Kuru ciltleri nemlendirmek için ne yapmalı-cilt kuruluğuna bitkisel çözüm

Kuru ciltleri nemlendirmek için ne yapmalı-cilt kuruluğuna bitkisel çözüm

Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisiyle hassas cilde sahip olan bayanlarda cilt kuruması rahatsızlığı görülmektedir. Peki cilt kuruluğu nasıl iyileştirilebilir ve cilt nasıl doğal yollarla nemlendirilir.

Cilt kuruluğu birçok insanın rahatsız olduğu ve özellikle kış aylarında görülme sıklığı fazla olan bir durumdur. Kış döneminde Havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki Su ve nemi azaltması ve de soğuk Hava dolayısıyla terlemedeki azalma cilt kurumasını artıran nedenlerdir. Memorial Hastanesi ve Etiler Memorial Polikliniği Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, cilt kuruluğu için pratik önerileri sıraladı.
Kışın cilt kuruluğu önlenmezse egzemaların oluşumu kolaylaşır. Egzemalı deri kaşınır, kaşınma sonrası deride kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar gelişir ve enfeksiyon için kapı açılmış olur. Tüm bunların sonucunda gelişen tabloların çoğu iz bırakarak iyileşir. Düşünülenin aksine cilt kuruluğu mutlaka önlem alınması gereken bir durumdur. Peki ama ne yapılabilir?
KURUTMAYAN SABUNLAR
Kış aylarında mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı bir uzmanla birlikte planlanmalıdır.
Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Özellikle hergün yıkanma alışkanlığı olan kişilerin yıkanma sıklıklarını azaltmaları gerekir. Yıkanırken kullanılan ürünlerin mutlaka doğru ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Kurutmayan sabunlar, şampuanlar kullanılmalı, bunun için de ürünlerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçilmelidir.
NEMLENDİRİCİ KULLANIN
Yıkandıktan sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendiriciler uygulanmalıdır.
Ortamın nemlendirmek de cilt kuruluğunu azaltmaya katkıda bulunur. Kalorifer peteklerine konulan su kapları ya da ıslak havlular, buhar Aletleri gibi önlemler kolayca uygulanabilir.
Bol su içmenin yararı vardır, ama bu konuda bilinmesi gereken şudur ki; aslında birçok kişinin düşündüğü ‘az su içiyorum o yüzden cildim kuru’ fikri de yanlıştır.
GIDALARIN ÖNEMİ
Cilt kuruluğunu önlediği düşünülen bazı gıdaların (fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak) fazla tüketilmesi yine ciltteki kuruluğu önlemede yardımcı olur.
Güneş
Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52344&cat=220&dt=2008/01/22

“Kuru ciltleri nemlendirmek için ne yapmalı-cilt kuruluğuna bitkisel çözüm” üzerine bir yorum

  1. kuru ciltlerin en etkili çözüm yolu deve kuşu yağı kremi kesinlikle deneyin birkaç haftadır kullanıyorum sonuç muhteşem daha önce pahalı kremlere verdiğim paralara acıyorum. mutlaka deneyin bana dua edersiniz:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir