Hamilelikte ve emzirirken saç boyamanın zararları-Hamile kadınlar ve emziren anneler saç boyatabilir mi

Hamilelikte ve emzirirken saç boyamanın zararları-Hamile kadınlar ve emziren anneler saç boyatabilir mi

Saç boyalarının içerisindeki bir takım kimyasal maddelerin gerek anne adaylarında yani hamilelerde gerekse emziren annelerde zararları olabilceği iddiaları dolaşıyor. Peki bu gerçekten mümkün mü? Hamilelikte saç boyanırmuı, gebelik döneminde saç boyamanın zararları ve yan etkileri var mı. Hatta sadece hamileler değil, aynı zamanda emziren annelerde saç boyamak riskli mi? İşte merak ettiğiniz sorulara ilişkin cevaplarımız yazının devamında.

Hamilelerin saç boyatması zararlı mı?
Saç boyalarında çok sayıda kimyasal madde vardır. Bu maddeler annenin vücuduna çok çok az miktarda geçebilir, bu kadar az miktarda geçiş bebeğe zarar vermek için yetersizdir. Saç boyalarındaki kimyasal maddeler saç tellerinden emilerek vücuda geçmezler, kafa derisinden emilerek geçerler. Bu nedenle saç boyatırken bütün saçları kafa derisini içerecek şekilde boyatmaktansa kısmı ve yüzeyel boyama stilleri yaptırmak daha az kimyasal madde emilmesine neden olur. Günümüzde kullanılan boyalarda toksik maddeler daha azalmıştır bu nedenle her türlü boyamada bebeğe zarar verecek kadar toksik madde kana geçmez.

Bazı hayvan deneylerinde insanları saç boyarken kullandıklarının 100 katı fazla dozda boya kullanıldığı halde bebek açısından bir zarar verildiği görülmemiştir. Kadınların birçoğu hamilelik sırasında çeşitli aylarda saç boyatmasına rağmen bu güne kadar saç boyattığı için bebekte anomali bildirilen bir vaka olmamıştır.

Emziren annelerin saç boyatması zararlı mı?
Aynı şekilde bu güne kadar emzirirken saç boyatmasından dolayı bir negatif etkiyle karşılaşılan vaka bildirilmemiştir. Saç boyalarından anne vücuduna emilen miktar çok az olduğu için süre geçen miktar da çok çok az miktarda olacaktır ve bebeğe herhangi bir yan etki yapması beklenmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir