellikle tohumunda bol miktarda depolanan etken maddeler, Rezenenin ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde çok etkili bir şifalı bitki olmasını sağlamıştırlar.
Rezene bitkisinin potasyum ve sodyum açısından çok zengin olduğu ise bilinen bir gerçektir.

Rezene çayı ve rezene tohumunun Kullanım alanları:
• Sindirim sistemiyle ilgili sorunu olan kişiler,
• Mide ve gaz rahatsızlığı bulunanlar,
• Soğuk algınlığı olanlar,
• Öksürüğü kesilmeyen kişiler,
• Emzirme döneminde olan anneler için anne sütünü arttırmayı isteyen anneler,
• Bebeğinde devamlı gaz durumu olan aneler, Rezene çayı bebek için önemlidir. Özellikle bebeklerde kolite bitkisel çözüm sunar.
• Yoğun stres ortamından çalışanlar,
• Günlük olaylardan dolayı sinirlenen ve sinirlerini yatıştırmak isteyen kişiler için iyi bir şifa kaynağıdır.

Rezenenin Kullanımı ve Hazırlanışı:
Rezene bitkisinin yağı, buharı, tentürü, öğütülmüş tohumları, çayı ve tazeyken dal ve yaprakları kullanılagelen kısımlarıdır.

Rezene çayı:
kök, gövde, yapraklar ve tohumundan çay demlenebilir. Rezenenin kök çayı idrar artırıcı etkiye sahiptir.
Tohum gövde ve yapraklarından elde edilen çay ise yatıştırıcı etkilerinin yanı sıra iyi bir hazım kolaylaştırıcıdır.

rezene çayı nasıl demlenir – rezene çayı hazırlanışı

Aynen papatya çayı gibi sıcak suda kaynatarak demi alınır. Kaynama süresi 3 dakikayı geçmemelidir. Dilerseniz kaynamış suya da rezene atarak demleme yapabilirsiniz. rezene çayı hazırlanışı bu şekildedir. rezene çayı nasıl içilir sorusu da bu sayede cevaplanmış oldu

Rezene çayının faydaları ve yararları nelerdir
Bilhassa rezene tohumundan elde edilen rezene çayı, emziren annelerde ve bebeklerinde mide düzenleyici ve gaz giderici olarak kullanılır.
Uyumayan bebeklere rezene çayı verilerek rahatlamaları sağlanabilir.
Diğer yandan rezene çayı ılık haldeyken yüze uygulanabilir. Bu yöntem sivilcelerin azalması ve cildin daha pürüzsüz olması için kullanılır.
Özellikle yeni doğum yapmış annelerde ılık bir banyodan sonra alınan rezene çayı anne sütünün gelmesini sağlar. Aynı zamanda sütü artırıcı etkiye de sahiptir.
Yine ılık haldeki rezene çayı gözlerin yıkanmasında ve gözlerin rahatlatılmasında kullanılmaktadır. Eski devirlerde rezene çayı gözlerin tedavi edilmesinde kullanılmıştır.

rezene çayı neye iyi gelir – rezene çayı ne işe yarar

Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.

Rezene çayı zayıflatırmı?

Rezene çayı sindirimi hızlandırdığı ve metabolizma hızını artırdığı için zayıflama sağlar. Diğer bir ifadeyle rezene çayı zayıflatır.

Rezene yağı:
Genelde parfüm ve şekerleme sanayinde kullanılan rezene yağının sağlık alanında pek kullanılmamaktadır.

Rezene Tentürü:
Bir kaşık ılık suya 1–2 damla damlatılarak alınan rezene iştah açıcı ve mide düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Rezene Buharı:
Demlene rezene çayının buharı genize ve ciğerlere çekilerek rahatlama sağlanabilir çünkü rezene bitkisinin sinirler üzerinde ciddi bir yatıştırıcı etkisi vardır.

Rezene tohumu:
Dövülmüş rezene tohumunun balla karıştırılarak tüketilmesi mide rahatsızlıklarını engellemek için tercih edilmektedir. Aynı yöntem iştah açıcı etkisinden dolayı kilo alamayan kişilerde de kullanılabilir.

Rezene Nereden elde eldir?
Anadolu’nun bozkırlarında ve özelikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü coğrafyalarda yol kenarlarında bolca bulunabilen bu bitkiyi şehirlerde aktarlardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.
Eczanelerde rezene çayı adı altında satılan ticari takdim şekilleri mevcuttur. Mama ve gıda alanında faaliyet gösteren büyük şirketlerden bazıları da rezeneyle ilgili ürünler piyasa sürmüşlerdir. Bu ürünleri marketler ve eczanelerden alabilirsiniz.

Rezene ve rezene çayının zararları ve yan etkileri nelerdir?
Rezene ile ilgili bildirilmiş yan etkiler yoktur. Çayının deride kullanımı veya yağının kullanımı deri alerjilerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Ancak bildirilmiş ciddi yan etkiler yoktur.
Bu bitkinin çayı 2–3 aylık bebeklerde dahi kullanılabilir.
Hamilelerde bu bitki rahatlıkla kullanılabilmektedir

“rezene çayının faydaları, rezene çayı nasıl yapılır zayıflatırmı” üzerine 2 yorum

  1. rezene çayına daha yeni başladım. ben hem iştah açıcı için hem anne sütünün artması için içeceğim. ikiside aç karnına mı içmem gerekir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir