aybaşı gecikmesini neler hızlandırır-adet gecikmesine bitkisel çözüm

aybaşı gecikmesini neler hızlandırır-adet gecikmesine bitkisel çözüm

Adet Gecikmesi hanımları strese sokan bir durumdur. Aybaşı gecikmesi bazı kişilerde sürekli nükseder, bazı hanımlar ise normalde tam zamanında aybaşı olurken yanlış hesaplama nedeniyle aybaşı ve adet gecikmesi yaşadıklarını sanmaktadır.

Normal adet gören bir kadında siklüsler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalı. Adet gecikmesinin ne zaman ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Akbay’ın verdiği bilgilere göre, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Adet düzensizliği nedir?

Her kadının yaşamı boyunca zaman zaman adet kanamalarında düzensizlikler olabilir. Adet düzensizliği diyebilmek için bu durumun yineleyici nitelikte olması gerekir. Aşağıdaki durumlarda adet düzensizliğinden söz edilebilir. Adet düzensizliği adet kanamasının ritminin, miktarının ya da her ikisinin birden bozulmasıdır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşarlar.

Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir.

Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir. En sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturur.

Adet gecikmesine bitkisel çözüm

Prof. Dr. Ahmet Maranki Adet Söktürücü Bitkisel Çaylar… Adet söktürücü yöntemler, adet sökücü çay tarifleri… Doğal adet söktürücü ilaç ve formüller… Adet söktürmek için bitkisel çözümler, bitki çayları… Adet söktürücü bitkisel ilaçlar

Ahmet Maranki adet söktürücü bitkisel çaylar olarak maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, kimyon, safran, rezene, anason, havuç tohumu, karabaş otu, misk ve adaçayını öneriyor. Bu bitkilerden hangisi istenirse o bitki, çay şeklinde demlenip içilir. Bu şifalı bitkilerden yapılan adet söktürücü çaylardan günde 3-4 bardak içilmelidir. Bunu ek olarak taze üvez meyveleri tüketmek de adet söktürmeye faydalı olacaktır.

Adet sökücü şifalı bitkiler

Adet söktürücü bitkisel ilaç arayanlar için dereotu tohumu da kullanılabilir. Adet kanamasını söktürmek için 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumu ile adet söktürücü bitki çayı hazırlanmasının ve içilmesinin de adet sökmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Prof. Dr. Ahmet Maranki adet düzensizliği için zerdaçal bitkisinin çay biçiminde demlenip içilmesinin veya zerdaçalın toz haline getirilerek kullanılmasının etkili olacağını belirtiyor.

Adet sökücü olarak kereviz tüketmenizde fayda var. Civan perçemi ile hatmi çiçeğinin karışımıyla adet söktürücü bitki çayı yapıp içmeyi deneyebilirsiniz.

Ahmet Maranki’nin tüm sağlık ve beslenme önerileri için tıklayın

Tüm adet söktürücü ilaçlar ve tavsiyeler için tıklayın

Konunu anahtar kelimeleri: adet söktürücü bitkiler,adet söktürücü,adet söktürücü bitki,adet söktürücü ilaçlar,regl söktürücü bitkiler,adet söktürücü bitkisel,bitkisel adet söktürücüler,adet söktürücü bitkiler hakkındaki tüm cevaplar,adet söktürücü bitkisel çaylar,adet söktürücü bitki çayları

Her Adet Gecikmesi Mutlaka Gebelik Midir? Hamile miyim?

Her adet gecikmesinde cinsel yönden aktif olan doğurganlık çağındaki kadının ilk önce yapması gereken hamilelik olmadığının test ile tespit edilmesidir. Adet gecikmeleri ve anormal adet kanamaları mutlaka ilk önce gebeliği akla getirmelidir

Hamilelik dışında adet gecikmesine neden olabilecek başka nedenler de vardır;

Hastalık: Çeşitli sistemik ve dahili hastalıklar adet gecikmelerine neden olabilir.

Stres, sıkıntı : Sıkıntı,üzüntü, depresyon ve benzeri duygusal değişiklikler gecikmelere yol açabilir.

Yaş: Yeni adet görmeye başlamış ergenlik çağındaki genç kızlar ya da menopoza yaklaşmış kadınlarda adet gecikmeleri doğal olabilir.

Egzersiz: Yoğun yapılan spor ve egzersizler de adette gecikmelere neden olabilir.

Ani kilo artışı ya da kilo kaybı sıklıkla regl de gecikme yaratabilir.

Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor.

“aybaşı gecikmesini neler hızlandırır-adet gecikmesine bitkisel çözüm” üzerine bir yorum

  1. ben her ay düzenli olarak 28 günde bir adet oluyordum. ama geçen ay çok az adet oldum. ve bu ay hiç adet olmadım . 28 günde bir oluyordu ve 33 gün olduğu halde hala adet görmedim. bekarım gebelik olma ihtimali yok ama nede nini çok merak ediyorum. ne yapmam gerek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir