Akgünlük Nedir-Akgünlük Nasıl Kullanılır-Akgünlük Ağacının Faydaları

Akgünlük Nedir-Akgünlük Nasıl Kullanılır-Akgünlük Ağacının Faydaları

Akgünlük ağacı anadoluda yaygın bir biçimde yetişen ve sakızının faydaları ile öne çıkan bir bitkidir. Özellikle vücuttaki bir çok ağrıyı sızıyı, sancıyı ve ödemi emici özelliklere sahip olan akgünlük ağacı sakızı, gözlerden tutun da kapanmayan yaralar için sunduğu çok önemli bitki şifaları ile bilinmektedir. Şimdi sizlere akgünlük ağacı sakızı nasıl kullanılır ve akgünlük ağacı sakızının faydaları nelerdir kısaca bir açıklayalım.

Akgünlük ve Faydaları

akgünlük ağacı

Akgünlük (Gum Olibanum): Günlük ağacı Afrika, bazı Arap ülkeleri ve Hindistan’da yetişen, 8 metreye kadar uzayabilen, nispeten küçük ağaçtır. Akgünlük bu ağaçlardan elde edilen bir tür ağaç sakızıdır. Ağaçların gövdesine çizikler açılarak dışarı çıkan akgünlük sertleşince ağaçtan kazınır. İçerisinde uçucu yağlar ve organik asitler barındırır.

Akgünlüğün Faydaları

 

Yatıştırıcıdır.
Adet söktürücüdür.
İdrar söktürür.
Kabız edici etkiye sahiptir.
Dahili olarak kullanıldığında vücuda kuvvet verir.
Ayrıca romatizma ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.
Akgünlük nasıl kullanılır?

Su ile eritilerek tıbbi amaçla kullanılabileceği gibi, yandığında verdiği parlak ışık ve hoş koku nedeniyle tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsüsü nefes açıcı ve rahatlatıcıdır.


 

akgünlük sakızı

 

 

Akgünlük, tütsü olarak yakılan bir ağacın zamkı, sakızıdır ve genellikle yemende yetişen bir ağaçtan elde edilir. Akgünlüğün faydası çok, zararı ise yok denecek kadar azdır. Akgünlük ısıtıcı ve kurutucu özelliklere sahiptir.

Özellikleri;

Akgünlük, mide ağrısına karşı faydalıdır, ağır ve sızıyı dağıtır, çürüyen yaralara et bitirir, balgamı kurutur. Kekikle karıştırılıp çiğnenirse, dil tutulmasına karşı faydalıdır. Tütsüsü vebaya karşı faydalıdır. Havayı güzelleştirir, bellek gücünü artırır. Kara üzüm ve fıstık ile karıştırılıp yenirse zekayı açar. Gül reçeline karıştırılarak yenirse idrarın çoğalmasını sağlar. Akgünlük mide ağrısına ve ishale karşı iyi gelir. Sindirime yardımcı olur, ağrı ve sızıyı dağıtır. Göz yaralarını temizler. Yaralarda et bitirir. Zayıf mideyi kuvvetlendirir ve onu ısıtır. Balgamı kurutur, göğüsteki rutubetleri emer. Göz kararmasını giderir. pis yaraların yayılmasını önler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir