Gözlük Camı Çeşitleri markaları fiyatları, çizik giderme gözlük camı temizleme

Gözlük Camı Çeşitleri markaları fiyatları, çizik giderme gözlük camı temizleme

Gözlük kullananlar için gözlük camı adeta göz bebeğimizdir. Gözlük camı uzun yıllar kullanılabilmesi için bakım, temizleme ve çizik giderme gibi incelikleri bilmek gerekmektedir. Gözlük camı hakkında bu yazıda internetteki değişik kaynaklardan derlenmiş seçme bir bilgi dağarcığı bulacaksınız ve eminim ki gözlük kullananlar olarak sık kullananlar kısmına ekleyeceksiniz

Gözlük camı, ışığı istenilen şekilde odaklayabilen, iki yüzeyi de işlenmiş saydam bir optik materyaldir. Sferik camlar miyopi ve hipermetropide, silindirik camlar ise astimatizmanın düzeltilmesinde kullanılır. Gözlük camları yapıldıkları maddeye göre sınıflandırılır:

A. Cam (mineral) mercekler: 2 tiptir.

1. Kron (crown) cam: En sık bilinen cam tipidir.
2. Flint cam (ilk üretilen camların çakmaktaşından imal edilmesi nedeniyle bu isim verilmiştir): Bazı elementlerin eklenmesiyle (titan, lantan gibi) yüksek kırıcılığa sahip camlar üretilmiş ve böylece daha ince camlar üretilebilmiştir (İnceltilmiş cam).

B. Plastik (organik) mercekler: 2 ana tipi vardır.

1. CR-39 (Columbia Reçinesi): Alil diglikol karbonattan yapılır. “Organik cam” olarak da bilinir.
2. Polikarbonat cam: Mineral camlara ve Cr-39′ a göre kırılmaya çok daha dirençli camlardır. Özellikle sportif faaliyetler sırasında emniyetli gözlük kullanımı için idealdir.

Mineral camların avantajları; uzun ömürlü olması, daha ince olması, ışık saçılmasının az olması, ısıya dirençli oluşu. Dezavantajları; ağır olması, kırılgan olması, cam işlenmesi sırasında hasar görebilmesi. Organik camların avantajları; hahif ve dirençli olması, renklendirmenin kolay olması ve işleme sırasında hasar görmemesi. Dezavantajları; Daha kalın olmaları, çabuk çizilmesi, ısıya dayanıksız oluşu.

Gözlük yüzeyine uygulanan kaplamalar

1. Antirefle kaplama: Yansımaları azaltmak için uygulanır ve bu amaçla mercek magnezyun florür ile kaplanır. Faydaları; gözlük kullanan sürücülerde daha rahat görme, uzun süre gözlük kullanan kişilerde yansımaya bağlı göz yorgunluğunda azalmadır.
2. Sertlik kaplaması: Organik camlara uygulanır ve çizilmeyi azaltır.

Fotokromik camlar

“Kolormatik” olarak da bilinir ve yüksek ışıklı ortamda mercek koyulaşırken, ışık azalınca rengi açılır. Bunu cama ilave edilen gümüş tuzları sağlamaktadır. Günümüzde fotokromik organik camlar da mevcuttur.

Gözlük camı çizik giderme

eğer çizik antirefle camda ise bunun geri dönüşü yoktur. antirefle bir çeşit boya olup; yansımaları engellemek ve buhar tutmamak için canım üzerine kaplanır. boya olduğu için diğer kimyasallardan etkilenir.: ” deterjan, benzin-tiner-aseton gibi çözücüler, çeşme suyundaki klor ” damla damla iz bırakır” ve en önemlisi toz. bunlardan uzak tutmak gerekir. antirefle kaplama çizildi ise geri dönüş yoktur camın yenilenmesi gerekir. kaliteli bir camsil ile tamamen antirefle silinebilir. camda çizik yoksa bu etkili olabilir ama bundan sonra camdaki yansımalar kullanıcıyı rahatsız edecektir.

eğer çizik mineral camlarda ise yapacak birşey yoktur cam yenisi ile değiştirilmelidir.

eğer çizik organik camlarda ise polisaj etkili olabilir. polisaj keçesi ve polisaj macunu ile fazla bastırmadan yapılan parlatmalar etkili olur. fakat benim denemelerimde çizik kaybolsa bile çizikten geri kalan dalgalanmalar görüşü bozmakta ve cam yinede değiştirilmek zorunda kalınmaktadır…

kısacası her halikarda ürküttüğünüz kurbaya yaptığınız işe deymeyecektir. CAMIN YENİSİ İLE DEĞİŞMESİ EN KISA, EN KOLAY, EN ETKİLİ YOLDUR.

Gözlük Camı temizleme ve Gözlük Camı Bakımı

Gözlük kullanımı ve bakımı
Her gözlük`ün, kişiden kişiye değişen bir kullanım süresi var. Bu süre alışkanlıklara, takış süresine, sık takıp çıkarılmasına, muhafaza şekline göre değişir. Ancak bu süreyi uzatmak elinizde…
İnternetteki “optik rehberim” adlı web sitesinde yayınlanan “İdeal Gözlük Kullanımı” başlıklı yazıda, gözlük kullanan kişilerin yaşadığı sorunlar dile getiriliyor. Gözlük kullanmaya başlayan kişilerde, belli bir süre sonra bazı alışkanlıklar oluştuğu, gözlüğü takıp, çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kordon veya zincirle boyunda asılı tutarken, baş üzerine kaldırırken, kılıfına yada kılıfsız cebe çantaya yerleştirirken ortaya çıkan bazı hareketlerin, hep benzer biçimde düşünmeden yapıldığı hatırlatılıyor. Bu alışkanlıkların gözlüğün ömrünü, yapısını, ayarlarını etkilediği dile getirilen yazıda, yanlış bir zorlama ya da yanlış bir hareketin, gözlüğün zorlamanın olduğu bölgeden kırılmasına, zarar görmesine neden olduğu hatırlatılarak, bu olumsuzlukları gidermek için, dikkat edilmesi gerekenler sıralanıyor:
Gözlük kullanılmadığı zamanlarda, mutlaka sert koruyucu bir kılıfta muhafaza edilmeli ve mümkün olduğunca oturulan, dayanılan üzerinde eşya bulundurulan bir zemine konulmamalı.
Oturulan sandalye, koltuk, kanepe, yatak üzerine bırakılıp unutulan gözlük`ler her an bir kazaya uğrayabilir. Böyle bir alışkanlık edinilmişse hemen vazgeçilmesi gerekir.

GÖZLÜK `ÜN AYARLARI BOZULURSA
Bu durumu anlamak için gözlük sapları açılarak düzgün (masa üstü vs.) bir zemine konur. Eğer saplardan biri zemine değmiyorsa, gözlük yüzde eğri duruyor demektir. Bu pozisyondayken gözlük halkalarına yukarıdan bakıldığında, halkalardan biri içe doğru bir konumda ise de, gözlük köprü kısmından eğilmiş demektir. Bu gözlük yüzde, bir halkası yüze yakın, diğer halkası gözden uzak durur.
Bunların dışında, sap açıklıkları gövde ile 90 derecelik açı teşkil etmiyor ve dışa doğru açılmışsa, gözlük yüze bol gelir ve düşme eğilimi gösterir. Şayet bu sap, bu şekilde açılmamışsa, gözlük`ün açılan sap yönünde yüze yaklaştığı görülür.
Metal ve plastik çerçevelerde sap vidalarının gevşemesiyle saplar sık sık cama çarpacak ve cam üzerindeki kaplama veya polisaja zarar vererek matlaşmasına neden olur.
Gözlük katlandığında saplar düzgün kapanmıyor, aşağı veya yukarı doğru, doğru açı teşkil ediyorsa, sap menteşelerinin eğimi yanlıştır. Bu durum gözlüğün kılıfa girmesini zorlaştır. Gözlük sapları genellikle düzgündür. Bazen yapımcı firma veya teknisyen gözlük`çü tarafından şakaklar üzerindeki baskıyı azaltmak için hafif bir kavis verilir. Bilinçli yapılan bu işlem dışında saplardaki aşağı-yukarı, içe ve dışa eğimler gözlüğün yüzdeki konforunu olumsuz etkiler. Bu tür ayar bozuklukları görünümü de kötüleştirir.
Metal gözlüklerde, camları halka içine zapteden vidalar zamanla gevşeyip camların düşüp kırılmasına neden olabilir. Fakat bu durum kullanıcıyı daha önceden uyarır. Gözlük camları silinirken gevşemiş vidalar camın yatak içinde oynamasına ve ses çıkarmasına neden olur. Bu ses camın düşebileceğinin de habercisidir.
Özellikle plastik çerçeveleri veya plastik camlı, plastik ve metal çerçeveleri sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği yerlerde bırakmamak gerekir. Çünkü gözlük, sıcaklıklarının 60-70 dereceye çıkmasıyla deforme olup, parlaklıklarını kaybeder. Özellikle yansımasız kaplamalı plastik camların kaplamaları, bu sıcaklığa dayanamaz.

GÖZLÜK TEMİZLENMESİ
Silme bezinin yumuşak, hidrofil (su tutucu) ve cam üzerinde kolay hareket eden malzemeden olmasına titizlik gösterilmeli, silme bezi içinde kum, toz, kir olmamalıdır.
Eğer çıkmayan kirler varsa, özel temizleyiciler spreyler, kir çözücü emdirilmiş kağıtlar kullanılabilir. Bunlar yoksa, her cama bir damla şampuan veya benzeri yüzey aktif sıvılar damlatılarak camlar parmakla ovalanır. Deterjan kullanılmamalıdır. Bol su ile durulanarak suyu silkelendikten sonra yukarıda anlatılan şekilde temizlik tekrarlanır.
Gözlük`e en çok zarar temizlik aşamasında verilir. Bir eşyayı uzun süre ve ideal formunda kullanmak, ancak bazı kurallara uymak ve bu kuralları alışkanlığa dönüştürmekle mümkündür. Günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan böyle bir eşyanın ideal kullanımı, ekonomik ömrünü birkaç kat uzatır.

GÖZLÜK ÇERÇEVESİ DEFORMASYONLARI
İlk alınışta gözlük çerçevelerinde teknisyen dikkatinden kaçan bazı deformasyonlar olduğu gibi, kullanım ve taşıma yanlışlıkları sonucu da çerçeve deformasyonlara uğrayabilir. Böylece bir deformasyon tespit edildiğinde, zaman geçirmeden optisyene başvurarak bu durumun düzeltilmesi ve ideal duruma getirilmesi gerekir.
Burun köprüsünün tam ortasından dikine bir düzlem bulunduğu varsayılarak , sağ ve sol gövdelere bakıldığında her iki tarafta simetrik olmalıdır.
Gövdenin göz tarafında kalan iç kısmına 180 derecede bir düzlem konduğunda (menteşelere dayanacak şekilde) sağ ve sol halkalar bu düzleme eşit mesafede olmalıdır. Bu eşitlik aynı zamanda ,camların merkezlerinin korneaya eşit uzaklıkta olmasını sağlayacaktır. (sağda ve solda çok farklı dyoptriler istisnadır)
Eğer şaşılık (strabismus) yoksa , göz bebekleri sağ ve solda aynı yerde olmalıdır. Yine eğri burun istisnadır. Zira burunda sağa veya sola doğru bir eğiklik varsa, gözlük çerçevesi yüzde tam simetrik durmayacaktır.
Gözlük gövdesinin her iki yandan bakıldığında yanağa doğru eğimi (pantoskopik açısı)eşit olmalı ve yanağa değmemelidir.
Sapların kulak arkasına dönen kısmı, kafa ile kulağın birleşme eğrisini takip edecek gibi olmalıdır.
Sapın en uç noktası, hem kulak arkasına hem de kafa derisine fazla baskı yapmamalıdır.
Gözlük sapları açılarak önce düz, sonra ters bir şekilde düzgün masa üstü gibi bir zemine koyulduğunda , sap uçları veya büküm yerleri masaya değmelidir.
Saplar gövdeyle 90 derecelik bir açı yapmalı ve saplar düz bir biçimde kıvrım yerine uzanmalıdır. (şakakları geniş kişiler için verilmiş dışa doğru bombeler istisnadır.)
Metal çerçevelerde, plaketlerin kaynak yerlerinden başlayarak eğim ve kıvrımlar simetrik olmalıdır.(yine eğri burunlar için özel yapılmış ayarlar istisnadır.)
Sap uzunlukları ve büküm yerleri eşit olmalıdır. (kişinin bir kulağı önde bir kulağı geride ise,yapılan ayar istisna kabul edilir.) Sap uçları camlara temas etmemelidir.
Çerçeve gövdesindeki camı sıkıştıran vidalar gevşek olmamalıdır. Keza, sapların menteşe vidaları yeteri kadar sıkı olmalıdır. Camı tutan vidalar sonuna kadar sıkışmalı, arada açıklık kalmamalıdır. Menteşe vidaları zamanla gevşemeye meyillidir. Vidaların gevşeyip düşmesini önlemek için somun kullanılmalı veya vidanın uç kısmı preslenerek çıkması önlenmelidir.
Çerçevenin gövdesinin öne veya saplara doğru eğimi fazla olmamalıdır.

GÖZLÜK`TE DEFORMASYONLAR NEDEN ZARARLIDIR ?
Gözlük`te deformasyonlar, hem estetik açıdan, hem fonksiyonları açısından kötü sonuçlar doğurur. Deforme olan gözlük, cilde pişik veya kızarıklık gibi zararlar verir. Çünkü ağırlıklar burun üzerine ve saplara eşit dağılmaz. Kaymalar veya baskılar, kulak arkasında, şakaklarda ve burun üzerinde acı ve ağrı verir. Gözlük`ün görme fonksiyonlarını bozar, astigmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanık görmeye, çift görmeye ve görme yorgunluğuna, dolayısıyla baş ağrısına neden olur.

HER ALTI AYDA BİR ZİYARET
Yukarıda saydığımız tüm olumsuzluklar, ancak işinin ehli bir usta teknisyen tarafından düzeltilir. Bu tür ayar bozuklukları, eğrilikleri, gevşemeleri konunun dışında birinin yapması zor ve risklidir.
Gözlük`çünün çeşitli cihaz ve el aletleriyle kolayca ve kısa sürede yapabileceği bir ayar, yanlış ellerde kırılmayla sonuçlanabilir. Ziyaretlerin gözlük kullananın lehine bazı yararları da vardır. Bu ziyaret esnasında gözlüğe derin temizleme yapılır, (ultra soundlu yıkama cihazında)gevşeyen vidalar sıkıştırılır. Eskiyen, yeşilleşen, rengi değişen burun padleri değiştirilir. Şayet ilgilenilir ise yeni teknolojik gelişmelerden haberdar olunur. Cam ve çerçevenin miadının dolup dolmadığına karar verilir.

GÖZLÜK DEĞİŞTİRME ZAMANI
Her gözlüğün, kişiden kişiye değişen bir kullanma süresi vardır. Bu süre alışkanlıklara, takış süresine, sık takıp çıkarılmasına, muhafaza şekline kişinin terlemesi ve terindeki terkibe göre değişir.
Eğer terin çok asitli bir terkibi varsa, metal çerçevenin kaplamaları bu terkipten etkilenerek bozulur, baz materyaldeki bakırı oksitleyerek yeşil renk alır, giderek korrozyon ve yüzeyin törpü gibi pürüzlenmesine neden olur. Özellikle cilde temas halindeki saplarda ve gözlüğün gövdesinin alt kısmında yanağa değme varsa meydana gelen bu oluşum son derece ciddi cilt reaksiyonlarına zemin hazırlar.
Mükemmel kalite ve mükemmel sağlamlık istenildiğinde, çerçeve köprüsündeki alaşımın sert ve dayanıklı olması sağ sol halkalarda ise yumuşak kolay biçim verilen bir alaşım seçilmesi şarttır. Saplarda kullanılan alaşım bazen üç değişik özellik taşır: Sapın menteşeye yakın yerleri kalın sert, orta bölge esnek, plastik uçların geçirildiği mil kısmı yumuşak kolay bükülen nitelik kazandırır. (ki optisyen kolayca kulak arkasına bükerek ayarlayabilsin.) Alaşıma bu özellikler kazandırılırken yapılan işlemler, maliyetede etki eder. Bu nedenlerle, çok kaliteli bir çerçeveye ömür biçmek zordur. Çok sağlam bir gözlük, kötü kullanımla çok kısa sürede bozulabilir. Bu itibarla, gözlük çerçevesine yapımcı firmaların verdiği garanti, sadece imalat hatalarını içerir. Kullanım yanlışlığından meydana gelen kırılma veya bozulmalara bir garanti verilmez.
Özet olarak kaplaması bozulmuş metal gözlük çerçevesinin değiştirilmesi gerekir. Ayrıca metal yorgunluğuna başlamış, kolayca deforme olan çerçeveler ile vida yatakları, menteşeleri bozulmuş bağlantıları çatlayarak zayıflamış çerçeveler değiştirilmelidir. Plastik çerçevelerde saplarda pütürlenmeler, ter asidinden beyazlanmalar olduğunda, plastik malzeme ayar yapılamayacak derecede sertleştiğinde, çatlamalar başladığında değiştirmek gerekir. Unutulmamalıdır ki, değişme zamanı gelmiş, ana materyali bozulmuş, deforme olmuş, camları çizilmiş, matlaşmış, kanallarına temizlenemeyen kirler birikmiş bir gözlüğü kullanmakta ısrar etmek sağlıklı değildir.

“Gözlük Camı Çeşitleri markaları fiyatları, çizik giderme gözlük camı temizleme” üzerine bir yorum

  1. SAYGIDEĞER GÖZLÜK KULLANAN DOSTLARIM:25 YILDIR GÖZLÜK KULLANIYORUM.YÜZ ŞAKAK KISMIM GENİŞ OLDUĞU İÇİN;MAALESEF BANA UYGUN ÇERÇEVE BULAMADIM.ÇERÇEVE KULAK ARKASINI SIKIYOR VE ŞAKAKLARIDA SIKTIĞI İÇİN AĞRI YAPIYOR VE SIKSIK ÇIKARMAK GEREKİYOR.GÖZLÜK İMALATÇILARI HİÇBİR ZAMAN KULLANICININ YÜZ HATLARINA HİTAP EDEN MODELE ÖNEM VERMİYORLAR.YÜZ HATTI GENİŞ OLAN ARKADAŞLAR VARSA:ÖZELLİKLE SAPLARI BOMBELİ OLANINI TERCİH ETSİN.SON ZAMANDA ÇIKAN JAGUAR MODELİ GÖZLÜK ÇERÇEVESİ YÜZ HATLARI GENİŞ OLAN KULLANICILAR İÇİN İDEAL.BEN GEÇEN YIL KULLANDIM ÇOK RAHATTI.AYRICA GÖZ NUMARALARI YÜKSEK OLAN ARKADAŞLAR MUTLAKA DAR CAM STİLLERİNİ SEÇMELİ ÇÜNKÜ ODAK ÇOK RAHAT OLUYOR.CAM BÜYÜDÜKÇE ODAKLAMADA DAĞILIR.AYRICA ÇERÇEVESİZ GÖZLÜK ALACAKLAR MUTLAKA TİTANYUM ÇERÇEVE ALMALI.DİĞER ÇERÇEVELERDE BOZULMALAR OLUYOR VE SAPLAR ÖZELLİKLE PLASTİK İSE ÇOK DERTLİ OLUYOR.PROGRASİF CAM TAKMAK İSTEYENLER İSE ÇOK SABIRLI OLMALI ÇÜNKÜ ALIŞMASI ZOR.BEN ALIŞAMADIM TEK ODAKLI KULLANIYORUM.SON ZAMANDA MULTİFOKAL CAMLAR MİYOP-HİPERMETROP-ASTİGMAT UZAK YAKIN ORTA ORTA VE UZAK ŞİKAYETİ OLANLAR İÇİN İDEALDİR,BU TÜR CAMLAR PAHALIDIR VE ODAKLAMASI ZOR OLDUĞU İÇİN BU İŞİ BİLEN OPTİKLERDEN ALMALI.RENKLİ CAM TERCİH EDENLER BU CAMLARI IŞIĞIN GÜNEŞİN FAZLA OLDUĞU YERLERDE KULLANMALI.GÖLGE VE IŞIĞIN AZ OLDUĞU YERLERDE CAM DAHADA KOYU OLDUĞU İÇİN RAHAT EDEMEZSİNİZ.GÖZLÜĞÜ ELİNDE OYNAYAN VEYA ÇOK SIK ÇIKARAN MUTLAKA KIRILMAYA DAYANIKLI ORGANİK GÖZLÜK ALMALI.isbiroptik.com da çok detaylı gözlük camlarını bulabilirsiniz.SON ZAMANLARDA ÇIKAN TÜM KULLANICILAR İÇİN:POLİKARBONAT CAM ASİFERİK DİJİTAL İŞLEME CAMLARDAN ALABİLİR.YANİ HER ZAMAN SON TEKNOLOJİ CAMLAR DAHA İYİDİR.SON ZAMANDA ARTIK DÜZ CAMLAR ÇIKMAYA BAŞLADI BOMBELİ CAMDAN SIKILAN DENEYEBİLİR.RENKLİ CAM TERCİH EDEN İÇİN ÖNERİM:TRANSİTİONS CAMLARDIR VE SİTESİNDEN İNCELEYEBİLİR.GÖZLÜK CAMLARI VE ÇERÇEVELERDE BİRBİRİNE UYUMLU OLMALI.ÇERÇEVESİZ GÖZLÜKLERE EN İYİ ORGANİK SERT KAPLAMA CAMDIR.METAL,PLASTİK,YARIM ÇERÇEVE,ÇERÇEVESİZ GÖZLÜKLERE GÖRE CAM TERCİH EDİLMELİ.AMELİYAT OLMAK İSTEYENLERE TAVSİYEM:GÖZLERİ ÇOK HASSAS OLANLAR,DİYABET HASTALARI YAŞI 50 NİN ALTINDA OLANLAR HER TÜRLÜ AMELİYATTAN KAÇINMALIDIR.GÖZ NUMARASI ÇOK İLERİ OLANLAR LAZER AMELİYATINI TERCİH EDEBİLİR.CİHAZLARI ÇOK ESKİ OLAN HASTANELERE KESİNLİKLE GÖZLERİNİZİ EMANET ETMEYİN.SON SİSTEM ALETLERİ VE TERCÜBELİ OLAN HASTANELERİ TERCİH EDİNİZ.BEN HER YIL CAM DEĞİŞTİRDİM.25 YILDA 30-35 CAM DEĞİŞTİRDİM VE NUMARAMA GÖRE GÖZLÜK KULLANIYORUM.30-35 CAMI ÇÖPE ATTIM.EN ÖNEMLİSİ GÖZLERİMİZİ ÇÖPE ATAMAYIZ.BEN EN ÇOK DÜNYAYI GÖRDÜĞÜM İÇİN HAYATTAN ZEVK ALIYORUM.CEVDET ABİNİZ YAŞ 48 VE 25 YILLIK EMEKLİ BANKACI.MAİL ADRESİM:cevdetsener@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir