Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir-Erkek Hastalıkları Hangileri?

Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir-Erkek Hastalıkları Hangileri?

Aslında hastalıkları erkek hastalıkları yada kadın hastalıkları olarak ayırmak ne derece doğrudur bilmiyorum ama diğer yandan da bazı hastalıkların erkeklerde ortaya çıkma riskinin kadınlara nazaran defalarca kat fazla olduğu da aşikar bir gerçektir. Erkek hastalıkları olarak adlandırabileceğimiz bu sağlık problemleri nelerdir kısaca bir göz atmamızda fayda var.

1. Kalp Hastalığı. Tüm tütün mamullerinden uzak durun. Sigara içmeyin, bırakın ya da yavaşça azaltın. Alkol tüketiyorsanız ayda bir iki kez tüketin ya da tamamen bırakın. Sağlıklı ve düzenli beslenin. Bunun için, tavuk ve balık, lifli meyve, sebze ve tahıl grubu ürünleri, protein tüketin ve tuzu azaltın. Kolesterol ve yüksek tansiyonu tedavi edin. Kan şekerinizi normal seviyede tutun. Günlük rutinde fiziksel aktivitelere katılın. Stresten kurtulun ve sağlıklı kiloda kalın.

2. Kanser. Kesinlikle sigara içmeyin. Sağlıklı kilonuzu koruyun, fazlalıklarınız varsa verin. Hareket edin aktif olun. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Kendinizi güneşten koruyun. Alkolü sınırlandırın. Erken teşhis kanseri önlemede ve tedavide önemlidir. Her yıl tarama yaptırın.
3. Kazalar. Motorlu araç kullanımından doğan kazalar erkeklerde ölüm sebeplerinin başında geliyor. Sağduyunuzu kullanın, güvenlik tedbirlerini alın ve kurallara uyun. Hızı normal tutun, kemerinizi takın, uykulu ve alkollüyken sürmeyin.

4. Kronik alt solunum yolu hastalıkları. Sigara içmeyin. Dış ortamdaki kimyasallar, kirli hava ve tozlardan uzak durun. Solunum yolu enfeksiyonlarını önleyin. Hijyene önem verin.
5. İnme. Kronik koşulları iyi yönetin. Yüksek kolesterol, tansiyon ve kan şekerinizi tedavi ettirin. Sigara içmeyin. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Alkol kullanmayın.

6. Tip 2 Diyabet. Kan şekeri glukoz seviyesini etkiler. Diyabeti önleyerek, göz sorunları, kalp hastalıkları, sinir hasarı ve diğer sorunları da kontrol edebiliriz.sağlıklı beslenerek aktivitelere katılın ve normal kiloda kalın.

7. İntihar. Önemli bir sağlık riskidir. Erkeklerde intiharın sebebi depresyondur. Üzüntü, mutsuzluk, normal aktivitelere olan ilgi kaybı ile baş gösterir. Depresyon belirtileri varsa doktora gidin. Tedavisi mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir