Ayırma Diyeti Muzaffer Kuşhan

Ayırma Diyeti Muzaffer Kuşhan

Gazetelerde Muzaffer Kuşhan’ın mucize zayıflama diyeti olarak lanse edilen ayırma diyeti, besin gruplarının ayrılarak değişik zamanlarda değişik besin grupları ile beslenme ve zayıflama esasına dayanan bir hızlı zayıflama diyetidir. Ayırma diyeti ile ilgili daha fazla bilgi almak, ve ayırma diyeti zayıflatırmı sorusuna cevap bulmak için lütfen makalenin devamına göz atınız.

Günümüz insanı çok yiyor, yanlış besleniyor, hareket etmiyor. Böyle olunca da kısa sürede kilo alıyor. Bu durumun önüne geçmek için sağlıklı beslenmeyi öğrenmek gerekiyor. İşte diyete başlarken bilmeniz gerekenler

Başlarken Şimdiye kadar belki de pek çok kez kilo vermeyi denediniz. Hatta bazen başarılı bile oldunuz ancak kısa bir süre sonra verdiğiniz kiloları geri aldınız. Yıprandınız, yoruldunuz üstelik belki sağlığınız da bozuldu. Oysa sadece güzel görünmek için değil, sağlıklı olmak için de fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekiyor. Bunu da ancak doğru beslenmeyi öğrenerek ve yaşam boyu ugulayarak başarabilirsiniz. Dr. Muzaffer Kuşhan şimdiye kadar kliniğinde denediği ayırma diyetini ve zayıfama ile ilgili yıllardır edindiği deneyimlerini siz sagliklica.com okurları için anlattı. Bu yazı dizisinde doğru beslenmeyi öğrenecek, vereceğimiz diyetle sağlıklı zayıflayabileceksiniz. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olacak egzersizlerden, besinlerin kalori değerlerine, yanlış beslenmenin sakıncalarından selülite kadar pek çok konuyu da bir arada bulabileceksiniz. Ayırma diyeti nedir? Ayırma diyetinin temeli; proteinler ile karbonhidratları bir arada yememek esasına dayanıyor. Yani bu diyette protein grubu dediğimiz et, tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta, orta yağlı bazı peynirler, yağsız süt, soya fasulyesi ürünleri ile karbonhidrat grubu dediğimiz şeker, tatlılar, ekmek, unlu gıdalar, makarna, bulgur, pirinç, patates, mısırın bir arada yenmemesi gerekiyor. Eğer bu gruplardan birini yerseniz aradan dört saat geömeden diğerini yememeniz gerekiyor.Yağ ve nötral yiyecekler ise her iki yiyecek grubuyla beraber yenilebiliyor. Ayırma diyeti aynı zamanda vücudu zehirlerden arındıran, yormayan, ömrü uzatan, şifa veren, doğal bir beslenme yöntemidir. Bu şekilde beslenenler kilo almaz, fazla kilosu olanlar da bir süre sonra normal kilosuna kavuşur.
Et ile Pilav olmaz
Et tavuk, balık, deniz ürünleri gibi proteinlerle, ekmek, patates, makarna pilav gibi karbonhidratların bir arada yenmesi sindirimin aksamasına, gecikmesine ve sindirim bozukluklarına neden olur. Örneğin; bonfile ile pilavı aynı anda yersek pilavın ağızda başlayan sindirimine bonfile engel olur. Buna karşılık bonfilenin sindirimi midede başlar, midede etkili olan bonfileyi sindiren pepsin enzimidir. Beraber yenen pilav yani nişasta etin yani proteinin sindirimini engeller. Et, balık, tavuk ve deniz ürünleri gibi konsantre proteinler ile birlikte pilav, ekmek, makarna veya patatesin yenmesinden sonra midede ağırlık hissi, yemek borusu yanması, gaz, yorgunluk, uyku hali gibi şikayetler bu yanlış kombinasyonun sonucudur. Ancak protein ve karbonhidratları kesin olarak birbirinden ayırmak mümkün değildir. Tabiatta ikisini de içeren yiyecek maddeleri vardır. Örneğin baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye, kuru bakla) Ancak bunların sindiriminin ne kadar zor olduğunu ve gaz yaptığını biliyoruz. İki öğün arası dört saat Size önerilen beslenme tarzında kahvaltının karbonhidrat, öğlen yemeğinin protein ve akşam yemeğinin de tekrar karbonhidrat olmasıdır. Bir öğünden diğerine geçerken arada 4 saat olmalıdır. Aksi takdirde sindirim sisteminin dinlenmesine engel olmuş olursunuz. Bir öğünde yenen yiyecekler sindirilmeden diğerine başlamak sindirimi sağlayan organları aşırı derecede yormak demektir. Ayrıca uyumaya gitmeden en az üç saat önce yemeğe son vermeniz gerekiyor. Eğer yemekten hemen sonra yatarsanız ertesi gün yorgun kalkarsınız, dinç olmak için organlarımızın da dinlenmesi gerekir.

Ayrıca yemek yiyerek yatarsak, mide, oniki parmak bağırsağı, bağırsaklar sindirim için çalışacaktır. Yemeğin ağırlık ve çeşidine göre sindirim enzimlerini üreten karaciğer ve pankreas tam kapasite çalışacaktır. Uyurken terleme, sık sık uyanma, kabus görme yanlış beslenmenin sonucudur. Bu nedenle yatmadan en az üç saat önce yemeği kesmelisiniz. Nötral grubu Nötral yiyecek maddelerini hem proteinlerle hem de karbonhidratlarla birlikte yiyebilirsiniz. Bunlar; sıvı yağlar, hayvansal yağlar, yoğurt, krema, kaymak, taze peynirler (beyaz, dil, taze kaşar, çerkez, lor, çökelek), olgun siyah zeytin, yeşil zeytin, salata, taze sebze, bütün ot ve baharatlar, kuru kabuklu yemişler, içecekler, çiğ ve füme etlerdir (çiğ salam, çiğ pastırma vs) Bu gruba dahil olup tavsiye edilmeyenler ise; siyah çay, kahve, kakao, hazır çorbalar, hazır soslar, mayonez, sirke, baklagillerdir. Neden kilo alıyoruz? Kilo almada genetik yatkınlık inkar edilemez bir gerçek.

Ancak bu yatkınlığı ortaya çıkaran çevresel faktörleri de unutmamak gerekiyor. Yanlış beslenme Yanlış beslenme deyince şeker, şeker ürünleri, beyaz un, beyaz ekmek, makarna, hamur işleri, beyaz pirinç, patates ve mısırın aşırı tüketilmesini anlıyoruz. Şeker ve şekere dönüşen maddeler, iştah mekanizmasını çalıştırarak kişinin daha fazla yemesine neden olur. Normalin üzerinde tüketilen yağ, yüksek kalori değeri nedeniyle kilo aldıran yitecek maddelerinin başında gelir. İhtiyacın üzerinde alınan tüm kaloriler de yağa dönüşüp, kilo almamıza neden olur. Hareketsizlik Vücuda alınıp yakılamayan kaloriler yağa dönüşür. Bu nedenle yediklerimizle hareketlerimiz birbirine denk olmalıdır. Hareketsizlik kilo almanın en büyük sebebidir. İki adımlık yolu arabayla gitmek, sürekli asansör kullanmak, hareketsiz kalmak bedensel aktiviteleri ortadan kaldırdığı için şişmanlamamıza neden oluyor. Hormonal bozukluklar Tiroid bezi hormonlarının düşük seviyede olması gibi bazı hormonal bozukluklardan veya başka hastalıklardan dolayı da şişmanlık ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir