Karabaş Otu Faydaları-Karabaş Otu Sigara Bırakmak İçin Nasıl Kullanılır

Karabaş Otu Faydaları-Karabaş Otu Sigara Bırakmak İçin Nasıl Kullanılır

Sigarayı bıraktıran bitkisel çözüm kürü arayan arkadaşlar için bugün oldukça basit ama bir o kadar da etkili bir bitkisel çözüm yolundan bahsedeceğiz. Bu doğal tedavi yöntemi sadece sigarayı bırakmak için değil aynı zamanda kanser önleyici, alerjilere iyi gelen, balgam söktürücü ve mide bağırsak hastalıklarını tedavi edici özellikleri ile bir çok derde deva oluyor. Şimdi sizlere karabaşotu faydaları, kullanımı ve yan etkileri zararları hakkında daha ayrıntılı bilgiler verelim.

Latince ismi lavandula stoechas olan karabaş otu ballıbabagiller familyasındandır. Mavi ve mor çiçekli bir bitki olan karabaşotu ülkemizin birçok yerinde yetişir.

Karabaş otunun yararları nelerdir ?

Kansere karşı koruyucudur. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanserinde tümörün büyümesini engelleyici etkisi olduğu belirtiliyor.

İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucu ve de tümörü yok edici özellik taşımaktadır. Kan dolaşımını düzenler. Kanı sulandırıcı ve damar genişletici özelliği içerdiği rosmarinik asitten kaynaklanır. Karabaş otunda bulunan cineole maddesi alerji önleyici, mikrop kırıcı, sakinleştirci ve tansiyon düşürücü etkilere sahiptir.

Ağrı kesici etkisi vardır. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında yararlıdır. Uykusuzluk ve yüksek tansiyon için faydalıdır.

Antiseptik özelliği vardır. Balgam söktürücüdür. Mide ve bağırsak sancılarında rahatlatıcı özelliği vardır. Egzama yaralarında etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması karabaş otu yararları arasındadır.

Karabaş otu sigara bırakmak isteyenlerin de yardımcısıdır. 5 gr. karabaş otu bir su bardağı suda 3 dakika kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. Sigara içme gereksinimi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önler.

Karabaş otu nasıl kullanılır?
Karabaş otu çayı ve karabaş otu yağı şeklinde kullanılmaktadır. Karabaş yağı yara gibi sorunlarda dışardan kullanılır.

Karabaş çayı için ; 1 tatlı kaşığı bitki 1 su bardağı suyla 3 kadar dakika kadar kaynatılarak hazırlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir