Şalgam Suyunun Faydaları-Şalgam Suyu Kilo Yaparmı Zayıflatırmı-Şalgam Suyu Nasıl Yapılır

Şalgam Suyunun Faydaları-Şalgam Suyu Kilo Yaparmı Zayıflatırmı-Şalgam Suyu Nasıl Yapılır

Adanada geçirdiğim 1 yıl boyunca adana kebabı ile birlikte şalgam suyunun o enfes tadı beni cezbetmişti. Ancak eğlenceli bir içecek olarak bildiğimiz şalgam suyu aynı zamanda sağlığa olan faydaları ile de bedenimize yararlar sağlıyormuş. Faydası olabilen çoğu bitki gibi şalgam suyu yan etkileri ve zararları da var. Ama sadece yüksek tansiyon hastaları için geçerli bu. İçerdiği tuz nedeniyle tansiyon sıkıntısı çekenler için fazla tüketilmesi önerilmiyor. Onun haricinde içerdiği yoğun antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler ile bir çok hastalığa, cilde saça sindirime iyi geliyor. Hatta anne sütünü arttıran içecekler arasında da şalgam suyu özel bir yere sahip.

Şalgam ve şalgam suyunun faydaları;
– Bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip hastalığına yakalanmayı önler.
– Kabızlığı önler. Bağırsaklara faydalıdır.
– Kilo vermeye yardımcıdır.
– Antioksidan özelliği vardır.
– Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besin içeceğidir.
– Kolesterol problemi için çok faydalıdır. Hem bitkisi, hemde suyu bolca tüketilmelidir.
– Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.
– İştahı açıcıdır.
– Sindirimi kolaylaştırır.
– B grubu vitaminleri, fosfor, kalsiyum, potasyum içeriği sayesinde, stresi önler, sinirleri yatıştır.
– Mide ve karaciğer için faydalıdır.
– Kemik ve dişleri kuvvetlendirir.
– 100 gramı yaklaşık 20 kalori enerji verir.
– Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.
– Böbrek kumu ve taşının düşmesine yardımcı olur, idrar söktürücüdür.
– Apse, dolama, kan çıbanı, donma, ergenlik sivilcelerinde tedavi edici etkisi vardır.
– Egzamaya iyi gelir.
– Boğaz iltihabına iyi gelir.
– Yaprakları da kalsiyum demir, bakır ve iyot içerdiği için kansızlığa faydalıdır.

Şalgam suyu Zayıflatırmı Kilo aldırırmı

Şalgam suyu kalori bakımından son derece düşük bir içecektir. yarım litre şalgam suyu içseniz ancak 100 kalori alırsınız. Diğer yandan bol miktarda içerdiği kalsiyum elementi, metabolizmayı hızlandırıcı fayda sağlıyor. Bu nedenle şalgam suyu zayıflatırmı sorusu evet olarak kesinlikle cevaplanabilir.

ŞALGAM SUYU NASIL YAPILIR?

Şalgam suyu midenin hazmını kolaylaştıran, özelliklede mangal ve kebap yerken içilebilecek faydalı bir içecektir. Yapılışı da öyle çok zor değildir. Herkes yapabilir. Birkaç denemeden sonra da kendi damak tadınıza uygun kıvamı yakalayabilirsiniz. Fakat şundan emin olun hazır aldığınız şalgam sularından çok daha güzel olacak.

Malzemeler:
1. 1-2 adet şalgam ( beyaz renkli turp gibidir)
2. Yarım kilo maya ( ekmek ve buğday kepeği ile yapılan bir mayadır)
3. 1 çay bardağı tuz.
4. 10 litre su.
5. 2 yemek kaşığı limon tuzu.
6. 2 kilo mor havuç.

İlk önce şalgam ve havuçları kabuklarını soyduktan sonra şerit halinde ince ince doğruyoruz. Sonra havuçları tuzla iyice ovuyoruz. Bir saat kadar havuçları dinlemeye bırakıyoruz. Ardından 10 litre suyu bir tencereye boşaltıyoruz bu suya mayamızı ekleyip mayanın suyun dibine çökelmesini bekliyoruz. Şişelerken kesinlikle mayadan koymayacağız, sadece mayalı su koyacağız. Şimdi sıra geldi şişeleme işlemine. Beklettiğimiz havuçları ve şalgamlarımızı şişelere koyuyoruz ardından limon tuzumuzu ekliyoruz. Şimdi suyumuzu koyacağız ama dediğim gibi dikkat edin sakın maya koymayın içine. Kepçe yardımıyla suyun üzerinden üzerinden, mayayı kaldırmadan suyu şişeye dökünüz. Bunu yaparken arada beklerseniz maya tekrar dibe çökelir ve işiniz kolaylaşır. Şişeleme bittikten sonra, bu şişenin ağzını kapatarak güneş görmeyen, serin bir yerde saklayınız. Her gün bir kere şişeyi sallayarak karıştırınız. 10 gün sonra şişeyi açıp afiyetle içebilirsiniz. Dediğim gibi malzemelerin miktarıyla oynayarak kendi damak tadınıza uygun şalgam suyu yapabilirsiniz. Acı sevenler ise bardaklarına birkaç çorba kaşığı acı turşu suyu ilave ederek acı bir şalgam suyu yapabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir