Paramedik nedir- paramedik bölümü olan üniversiteler paramediklik maaşları?

Paramedik nedir- paramedik bölümü olan üniversiteler ve paramedik maaşları?

Paramedik terimi, acil tıp teknisyenliğinin yeni mesleki adıdır. Bundan sonra acil tıp teknisyeni kelimesi ile birlikte paramedik kelimesini daha fazla duyacağız.

Paramedik maaşları 2010 yılında 1800 TL civarıydı. Tabi bu miktar aynı zamanda acil tıp teknisyenliği maaşları anlamına da geliyor.
AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERİ

(AABT; PARAMEDİK)

‘Acil Tıp Hizmetleri’nde, yaşam zincirinin anahtarı olarak tanımlanan ve Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyoneldir.

Paramediğin bilgi merkezinde, örgütlenmiş etkin değerlendirme, hareket planı geliştirme, acil tedavi, triaj ve nakil için karar verme becerileri, olmalıdır.

Çünkü,hastanın yaşaması için bunlara gerek vardır.

Hastane öncesi acil bakım, hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlar, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eder ve tıbbi olanaklara sahip bir yere nakledildikten sonra biter.

AABT, hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir ve gereksindiği acil bakımı verir, bunları yaparken hem kendisinin hem de hastanın güvenliğini sağlar.

Hastaneye nakil esnasında bir Paramedik ambulansı emniyetli bir şekilde kullanırken, diğer Paramedik hastanın yanında, hastanın acil bakımını devam ettirir.

Paramedik bölümü olan üniversiteler ve taban puanları

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik Bölümü: 99,019
CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik Bölümü: 97,840
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Paramedik Bölümü: (Burslu) 96,560
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik Bölümü: 96,520
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik Bölümü: 94,493

“Paramedik nedir- paramedik bölümü olan üniversiteler paramediklik maaşları?” üzerine 25 yorum

 1. ya şunu sormak istiyorum ben sağlık meslek tıbbi sekreterlik bölümüyüm atıyorum ben 300 düz lisedeki arkadaş 320 aldı kmi alıyolar okula???

  1. onun için ÖSYM kılavuzuna bakmak gerekecek ama neden düz liseliler neden okumasın ki?

   1. maalesef düz lise mezunları paramedık okuyamıyor. cunku oncelık att saglık meslek cıkıslı adaylara oncelık tanınıyor yerlestırmede..

 2. Merhaba ben tıbbi sekreterlik mezunuyum paramedik okuayabilirmiyim. Bu sene üniversite sınavına gireceğim kaç puan almak gerekiyor.

  1. Paramedik taban puanları

   AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik 99,019
   CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SİVAS) Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik 97,840
   BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Paramedik (Burslu) 96,560
   TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik 96,520
   GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Sağlık Hizmetleri Meslek Y.O. Paramedik 94,493

 3. paramedik öss puanıyla almıyor not ort.’yla alıyo
  bu bölüme attler zor giriyo diğer bölümlern girmesi çok daha zor :(((

  1. hayır öss puanı ile giriliyor. att lere hemsırelere ve saglık meslek cıkıslı lara oncelık tanıyolar

 4. bende pazarcık saglık meslek att 3 ögrencisiyim seneye dokuz eylül üniversitesi paramediklik bölümünü istiyorum hala direk geçiş hakkında kesin bi bilgisi olan var mı

 5. ya arkadaslar sımdı ygs den kac puan alıp tercıh yapabılıyoruz ben meslek lısesı oğrencısıyım benım puanım kırılıyo mu bu bolume tercıh yaptığım zaman yardımcı olursanız sewınırım.

 6. ya kardeşim niye meslek lisesi okudun o zaman saglık meslek okuyaydın ya bu söyledigin imkansız ben bile salık att 3.sınıf ögrenciyim kazanamam die korkuyom

 7. ben almanyada rettungsasistent okulu bitirdim. şimdi burda denklik vermiyorlar. üniversiteye paramedic bölümüne nasıl girebilirim?

  1. Yabancı öğrenci statüsünde YÖS sınavı diye bir sınav vardı. Bir araştırırsan iyi olur Kezban

 8. BEN sağlık meslek üçüncü sınıf hemşirelik öğrencisiyimm paramedik okumak istiyorum bnm de direk geçiş hakkım olabilir mi acebaa ??

 9. arkadaslar ben paramedik mezunuyum sağlık meslek lisesi att mezunu olanlar geçiş yapıyorlar ve üniversitelerin taban puanları oldukça yüksek ben 82 ile girdim

 10. Ya ben 2012 hemsirelik mezunuyum .. Paramedik okumak istiyrum..ama bulundum yerde paramedik bölümü yok , yakın illeri tercih ettim puanım 72 qelme ihtimali nedir ?

  1. bende hasta yaslı bakımında okuyorum paramedık bolume gecıs hakkım var ama gecebılıyormuyum paramedık bolume bılmıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir