Sık İdrara Çıkma İsteği-Sık İdrara Çıkma Nedenleri-Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Sık İdrara Çıkma İsteği-Sık İdrara Çıkma Nedenleri-Sık İdrara Çıkma Sebepleri

Sık idrara çıkmak normalden daha fazla sıklıkta tuvalete gitme ihtiyacı ya da hissi duymak olarak tanımlanmaktadır. Sık idrara çıkma tanısı kişiden kişiye bireyin yaş, beden, sağlık, beslenme alışkanlıkları ve benzeri durumlarına göre farklı sık idrara çıkma belirtileri olduğunda konulabilir. Sık idrara çıkma ani idrara çıkma ihtiyacı ile karıştırılmamalıdır. Bu durum genellikle sidik torbası rahatsızlığı ile birlikte görülür. Sık idrara çıkma isteği geceleri ortaya çıkıyorsa bu durum tıp dilinde noktüri diye adlandırılmaktadır. Normal olarak bir insan idrara çıkmak istemeden 6 ila 8 saat uyuyabilir. Bunun haricindeki durumlar sık idrara çıkma ile ilişkilendirilebilir. Peki, sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? Sık idrara çıkma sebepleri bir yandan sık idrara çıkma tedavisi için önem arz etmekte diğer yandan ise vücudumuzdaki başka arızaların habercisi olabilmesi dolayısıyla genel sağlık durumumuzla ilgili işaretler vermektedir. Eğer sık idrara çıkma ihtiyacı tekrar tekrar tecrübe ediliyorsa bu durum üriner (idrarla ilgi) bölgelerde söz konusu olan bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir enfeksiyon durumu genel olarak idrar torbasının iltihaplanmasına ve normalden daha az idrar tutabilmesine neden olur. Böylece çok küçük miktardaki sidik bile insana rahatsızlık verecektir. Sonuçta sık idrara çıkma durumu ile karşılaşılacaktır. Bu en çok rastlanan durum yanında başka çeşitli idrara sık çıkmaya sebep olan faktörler de vardır: sık idrara çıkma bitkisel tedavi, sık idrara çıkma nedenleri neler olabilir, sık idrara çıkma ve kasık ağrısı, sık idrara çıkma ve yanma, sık idrara çıkma yanma, sık idrara çıkma sebepleri, sık idrara çıkma nedenleri uzman tv, sıkidrara çıkma, sık idara.

• Şeker hastalığı

• İnterstisyel sistit denen idrar torbasının sürekli iltihaplı olmasına neden olan rahatsızlık

• Diyüretik ilaçlar ve diğer bazı ilaçlar

• Radyoterapi ve benzeri iyileştirici radyasyon uygulamaları

• İdrar torbası yetmezliği

• Mesane kanseri

Bütün bu yukarıda sayılanlar sık idrara çıkma sorununun en sık görülen nedenleri olarak sayılabilir. Fakat çoğu erkek taradından gözden kaçırılan başka bir sık idrara çıkma sebebi vardır. Büyümüş prostat sık idrara çıkmada tahmin edilenden çok daha büyük bir etkendir.prostat meni sıvısını salgılayan kısımdır. Prostat idrarı kanallarını çevreletmedir. Prostat büyümesi durumunda bu kanallarda baskı oluşur ve idrar yolları problemleri baş gösterir.

Prostat Büyümesi Nedenleri

Prostat bağırsaktan kasığa kadar olan kısımda idrar yolunu sarmaktadır. Prostat büyümesinin ilk dönemlerinde idrar torbası kasları normalden daha güçlü kasılır ve idrar normalden daha basınçlı olarak boşaltılır. Böylece idrar kasları hassasiyet kazanıp kalınlaşır. Bu durum ise sık idrara çıkmaya neden olur. Prostat büyüdükçe bu problem daha da artar.Prostat büyümesinin belirtileri şöyle sıralanabilir:

• Zayıf idrar akışı ya da boşaltım sırasında kesilmesi

• İdrar boşaltmaya başlamada zorlanma

• Boşaltmadan sonra idrar damlaması

• İdrar boşaltma işleminden sonra tam olarak bitmedi hissi belirmesi

• İdrar sızıntısı

• Sık veya ani idrara çıkma isteği, özellikle geceleri

Yukarıda sayılan durumlardan biri ya da birkaçıyla sıklıkla karşılaşıyorsanız uzman bir doktora gidip muayene olmanızı tavsiye ederiz. Böylece problemi kanser gibi daha büyük hastalıklara yol açmadan çözmüş olursunuz.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir