Boş Gebelik Neden Olur-Boş Gebelik Belirtileri Boş Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Boş Gebelik Neden Olur-Boş Gebelik Belirtileri Boş Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Belirtileri aynen doğal gebeliğe benzeyen ancak gerçekte döllenmiş bir embriyo bulunmayan hamilelik durumuna yalancı hamilelik veya boş gebelik ismi verilmektedir. Boş gebeliğin nedenleri tam olarak bilinmiyor. Sperm normal hamilelikte olduğu gibi yumurta ile birleşiyor ancak kromozom bozukluğu ve bozuk bir takım genlerden dolayı yumurtada döllenme gerçekleşmiyor. Embriyo yerine ise içi su dolu boş bir zar rahimde kalıyor. Rahim içerisinde plasenta da yer alıyor. Bedenimiz bu zarın içerisinde embriyo olup olmadığını başlarda anlayamadığı için doğal bir embriyo gelişim sürecinde olduğu gibi hamilelik hormonları salgılamaya başlıyor. İşte bu salgılama neticesinde normal gebeliğe benzer belirtiler ortaya çıkıyor. Başlangıçta rahimde cenin olmadığı anlaşılamaz. Ancak ultrason yöntemi ile rahim incelendiğinde embriyo yerine içi boş bir su torbacığı olduğu görülüyor.

Normal bir gebelikten hiçbir fark yoktur. Ancak ultrason kontrolünde farkedilebilir.Yapılan ultrasonda gebelik haftasına göre embriyo görülmesi gerekirken, görülmez.Bu durumda tanı konur.(Embriyonun abdominal ultrasonografide 6 haftalıkken, vajinal ultrasonografide ise 5.5 haftalıkken görülmesi gerekir.Yine de hesaplamada oluşabilecek hatalardan dolayı tanıda aceleci davranmamak,en azından bir hafta bekleyerek durumun seyri hakkında yeterli bilgi edinmek gerekir.)

Boş Gebelik Nedenleri

Sperm ve yumurtalarda kalite düşüklüğünden ya da kromozomal bir anomaliden kaynaklanır.Hemen kalıtsal olduğu düşünülmemelidir.O gebeliğe mahsustur,tekrarlama olasılığı düşüktür.Ancak 2 ya da daha fazla düşük yaşandığında anne ve babada genetik bir problem olduğu düşünülebilir.

Boş Gebelik Tedavi

Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir.Bir sonraki adet döneminden sonra tekrar gebelik denenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir