doğurganlık testi nasıl yapılır

doğurganlık testi nasıl yapılır

Doğurganlık gücünüzü öğrenmek ileride bebek sahibi olmak isteyen potansiyel her anne adayının mutlaka bir kez de olsa yaptırması gereken bir test yöntemidir. Doğurganlık testi ile kısır olup olmadığınızı öğrenebilir, şayet tedavi gerektiren bir durumunuz varsa tedavi de görebilirsiniz.

Henüz çocuk istemiyor ya da hala bekarsınız ama etrafınız da çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çabalarını görüp siz de bir gün çocuk sahibi olmak isterseniz ne kadar zaman da olabilirsiniz ya da çocuğunuz olabilir mi?

Sevgili okurlar ve misafirler, ilerde ya da şimdi merak ettiğiniz ”acaba ben ne kadar doğurganım” sorusuna, yine kendiniz cevap vereceksiniz. Nasıl mı?

Tabi ki konumuz da vereceğimiz testle

Erkekte spermiyogram, kadında ise adetin ikinnci ya da üçüncü gününde PSH hormonuna baktırmak en temel doğurganlık testleri olarak kabul ediliyor

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin 1 sene korunmasız ilişki sonrasında çocuk sahibi olamama hali ‘infertilite’ olarak kabul ediliyor ve hekime başvurmak gerekiyor. Ancak günümüzde insanlar doğurganlıklarının düzeylerinin ne olduğunu, kalıcı partnerleri olmadan, çocuk istemeden dahi merak edip, öğrenmek istiyor. Bu duruma tıbbi olarak bakıldığında, eğer hiçbir infertilite belirtisi yoksa herhangi bir test yaptırmak önerilmiyor fakat kişi illaki merak ediyor ve öğrenmek istiyorsa da, erkekte ve kadında uygulanabilecek testler elbette vardır. Erkekte spermiyogram, kadında ise adetin ikinci veya üçüncü gününde PSH hormonuna baktırmak en temel doğurganlık testleri olarak gösteriliyor.

KISIRLIK TEŞHİSİ KONSA BİLE…

İnsanların doğurganlık kapasiteleri birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Bir kadın üst üste hamile kalabiliyorken, bir diğeri hiç hamile kalamayabiliyor. Aynı şey erkekler için de geçerli ve spermin yapısı, hareketliliği, sayısı gibi birçok neden, doğurganlık seviyesini etkiliyor. Ancak üzerinde durulması gereken konu, çocuk sahibi olmak için tek başına bir kadının doğurganlık kapasitesinin yeterli olmadığı ve erkekle kadının birlikte değerlendirilmesi gerektiği…

Aslında infertilite ya da çocuk sahibi olamama bir kesinlik durumu olarak ifade edilmiyor. Araştırmalar, infertilite teşhisi konmuş insanların üçte birine yakın kısmının zaman içinde çocuk sahibi olduğunu kanıtlıyor.

Sperm testi 2-3 günlük cinsel perhizden sonra yapılıyor
Çocuk sahibi olması için bir çiftin 3 faktöre ihtiyacı var. Bunlardan biri sperm, diğeri yumurta, üçüncüsü de spermle yumurtanın birleşmesini sağlayacak normal bir anatomik ortam. Bu da tüplerin açık veya kapalı olmasına bağlı. Son olarak da embriyonun yapışıp gelişeceği normal bir rahimin olması gerekiyor. Doğurganlık testleri de tüm bu faktörlere bunlara bağlı olarak yapılıyor.

Erkekler için testlerin çok basit olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın Arıcı, sperm analizi neticesinde son derece geniş bir bilgiye ulaşmanın mümkün olduğunu belirterek, şu bilgileri veriyor:

“Bu testin 2-3 günlük bir cinsel perhizden sonra, yani en son ejakülasyonun (boşalmanın) üzerinden 2-3 gün geçmesini akabinde yaptırılmasını tavsiye ediyoruz. Spermlerin hareketliliğine bakıyoruz ve en az yüzde 60’ının hareketli olmasını istiyoruz. En önemli faktörlerden biri de spermlerin şekli. Test için herhangi bir erkeğin spermine bakıldığında sperm hücresinde doğal olarak yüzde 40’a yakın şekil anormallikleri vardır. Çift başlıdır, çift kuyrukludur, iri başlıdır, küçük başlıdır, eksik kuyrukludur gibi… İşte bunların sayısı artarsa infertiliteye sebebiyet verirler. Sperm hacminin çok az veya çok fazla olması da doğurganlığın zor olmasına sebep olur.”

KADINLARINKİ ZOR!

Asıl üretkenliğin merkezi kadınlar olduğu için, onlara uygulanacak testler de biraz daha detaylı… Kadınlarda öncelikle yumurtlama fonksiyonları araştırılıyor. Normal olarak her kadının 28 günlük adet döneminde 14’üncü gün yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekiyor. Bu noktada hormonal değişiklikleri tespit etmek için gerekli testler yapılıyor. Testlerden ilki, adetin 3’üncü günü yapılan kan testi. Bu dönemde östrojen en düşük düzeye indiği için yumurtalıktaki yumurta rezervi kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Adetin 3’üncü günü hem östrojene bakılıyor hem de yumurtalığın fonksiyonunu kontrol eden PSH hormon testi yapılıyor. Ayrıca, yumurtlamayı da etkileyen, ama aslında göğüslerden süt üretimini kontrol eden prolaktin hormonu da test ediliyor. Ayrıca hem genel sağlık açısından, hem de gebelik ve yumurtalık açısından son derece önemli bir hormon olan tiroid hormonuna, TSH’ya bakılıyor.

Prof. Arıcı, son söz olarak 14’üncü gündeki yumurtlamadan bir hafta sonra yani 21’inci günde yumurtlama olup olmadığını anlamak için, progesteron hormonuna da bakılmasında yarar olduğunu hatırlatıyor. Bu testler net bir biçimde yumurtlama fonksiyonunun normal olup olmadığını, yumurtalık rezervlerinin ne kadar kaldığını ve bu konuda yapılması gerekenleri açıklıyor. Eğer bu noktalarda sorun tespit edildiyse de ilave olarak yapılması gereken bazı testler bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir