saç dökülmesini önleyen bitkiler ve saç dökülmesine bitkisel çözüm

saç dökülmesini önleyen önlemek için bitkiler ve saç dökülmesine bitkisel çözüm, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesi nedenleri, saç dökülmesine bitkisel çözüm, saç dökülmesine çözüm, saç dökülmesine karşı hangi yiyecekler faydalıdır, saç dökülmesine kesin çözüm

Siyah Çay
Bu çalışmada siyah çayın kelliğe ve saç dökülmesine neden olan kandaki DHT seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Siyah çayın testosteronun DHT’yi dönüşmesini engelleyen bir bileşene sahip olduğu varsayılabilir. Hayvanlarda yapılan deneyde muhtemelen 5(alpha) reductanse engelleyici bir etkisiden dolayı kandaki DHT seviyesini düşürmüş olabilir.

Yeşil Çay
Diğer yandan yeşil çay kandaki DHT seviyesini düşürmemiş onun yerine arttırmaya yönelik eğilim göstermiştir (Şekil 2). Yapılanda deneyde tümör büyümesini engelleyici bir etkisi görülmemiştir. Yeşil çay siyah çaya oranla daha fazla EGCG içermektedir ve çalışmalar da EGCG’nin 5{alpha}-reductase’nın aktivitesi engellediği gösterilmiştir. EGCG potansiyel antitumor ajanı olmasına rağmen hayvanlarda yapılan deneylerde yaşil çay 5{alpha}-reductase’nın aktivitesi engelleyici etkisi olan EGCG’nin etkinliğini engelleyecek başka bileşenlere de sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yeşil Çay + Soya Fasülyesi
EYeşil çay soya fasülyesi kombinasyonun toplam testosteron ve DHT seviyelerini düşürdüğü görülmüştür. Kombinasyonun prostat kanserini engellemede önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada uygun kombinasyonun prostat kanserini engellemede kullanılabilecek doğal bir ilaç olabileceği varsayılmaktadır.

Kafein
Bilim adamları kafeinin saçı dökülmeye başlayan erkeklerin saç derisindeki minik foliküllleri uyardığını keşfetti. Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nde yayımlanan yeni bir araştırmada kafeinin saç foliküllerine zarar verdiği bilinen testostron hormonunun etkisini bloke ederek saçların dökülmesini önlediği belirtildi.

Ancak bu sorun bol bol kahve içmekle çözülecek gibi görünmüyor.

Bilimadamları baş derisindeki foliküllere ulaşabilmesi için günde 60 fincan kahve içilmesi gerektiğini hesapladı.

Bunun yerine Alman kozmetik şirketi Alpecin baş derisini ovarak uygulanacak kafeinli bir losyon geliştirdi.

Soya Fasülyesi
Soya fasulyesinden elde edilen ‘equol’ vücutta DHT oluşumunu engellemiyor, sadece onu etkisizleştiriyor. Yani DHT oluşuyor, hormonal döngü normal seyrinde devam ediyor, ancak soya fasulyesinin sindirimi sırasında oluşan equol maddesi, DHT fazlasını bloke ederek, işlevsiz hale getiriyor. İlginç olan başka bir konu, soyanın sindirimi sırasında herkesin equol üretememesi. Equol üretimi yapabilen insanların oranı, ortalama yüzde 30-50 arasında. Araştırmalar soya ürünlerini ve yeşil çayı daha sık tüketenlerin daha rahat equol üretebildiğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir