İğdenin Faydaları-İğde Hangi Hastalıklara İyi Gelir-İğde Meyvesinin Faydaları

İğdenin Faydaları-İğde Hangi Hastalıklara İyi Gelir-İğde Meyvesinin Faydaları

Çocukluğumuzda özellikle köylerde büyüyenler son bahara yaklaşırken toplama zamanı gelen iğde ağaçlarının meyvelerinin ve iğde yaprakları çiçeği tarafından salınan o hoş kokuyu  bilirler. İşte iğde yemişi, gerçekten kokusu kadar sağlığa faydaları konusunda da şifalar sunuyor. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda zekayı artıran bir yiyecek ve meyve olan iğde, ödem sökücü ve ağır kokusuna bitkisel çözüm olucu etkileri ve yararları ile de kullanılan bir meyve olan iğdenin faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Şimdi iğde meyvesinin ve çiçeğinin kullanımı, iğdenin kalorisi, iğdenin faydaları ve zararları hakkında bilgiler verelim.

 

Kokusunun zihin açtığı bilinen iğdenin daha başka ne gibi faydaları varmış melek’ler, gelin hep birlikte öğrenelim.

İğde, halk arasında başta bağırsak bozuklukları ve ağız pasını gidermek için kullanılırken, ishali de önlüyor. Bu lezzetli meyvenin çiçeklerinin kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmesinin egzama, öksürük ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği belirtiliyor. İğde ağaçlarının ayrıca, haziran ayı başlarında açtığı çiçeklerini koklamak da zihne kuvvet ve açıklık verdiği kaydediliyor.

Bunların yanı sıra iğdenin faydaları; ishal tedavi edici, idrar yolları ve bağırsak temizleyicidir ve kimbilir daha bilmedğimiz bir çok faydası vardır.

– İshal: İğde yenirse ishal durur.
– Vücud kuvvetlendirici: İğde meyvelerei balla macun yapılıp yenir.
– İdrar Tutamama: İğde meyvesi yemek idrar tutamayanlara etkili olur.
– Bağırsak Bozukluğu: İğde meyvesi yenmeye devam edilir. İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.
– Zihin Açıcı: İğde çiçeği koklamak zihni açar
– Kusma: İğde meyvesi yemek kusmayı ve mide bulantısını önler.
– Öksürük: İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.
– Egzama: İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.
– İğde İğde meyvesi kabızlık yapar. Telafisi: 1 çay bardağı sıcak bal şerbeti içilir. İlkbaharda açan iğde çiçekleri hertarafa kokusu dağılır. Meyvesi vitamin ve besin bakımından güçlüdür. Kışın çerez olarak iğdeyi deneyin. İçindekiler: Organik asitler, Vitaminler, Flovan Glikozidler, Uçan yağ, Tanen

iğdenin faydaları,iğde faydaları,igdenin faydalari,iğdenin yararları,iğde faydalari,iğde yaprağının faydaları,iğdenin faydası,iğde çiçeğinin faydaları,ıgdenın faydaları,İğde toplama zamanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir