Erken gebelikte kanama kaç gün sürer-hamilelikte kanama neden olur nedenleri, hamilelikte kanamanın sebepleri

Erken gebelikte kanama kaç gün sürer-hamilelikte kanama neden olur nedenleri, hamilelikte kanamanın sebepleri

Gebelik Kanaması olarak ta bilinen ve hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan kanamalar bir çok hanımın korkulu rüyası olabilmektedir. Peki bu hamilelik kanamalarının nedenleri ve sebepleri nelerdir. Hamilelikte kanama kaç gün sürer. Tüm bu soruların cevapları hamilelikte kanama konusunda…

Gebeliğin ilk yarısında görülecek kanlı vajinal akıntı veya rahimden olan kanamalar düşük tehdidi olarak kabul edilir. Gebeliğin ilk aylarında kadınların yaklaşık % 25’inde lekelenme ve kanama görülür. Bu vakaların yarısında düşük gerçekleşir. Kanama genellikle azdır. Kahverengi akıntıdan parlak kırmızı kana kadar değişir ve günlerce tekrarlayabilir. Kanamalar genellikle kasık veya sırt alt bölgesinin ağrısı şeklinde beliren hafif bir ağrıdan önce ortaya çıkar.

Erken gebelikte düşük tehdidi hariç diğer kanama sebepleri olarak; dış gebelik, üzüm gebeliği, haznede ülsere yaralar, kanamalı rahim ağzı iltihapları, rahim ağzında erozyon, rahim ağzında polip ve rahim ağzı kanserleri sayılabilir. Bundan dolayı erken gebelik kanamaları hafife alınmamalıdır. Mutlaka jinekolojik muayene ve ultrason yapılmalıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayında yapılan ultrason muayenesinde bebeğin kalp atışlarının görüldüğü vakaların % 95’inden fazlasında gebelik devam eder. Kalp atışlarının var olduğu hastalara yatak istirahatı önerilir. Kanama ve kramplar devam eder veya artarsa prognoz kötüleşir. Olumsuz bir sonuca işaret edebilir. Hastanın, hekimi ile tekrar görüşmesi önerilir.

Doğurganlık yıllarında anormal kanama ve sancısı olan her kadında saptanmamış gebelik ihtimali daima düşünülmelidir. Anormal kanama ve karın ağrısı mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca ilk gebelik muayenesinde her gebe kadına, vajinal kanama görüldüğü takdirde hemen doktorunu araması önerilir.

1. Gebeliğin ilk aylarında her dört kadından birinde kanama görülür. Bunların yarısında düşük gerçekleşir.

2. Art arda üç veya daha fazla sayıda düşüğü olan hastaların çift olarak eşleri ile beraber değerlendirilmesi gerekir.

3. Üçten daha az düşüğü olanların araştırılmasına gerek yoktur. Daha sonraki gebelikler sağlıklı devam edebilir.

DR. FATMA ÇETİNER,

gebelikte kanama kaç gün sürer, gebelikte kanama kadınlar kulübü, gebelikte kanama neden olur, gebelikte kanama nedenleri, gebelikte kanama olurmu, gebelikte kanama sebepleri, gebelikte kanama yaşayanlar, gebelikte kanamalar, gebelikte kanaması olanlar, …hamilelikte kanama kaç gün sürer, hamilelikte kanama kadınlar kulübü, hamilelikte kanama neden olur, hamilelikte kanama nedenleri, hamilelikte kanama olurmu, hamilelikte kanama sebepleri, hamilelikte kanama yaşayanlar, hamilelikte kanamalar, hamilelikte kanaması olanlar,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir