Vajina dudakları estetik ameliyatı-Vajinanın dudaklarını küçültme estetiği ve operasyonu

Vajina dudakları estetik ameliyatı-Vajinanın dudaklarını küçültme estetiği ve operasyonu

Kadınların bir kısmında normalden çok daha büyük vajina dudakları olabilmektedir. Büyük dudaklı vajina yapısı sadece estetik değil, hijyen bakımından da sıkıntı doğurabilmektedir. Her ne kadar bir kısım erkekler için büyük vajinalı kadınlar ve kızlar sorun yaratmasa da kadınlar bu olaya adeta bir tür takıntı geliştirmesi mümkündür. Hal böyle olunca da vajina dudaklarını aldırma ameliyatları ön plana çıkmaktadır.

Vajina Dudakları

Vajina dudakları dışta büyük dudaklar ve iç kısımda küçük dudaklar olarak ikiye ayrılır. Vajina dudakları arasında özellikle küçük dudaklar vajina girişini örter ve kapatır. Ancak küçük dudaklar aşırı büyürse ve sarkarsa rahatsız edici hale gelebilir. Dudak kelimesinin latincesi labium dur.

Küçük dudaklar (labium minör) aşırı kilo alıp verme sonrası, doğum yapılınca, lemfödem nedeniyle, ya da kalıtsal nedenlerle büyüyebilir ya da sarkabilir. Küçük dudakların büyümesi, öncelikle kötü bir görünüme neden olabilir. Ayrıca hijyenik yönden tam temizlenememe nedeniyle rahatsız edebilir. Bazen de dudaklar arasında asimetri ya da büyüklük farkı olur. Bu durum da labioplasti ameliyatı ile düzeltilebilir.

vajina dudaklarıKadında klitoris erkekdeki penisin karşılığıdır. Klitoris, küçük dudakların üstte birleştiği yerde bulunur. Burada klitoris baş kısmı görünür. Gövde kısmı ise gömülüdür. Cinsel hazda, orgazmda klitoris önemli bir yer tutar. Bazen klitoris üzerindeki derinin aşırı katlantılı, bol ya da fazlalık oluşturması, klitoris ucunu örterek uyarılmasını önleyebilir. Bunu düzeltmek için klitoris estetiği yapılabilir. Bu ameliyatta klitoris üzerini fazladan örten deri küçültülür.

Küçük dudakların küçültülmesi için yapılan estetik ameliyatalabioplasti denir. Labioplasti, cinsel estetik ameliyatlar arasında en fazla yapılanlar arasındadır. Labioplasti, genellikle lokal anestezi altında yapılır. Labioplasti ile birlikte gerekirse klitoris estetiği de yapılabilir.

Labioplasti ameliyatı genellikle 45 – 60 dakika sürer. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur. Ameliyat sonrası devrede birkaç gün hafif sızıntı ya da damlama şeklinde kanama olabilir, bu normaldir. Labioplasti ameliyatı sonrası yaralar iyileştikten sonra belirgin bir iz kalmaz. Ameliyat olduğunuz belli olmaz.

Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Labioplasti ameliyatı ile birlikte vajina estetiği, vajina daraltma ameliyatı da yapılabilir. Ameliyat sonrası 4 hafta ilişki yasaklanır.

Labioplasti estetiği ile birlikte gerekiyorsa vajina estetiği ameliyatı da yapılabilir. Vajina da bollaşma varsa vajina doku fazlalığı ameliyatla çıkarılır. Vajina duvarı daraltılır ve sıkılaştırılır. Bu ameliyat sırasında vajina kas tabakası da onarılır. Ayrıca vajina giriş kısmı da orta hat aşağı makata doğru daraltılıp küçültülür. Bu ameliyatların çok önemli bir riski yoktur. Enfeksiyon olasılığı % 1 in altındadır. Ancak yine de ameliyat sonrası koruyucu antibiyotik kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir