Çene Kayması Tedavisi-Çene Kayması Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Çene Kayması Tedavisi-Çene Kayması Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Çene kayması çene kemiği eklemlerinin Yüz yaralanmaları, Yüz kırıkları, Yüz felci, Yüz tümörleri, yüz kanserleri, ve travmalar nedeniyle ortaya çıkabilen bir çene kemiği deformasyonudur. Çene kayması ameliyatla düzeltilebilen bir estetik problem olup özellikle travmalı ağır yüz yaralanmalarında kayan çene kemiğinin tekrar yerine oturtulması amaçlanmaktadır. Ayrıca çene eklemlerindeki rahatsızlıklar nedeniyle diş şekil bozuklukları da çene kaymasına neden olmakta ve çene kemiği estetik ameliyatları ile çene kaymaları iyileştirilebilmektedir.

Çene kayması özellikle yüz felci gibi nedenlerle ortaya çıkmış ise bu durumda sadece çene kıkırdağı veya kemiğinin deformasyonunun düzeltilmesi yeterli gelmeyebilir. Özellikle yüz felci durumunda ayrıca çene ve yüzdeki sinir hücrelerindeki tahribat ta ortaya çıkartılarak sinir hücrelerinin gerek cerrahi olmayan gerekse cerrahi yöntemlerle tedavisi gerekebilir.

Çene Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Çene kaymasının en önemli belirtisi çene kemiklerinin simetrik olmaması ve alt çene kemiğinin sağa veya sola kayması ve düşmesidir. Çene kayması bu manada ayırt edilebilecek kadar belirgin bir çene rahatsızlığıdır.

“Çene Kayması Tedavisi-Çene Kayması Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. 30 haziranda beyin ameliyatı geçirdim. şu an çenemi açmakta zorlanıyorum. esnerken çıt diye ses geliyor. eskisi gibi rahat yemek yiyip, diş fırçalayamıyorum. laringoskop aletinden şüpheleniyorum entübe ederken çenem kaymış olabilir mi? cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir