Tıkalı Burun Nasıl Açılır-Tıkalı Burun Açma-Tıkanmış Burun Açma Yöntemleri

Tıkalı Burun Nasıl Açılır-Tıkalı Burun Açma-Tıkanmış Burun Açma Yöntemleri

Kış aylarında olduğu kadar yaza girmekte olduğumuz bu zamanlarda da grip ve nezle gibi hastalıklar insanlar arasında sıkılıkla görülmektedir. Bu hastalıkların diğer pek çok sıkıntıları yanında en çok rahatsızlık veren etkilerinden bir tanesi tıkalı burundur. Burun tıkanması sonucunda hem nefes almamız hem de konuşmamız güçleşir. Burnunuz tıkandığında düzgün bir biçimde nefes alamadığınız gibi uyku da sizin için zor hale gelir. Tıkalı brun ile uykuya dalmak normalden çok daha zordur. Ayrıca, tıkalı buran ile uykuya dalsanız bile tıkalı burn yüzünden uykunuz yarıda kesilebilir ve tıkalı braun ile tekrar uyuyabilmeniz ilk durumdan da zor olabilir. Peki tıkalı barundan kurtulmak için ne yapmalıyız. Tıkalı burun nasıl açılır sorusunda tıkalı burun ameliyatı şeklinde bir cevap vermek çok pratik olmayacaktır. Tıkanmış burun için ameliyat olmaktan daha önce tıkalı burnunuzu açmak için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz pek çok kolay yöntem vardır. Bu yazımızda hem grip, nezle, sinüzit ve benzeri hastalıklar yüzünden tıkalı burun problemiyle karşı karşıya olanlar hem de kronik olarak sürekli tıkanmış burunla yaşamak zorunda kalanlar için çözüm önerileri sunacağız. Umarız burada verdiğimiz tıkalı burun açma yöntemleri işinize yarar ve daha konforlu bir hayat yaşamanıza yardımcı olur.

Tıkalı Burun Açma Çözümleri
Buhar Tedavisi
Buhar tıkalı burunu açmak için faydalı olacaktır. Sıcak su ile duş almak ya da kaynayan bir kaptaki suyun buharına karşı nefes alıp vermeye çalışmak burun deliklerinizin açılmasını kolaylaştırıcı etki yapar.

İçecek Tedavisi
Tıkalı bir burunu açma konusunda ne içtiğiniz de önemli olabilir. Su, çay ve meyve suyu gibi sıvılar mukus sıvısını cıvıltarak tıkalı burun probleminden kurtulmanıza yardımcı olur. Öte yandan, tıkanmış bir burna sahipken kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü, onlar tıkalı burnunuzu daha kötü hale getirir ve açılmasını zorlaştırır.

Burnunuz Tıkalı iken Tahriş Edici Maddelerden Uzak Durun
Tıkalı bir burnu açmak için onunla sürekli oynar ve tahriş ederseniz bu size fayda yerine zarar getirir. Tıkalı burnunuzu açayım derken daha kötü olmasına sebep olursunuz. Ayrıca, sigara dumanı, ani sıcaklık değişimleri gibi faktörler de tıkanmış burun için olumsuz etki eder.

Tıkalı burun açma için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem şöyledir. Kaynayan ve buharı tüten bir kap su alın. Temiz bir bez parçasıyla kafanız kaptan yükselen buharlara maruz kalacak şekilde kafanız ve kabı etrafını örtün. Bir müddet böyle kalıp nefes alıp vermeye çalıştığınızda tıkanmış burun nasıl açılır probleminizin ortadan kalktığınız göreceksiniz.

Burun tıkanmasının en yaygın nedeni burun içerisindeki sümüğün katılaşıp burun yolunu tıkamasıdır. Bu mukus sıcak su, nane aromaları veya yağ gibi maddelerle yumuşatılıp tıkalı burun açma konusunda başarılı olunabilir. Pek çoğumuz bu gibi yöntemleri uygulamak yerine tıkanmış burnumuzu sertçe temizlemeye çalışırız. Oysa bu yöntem tıkalı burun açmak yerine kulak, burun, boğaz sistemimizin yıpranmasına yol açar.

Tıkanmış Burun için Tuzlu Solüsyon ya da Spreyler
Tıkalı burun için en çok uygulanan ve en etkili yöntemlerden bir tanesi tuzlu su ve benzeri kimyasal karışımlar ile spreylerin buruna tatbik edilmesidir. Eczanelerden bu amaçla hazırlanmış ilaçları alabileceğiniz gibi evde de ılık suya bir miktar tuz koyarak kendiniz tıkalı burun açma solüsyonu hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir