Ruhsal Bunalımdan Kurtulmanın Yolları-Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Besinler

Ruhsal Bunalımdan Kurtulmanın Yolları-Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Besinler

bitter çikolata depresyon
bitter çikolata depresyon

Ruhsal çökkünlük, depresyon veya bunalım, adına ne derseniz diyin insan psikolojisinin doğası gereği herkes bir şekilde ruhsal bunalım sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Psikolojimizdeki iniş ve çıkışların tek nedeni ruh sağlığımız değildir. Yaşadığımız çevre, bulunduğumuz mevsim, ve hatta en önemlisi yediğimiz yiyecekler ve içecekler de depresyona neden olabilmektedir. Bu bakımdan depresyondan kurtulmanın yolları arasında en önemlilerinden bir tanesi de doğru yiyecekler ve içeceklerle beslenmekten geçiyor. Şimdi sizlere depresyona iyi gelen yiyecekler ve besinler hangileri bu konuda faydalı bilgiler vereceğiz.

Mutlu eden veya mutluluğu arttıran yiyecekler olarak ta adlandırdığımız bu besinler aslında hepimize çok tanıdık gelecekler. Örneğin bu yiyeceklerden en bilineni çikolatadır. Ancak çikolata gibi depresyona doğal tedavi ve bitkisel çözüm olanağı sunan diğer başka besinler de var. Tanrının bizlere sunduğu nimetlerle hem dengeli beslenecek hem de ruhsal bunalımdan kurtulmak için bir tür doğal tedavi olanağı sağlamış olacağız. Bu yiyecekler hayal kırıklıklarına, aneksiyeteye, öfke ve ashabiyete ve asosyal kişilik bozukluklarına karşı da iyi geliyor. Vücudun doğal mutluluk hormonu olan serotonin salgılaması bu yiyecekler tüketildiğinde birkaç katına çıkabiliyor. Çikolataya geri dönersek günde 2 parça bitter çikolata günün geri kalanını mutlu ve huzurlu geçirmemize yardımcı oluyor. Ayrıca sadece biter çikolata değil, yağsız kırmızı et, kırmızı biber ve mısır ekmeği de depresyona karşı etkin doğal tedavi seçeneği sunarak mutluluk hormonlarının aktif olmasını sağlıyor.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler

Bitter Çikolata: Çikolata her ne kadar biraz fazla kalori içerse de depresyona yatkın kişilerin cebinden eksik etmemesi gereken bir yiyecektir. Çikolatanın serotonin adı verilen mutluluk hormonunun hipofiz bezinden daha fazla salgılanmasına yardımcı olduğunu biliyoruz. Ayrıca sadece serotonin değil, multuluğu artıran diğer bir doğal hormon olan endorfin salgısının artışı da çikolata tüketiminin hemen sonrasında mümkün olabilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise bitter çikolatada bolca bulunan kafein maddesinin bu hormonun salgılanmasını teşvik etmesidir. Kafein aynı zamanda yüksek oranda antioksidan etki de içerdiği için aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde kalp sağlığını koruyucu etki de oluşturmaktadır. Sütlü çikolatada şeker oranı biraz daha fazla, kafein miktarı daha az olduğu için bitter denilen acı çikolata kadar depresyon önleyici etki yapmıyor.

Sebzelerle ve patatesle et: Yağsız kırmızı et mükemmel bir triptofan ve protein kaynağıdır. Bunların ikisi de ruh haliniz için önemlidir. Fırına koymadan önce etin fazla yağını keserek ayırınya da düşük ısıda pişirin. Domateslerle birlikte, birkaç serotonin yükseltici patates ve birazvitaminli sebzeyle ağzınıza layık, doyurucu bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Yer elması suflesi: Yer elması da serotonin üretimini artırıyor. İnsülin düzenlenmesindensorumlu karotenoid (karotenli maddeler) içeren yer elması, şeker hastaları için oldukça yararlı. Yer elması ayrıca ruhsal sıkıntıyı azaltan, enerji seviyesini artıran ve tansiyonu düşürenpotasyum maddesi içeriyor.

Kırmızıbiber ve mısır ekmeği: Yağsız et, yüksek oranda B6 vitamini ile triptofan içeriyor. Kırmızıbiberi ayrıca hindiyle de yiyebilirsiniz. Bunun yanında kuru fasulyenin tüm çeşitlerininyanında kırmızıbiber iyi gider. Fasulye selenyum sindirimi ve magnezyum seviyesinin artırılması için süper bir yiyecektir. Magnezyum eksikliğinin depresyonla bağlantısı bulunuyor. Buyemekleri tamamlayan ise mısır ekmeğidir. Gluten içeren ekmeğin endorfin üretimini hareketegeçirdiği biliniyor.

Muz dilimleri: Dondurma ve muz olarak iki temel bileşen, B vitaminleri bakımından zengindir. Bvitaminleri de etkili bir depresyon engelleyicisidir. Muz aynı zamanda yüksek oranda triptofaniçeriyor. Bu aminoasit, vücuda niasin üretiminde yardım ediyor. Niasin serotonin senteziiçeriyor. Muz dilimli dondurma şeker ve yağ içeriği eklenince en büyük suçludur. Ancak, lightya da yağı azaltılmış ve az şekerli dondurmayla bunu dengeleyebilirsiniz.

Patates püresi ve hindi: Patates serotonin üretimini artırıyor. Karmaşık karbonhidratlar streslizamanlarda sakinleşmeye yardım eder. Hindide depresyonu engelleyen ve iyi duygularhissetmenize yardımcı olan birçok besin bulunuyor. Çünkü hindi insanın uykusunu getiriyor. Daha fazla enerji sağlaması için hindiyi demir zengini ıspanakla ya da diğer yeşil yapraklı sebzelerle birlikte tüketebilirsiniz.

Spagetti ve köfteler: Yüksek oranda folik asit bulunan tam buğdaylı makarna, serotoninseviyesini artırmaya yardımcıdır. Köfteler ya da yağsız etle hazırlanan soslar ise büyük birprotein kaynağıdır. Bunun yanında ıspanak, brokoli ya da yeşil bir salata sunabilirsiniz. Bunlarınhepsi de insan psikolojisine iyi gelen gıdalardır.
Yağda pişmiş yumurta ve yulaf unu: Çalışmalar, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltının tüm gün iyibir ruh hali, artan enerji ve gelişmiş zeka becerisi sağladığını gösteriyor. Süt ürünlerindebulunan B vitaminlerini düşünün. Yumurta, içerdiği önemli maddelerle hüküm sürüyor. Yulafununda bulunan folik asit güç verir, çünkü dopamin üretiyor. Tam buğdaylı tost ya da topkekler yüksek miktardaki folat içeriğiyle yiyebileceğiniz diğer tahıl seçeneğidir.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Video İzle
Migren, baş ağrısı, stres, depresyon bitkisel…  igokcek
Somon balığı ve esmer pirinç: Uzmanlar, sayısız vitamin ve mineral kaynağı somon balığını çok faydalı görüyor. Bu nedenle haftada en az 2 ya da 3 porsiyon somon ya da diğerbalıklardan yenmesini öneriyorlar. Bilim adamları, omega 3′lerin, ruh durumunudüzenleyen beyin sinyallerini yönetmekle sorumlu olduğunu söylüyor. Fakat, omega 3 yağ asitleri, vücut tarafından üretilemiyor. Bunu balık, yumurta ve morina balığının karaciğeryağından alabiliyoruz. Kahverengi pirinç, somon balığıyla servis edilen en iyi yiyecektir. Çünkü, bol miktarda selenyum içeriyor. Selenyum eksikliği, ruhsal durumu olumsuz etkiliyor.

Makarna ve peynir: Süt ve peynir, yüksek miktarda beyni etkileyen B vitamini içeriyor. Araştırmalar, B2, B6 ve B1 vitaminlerinin normal seviyesinin iyi bir ruhsal durum sağladığını gösteriyor. Makarnadaki karbonhidrat, serotonin ve endorfin seyivesini artırıyor. Uzmanlar, hamur işlerinden çoklu tahıl çeşitlerine kadar karbonhidratlı gıdaların ölçülü olarak tüketilmesinineriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir