Mürver meyvesi nedir-Mürverin faydaları-Mürver meyvesinin iyi geldiği hastalıklar-neye iyi gelir

Mürver meyvesi nedir-Mürverin faydaları-Mürver meyvesinin iyi geldiği hastalıklar-neye iyi gelir

Mürver bitkisinden elde edilen ve aynı bitkinin adıyla anılan mürver meyvesi, özellikle mide bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıkları sorunlarına iyi gelen yönleri ile ön plana çıkan bir meyvedir. İshal söktürücü, ter söktüren, kabızlık giderici özelliklerinin yanında bir çok şifalı etkisi olan mürveri tanıyalım:

Terletici ve müshil yapıcı, vücudun direncini arttırıcı, 50 gram nane, 50 gram mürver1 litre suda kaynatıp günde 3 fincan içilirse, çoğu hastalıktan korur.
Özellikle ilkbahar hastalıklarını kökünden yok edebilir.
Sinir kökenli ağrılara, romatizmal şikayetleri giderebilir.
Mürver Meyvesi Kullanımı; Kaynamış 1 çay bardağına 1 çay kaşığı atıp 10 dakika bekletilip, günde 3 sefer içilmesi önerilir. Fazlası bulantı ve kusma yapar.

Mürver Meyvesi Bileşimi; Uçucu ve sabit yağ, tanen, reçine, müsilaj, şekerler, rutin ve sambunigrin isimli maddeler.

Mürver Meyvesi

Faydası : Kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrarı çoğaltır. Anne sütünü artırır. Nezlede faydalıdır. Güneş yanıklarında da faydalıdır.

Mürver (patlangıç) : Hanımeligiller familyasından; türlerinin çoğu Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık halinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsidir. Sürgünlerinin geniş bir özü vardır. Tomurcukları bol sayıda pullarla örtülmüştür. Çiçekleri beyazdır. Meyveleri kabuksuz tane şeklindedir. 20 kadar türü vardır. Yurdumuzda doğal olarak bulunur. Yaprakları uçucu yağ, şekerler ve bazı organik asitler taşır. Meyvelerinde acı madde, tanen, şekerler, valerian asidi ve bol miktarda renk maddesi bulunur. Yapraklar ve meyveler müshil olarak kullanılır. Köklerinde müshil tesiri vardır. Çiçekleri terletici ve hafif yatıştırıcıdır. Kullanılan kısımları; yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir