hemoroid basur mayasıl kanaması ve tedavisi

Halk arasında bilinen ismiyle basur veya mayasıl, tıbbi terim olarak ta hemoroid olarak bilinen bu hastalığın nedeni ,doğum kabızlık hamilelik, aşırı ağır işler yaparken ıkınma, basur kanseri gibi nedenlerle anüs damarlarının genişleyerek kanamasından ibarettir.Basur hastalığı kalınbasrak, makat içerisinde anüsün iç kesiminde meydana gelebilrceği gibi, rektum bölgesinin dışında da taşabilmektedir. İlkine içsel hemoroid (internal hemorrhoids) ikincisine de dışsal hemoroid adı verilmektedir. (external hemorrhoids).

Dış basurlar oldukça acı verici bir seyir izler. Anüsün içerisinde oluşan basur ise diğeri kadar acı vermez ve anüsün iç kesminde hafif bir kanama ile kendisini gösterir. Özellikle kalın bağırsak hareketleri sırasında içsel hemoroitler ağrısız bir kanama durumunda olurlar. Bir kişi hem iç hem de dış basur ile uğraşmak zorunda kalabilmektedir.

Hemorait hastalığının en önemli sebepleri tuvalet yaparken aşırı kasılma ve doğum sırasındaki ıkınmlalardır. Sağlıklı insanların yarısına yakını bu hastalığı hayatının bir döneminde geçirir. Hemoroid hastalığının semptom ve belirtileri arasında ağrı, kaşınma, tuvalet sonrası tuvalet kağıdında görülen hafif açık renk kanama izi, anüsün dış kısmına taşan fıtık benzeri et parcasıdır. Rektal ve anüs kanamaları bir uzman kişi tarafından tetkik edilmelidir. Genelde evde uygulanan tedavi yöntemleri basur ilaçları basurun neden olduğu rahatsızlık ve huzursuzluğun etkisini azaltmakta, ancak önemli vakalarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bazı şifalı bitkiler de basur tedavisinde iyi gelmektedir.


Basur cerrahi ameliyatı ve hemoroid operasyonu
Bir çok basur vakası ameliyat gerektirmezken çok ciddi durumlarda ameliyat son seçenek olarak kullanılmaktadır.

Özellikle evde uygulanan tedavi seçeneklerinin cevap vermemesi durumunda cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ayrıca basur belirtilerinin günlük yaşamımızı zehir edecek düzeye ulaşması, kanamaların bir türlü durmamas gibi durumlarda cerrahi eseçenek uygulanmaktadır.

External hemorrhoids Dış basur, dış hemoroid, dış mayasıl

Dış basurlar genelde aşırı derecede rahatsızlık verdiklerinde veya
anal fistul gibi başka bir nedenle makat bölgesine yapılan cerrahi operasyon sırasında yan ameliyat olarak alınmaktadır.

Internal hemoroid – iç basur veya iç mayasıl hemoroid

İç mayasılın cerrahi operasyonla tedavi edilmesi basur tedavisinde en son çare olarak görülmektedir. Hemoroidektomi (hemorrhoidectomy) yani basurlu bölgenin kesiplere çıkarılması seçeneği, daha çok geniş iç basurlarda en başarılı yol ve yöntem olarak uzmanlarca değerlendirilmektedir. Bu yöntem genelde cerrahi dışı tedavilerede halen mayasıl kanaması nın giderilememesi durumlarında uygulanmaktadır

Basurda Cerrahi seçenekleri

Hemoroid hastalığının tedavisinde cerrahi operasyon seçenekleri hemo roidektomi, ( hemoroidin cerrah tarafından kesilerek alınması) daha çok büyük boyutlu iç basur çıkıntılarında ele alınmaktadır.

Basur hakkındaki merak edilenler:

Hangi hemoroid tedavisi bize uygundur?
Basur nadiren baskı ve pres nedeniyle sancı ve kanamaya yol açar. Bu durumda basurunuz balon gibi şişer ve kan topladığı için mor kırmızı bir renk alır. Basurunuzu kaşımak kanamaya ve şişmeye yol açacağı için yapacağınız en kötü hareket olacaktır. Basur kaşınması bazen dayanılmaz olabilir. Bu durumda basur kaşınmasına çare için makatınıza soğuk tampon yapabilirsiniz

Basur ameliyatı nasıl yapılır?


Basur ameliyatı bir uzman doktor kliniğinde uygulanabileceği gibi hastaneler ve tıp merkezlerinde de yapılabilmektedir. Cerrah tarafından basurun etrafına küçük bir neşter yarası açılır ve lokal anestezi ile bölge duyarsızlaştırılıp uyuşturulduktan sonra basur kesilir. Basurun 4-5 günlük yeni bir mayasıl olması durumunda ameliyat en iyi sonucu verecektir.

Şayet basur sancısı veya acısı toare edilebilir yani başedilebilir bir seyirdeyse bu surumda bir uzmanın görmesini beklemeniz iyi olacaktır. Bu mayasıl ağrı ve sancısı genelde birkaçgün içerisinde hafifler ve kaybolur. Basuru kesmek, iğneyle delmek gibi bir hatalı eylemde bulunursanız basurunuz azar ve daha büyük acı ve ağrıları size yaşatır.

“hemoroid basur mayasıl kanaması ve tedavisi” üzerine 3 yorum

  1. Selamlar ey aziz Milletim

    Evet ameliyat gerektirmeyen ve tamamen doğal yöntemlerle tüm Hemoritleri ve hastalıkları gidermekte olan bir Turşu geliştirdik bu turşu Soğandan oluşmakta isteğim rahatsızlık çekenlere hastalıklarını gidermek,lezeti güzel olan ve etkisi tartışılmaz neticeler getiren bir ürün sizlere ve bu yolla Halkıma faydalı olmak beni memnun eder.

  2. hemoroid hapı bitkisel basur hapı idasil basur hapı basur tedavisi bitkisel basur ilacı hemorid kapsulu hemoroit tedavisi idasil hemoroid hapı bitkisel basur hapı idasil basura kesin çözüm basura bitkisel çözüm

  3. merhaba ben 36 yaşındayım bundan4-5yıl kadar önce basur ameliyatı oldum fakat tekrarladı son 2 veya 3 ay da kanamalarım oluyordu ara ara tekrar ameliyat düşündüm ama iyi olmayacagını soledıler. Arkadaşım neoxin hemrolin ürününü önerdi kullanalı 2hafta kadar oldu ama rahat tuvalete çıkıyorum artık kanamam çok olmuyodu zaten şuan iyi herhangi bır yan etkısı olmadı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir