Hardalın faydaları nelerdir-Hardal neye iyi gelir-Hardal zayıflatırmı

Hardalın faydaları nelerdir-Hardal neye iyi gelir-Hardal zayıflatırmı

Hardalın Faydaları Yararları

Hardal Bitkisi: 50 cm boylarında, tüylü yapraklı ve sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Bu bitkinin meyvelerinden elde edilen Hardal Tohumu baharat ve ilaç olarak kullanılır. Siyah, beyaz ve kırmızı hardal olmak üzere en sık kullanılan 3 çeşidi vardır ve bunların içinde de daha çok siyah hardal kullanılır.

Hardalın Faydaları: Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır. Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.

Hardal nasıl kullanılır? Hardal Tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır. Haricen lapa yapılarak ya da banyo suyuna katılarak kullanılır. Haricen kullanımında Romatizmaya iyi gelir. Tahriş edici bir madde olduğu için deride uzun süre bekletmemek gerekir. Hardal tohumu un haline getirilip tarçın ile karıştırılırsa iştah açar. Hardal tozu buruna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.

hardal
hardal
Hardal ve Hardaldan elde edilen hardal yaşı tam anlamıyla bir şifa deposudur. Hardal Dolaşımı canlandırır, soğuk algınlığına karşı korur, depresyona ve uyuşukluğa iyi gelir. Hardal tohumu suyu göğüs enfeksiyonlarına, romatizmaya ve artrite faydalıdır. Zehirlenmelerde bir fincan suya bir kaşık hardal konarak içildiği takdirde kusturur.

Hardal (Sinapis) (Beyaz hardal), (Siyah hardal) diye iki türlüsü olan bir bitkidir. Siyah hardalın tohumları küçük, beyaz hardalınkiler büyüktür.

Hardalın Faydaları Hekimlikte en çok kullanılan ve işe yarayan siyah hardaldır. Siyah hardalda (Mirisine) adında tesirli bir mad-ıic vardır. Sıcak temasmda bu maddeden (hardal ruhu) hasıl “hır ki, bu ruh deriyi yakıp ki-artmak hassasını haizdir. Bundan dolayı deriyi tahriş ederek iç organlarda toplanan kanı dışarıya çekmek ve bu organın yükünü hafifletmek için kullanılan ev ilâçlarından birisi de hardaldır.

Hardal tohumları dövülerek ki edilecek ve ılık bir su ile karıştırılacak olursa hardal ruhu hasıl olur ki, bu ruh deri üzerinde tahriş yaparak iç organlardaki kanın dışarıya doğru çekilmesine yardım eder. Bura-<ı.ı dikkat edilecek nokta hardalın ıslatılacağı suyun, sıcak soğuk ılık olmasıdır. Çünkü bu dereceden fazla sıcaklıktaki su ıviırosine maddesini harap etliği için hardal ruhu oluşmaz ve hardaldan istenilen faydalı netice de elde edilemez. Hardal hekimlikte (hardal lâpası), (hardal kâğıdı), (hardal banyosu) gibi şekillerde kullanılır. Hardal lapası: Sıcak suda yapılmış keten tohumu lâpasına biraz hardal unu katılarak yapılan lâpalardır. Bu lâpalar iki katlı bezler arasına sıvanarak hastanın istenilen organına tatbik olunurlar. Hardal banyosu: (4-5) kilo i-lık su içine bir iki yemek kaşığı hardal unu katılmak suretile yapılır. Hardal kâğıdı: Hardal unundan yapılmış bir hamur, kâğıtlar üzerine sürülerek (hardal kâğıdı) dediğimiz kâğıtlar hazırlanır. Hangi şekilde olursa olsun hardalın hekimlikte kullanılışı mevziî bir tahriş yapmak maksadına dayandığı • için, hardallı tatbikler, akciğerlere ve beyine kan hücumu vakalarında, bronşit ve zatürreelerde, vücudün bir çok yerlerinde hâsıl olan ağrılarda ve iltihaplarda çok faydalı olarak kullanılırlar. Bunların içinde tedarikleri ve kullanılmaları bakımından en pratik olanları (hardal kâğıtları) dır. Hardal kâğıdı tatbik edebilmek için ılık bir su hazırlanır. Kâğıdın hardallı yüzü aşağıya gelmek üzere bu suya sokulur. Bir iki dakika kadar tutulur. Sonra bu ılık su içinden çıkarılarak hastanın istenilen organındaki deri üzerine yapıştırılır. Hardal kâğıdı konduğu yerde deriyi tahriş edip bir kızartı ve yanma hissi hâsıl edinceye kadar tuttuktan sonra çıkartılır ve sıcak suya batırılmış temiz bir pamuk veya bez parçasile kızaran deri silinerek üstüne yapışmış hardal parçaları varsa temizlenir. Hardal tatbiklerinde, derinin üzerinde, kızarma ve yanma hasıl olması, istenilen faydanın el de edildiğini gösteren bir işaret tir. Bu işaret görülünce, artılı hardalın tesirini ortadan kul dırmak lâzım geldiği anlaşıltı Böyle yapılmaz da hardal dalı uzun müddet olduğu yerde bırakılırsa buralarda, yanmalın ve tahrişler ilerliyerek yaralın açılmasına sebebiyet verilmı olur. Hardal lâpalarında ve haı dal banyoları tatbiklerinde do ayni inceliklere dikkat etmek lâzım gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir