diş ağrısına ne iyi gelir-diş ağrısını ne çözer-diş ağrısı için bitkisel çözüm

diş ağrısına ne iyi gelir-diş ağrısını ne çözer-diş ağrısı için bitkisel çözüm

Diş ağrısı özellikle havaların daha da soğumaya başladığı bu sıralarda artan bir şekilde insanları rahatsız eden bir durumdur. Soğuk havada diş minelerinde bulunan sinirlerin hassasiyetlerini artırması nedeniyle diş ağrısı sorununu çoğu kişiden daha yaygın bir biçimde duyuyoruz. Peki bu diş ağrısını ne çözer? Diş ağrısına ne iyi gelir? Bu soruların cevabı ve dahası diş ağrısı için evde tedavi ve doğal bitkisel yollarla çözüm bu yazımızda..

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir
Majezik içmek ( diş ağrısı konusunda en iyisidir. ben iki apranax içtim geçmedi. bir tane majezik derdime derman oldu )
– Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. (küçük ağrılarda işe yarıyabilir.)
– Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak. ( ağrı kesicinin bile fayda etmediği zaman uygulanması gereken yöntemdir. çünkü artık çürük dişten çıkıp sinir köklerine inmiştir ve ancak soğuk füzyon dindirebilir. ancak bu yöntem çok uzun süreli etki etmez. böyle ileri derecede bir diş çürüğü için maksimum bir dakika etkisini gösterir sonrasında yine işlemi tekrarlamak gerekir. ama gecenin bir yarısı bu acıya yakalandı iseniz sabaha kadar dayanmanız için yapacak başka birşeyde yoktur.)

Önemli not: Güçlü ağrı kesiciler dişin üzerine konulmamalıdır. emilme yöntemiyle kana karışan güçlü ağrı kesiciler ciddi sorunlara yol açabilir. bu yüzden apranax ve majezik gibi ağrı kesiciler kesinlikle yutulmalıdır.

diş ağrısı için bitkisel çözüm

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?
Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur

Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..

diş ağrısını ne çözer

Ağrıyan diş, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
Karabiber ve nane havanda dövülerek ezilir. Sarımsak suyu ile sulandırılarak sıvı kıvamına getirilir. Hazırlanan sıvı ile ıslatılan pamuk ağrıyan çürük dişin üzerine konur.
Ağrıyan dişin üzerine çok az karanfil yağı (eugenol) damlatılmış pamuk koyulabilir.(Fakat bu çok fazla olmamalıdır. Çünkü diş etini tahriş edebilir.)
Kurutulmuş ebegümeci tuzlu su ile ıslatılır. Ağızda çiğnenir.
Dilimlenmiş limon ile birlikte bir miktar adaçayı demlendirilir.Bu sulu karışım ağrıyan dişin tarafında duracak şekilde bir müddet ağızda tutulur. Bu işlem, sık sık tekrarlanabilir.
Papatya ve biberiye birlikte kaynatılır. Süzülerek elde edilen çaya limon tuzu ilave edilir.Bu çay ile ağız sık sık çalkalanır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş ağrısı

1-Keskin alkol içine pamuğa sarılı bir çubuk batırın ve bunu da karabiber ve naneye batırıp dişinize sürün. Diş ağrısına iyi gelecektir.

2-Tere, roka, maydanoz, karanfil, karanfil yağı, karabiber, elkal ebegümeci, mercan köşk, saryet gibi ağrı kesici bitkilerden birer tutam karıştırılıp, bu mayi ile gargara yapılır.

3-Tere, roka , maydanoz çiğnenir.

4-Bir damla karanfil yağı dişe sürülür.

5-Karanfil yağı yoksa evde ağız kokularını geçirmek için kullandığımız karanfili ağrıyan yere koyabilirsiniz.

6-Şekerli su, beyaz hardal, beyaz renkli karabiberden yapılan ploster, ağrıyan taraftaki yanağa yapıştırılır.

7-Ceviz yaprağı veya çamkatranı ile dişler ovulur.

8-Dört bardak suya, 2 tutam çınar yaprağı konur, 20 dakika kaynatılır. Süzülüp, gargara yapılır.

9-Dört bardak suya, 3 avuç ebegümeci konur. Kaynatılıp süzülür. Günde 3 kere gargara yapılır.

10-Dört bardak suya, 3 avuç hatmi çiçeği konur, 15 dakika kaynatılıp, süzülür ve günde 3 kere gargara yapılır.

11-Bir su bardağı zeytinyağına, 1 tutam zambak konup 3 gün bekletilir. Ağrıyan dişlere sürülür.

12-İki çorba kaşığı tereyağına, 1 tatlı kaşığı kına konur, iyice karıştırılır. Ağrıyan dişin üzerine bir parça konur.

13-Yarım litre sirkeye 2 adet servi kozalağı konur, kaynatılıp süzülür. Soğuyunca gargara yapılır.

14-Dört bardak suya, 2 çay bardağı kuru üzüm ve 10 diş sarımsak konur. 15 dakika kaynatılıp süzülür, soğuduktan sonra gargara yapılır.

15-Yarım litre sirkeye, 2 tatlı kaşığı kekik ve iki tatlı kaşığı kimyon konur. 15 dakika kaynatılıp süzülür, soğuyunca gargara yapılır.

16-İki su bardağı sirkeye, 1 tatlı kaşığı çereotu konup, kaynatılır, soğuyunca gargara yapılır.

17-Üç bardak suya 2 çorba kaşığı kuru kişniş konur, kaynatılır. Süzüldükten sonra gargara yapılır.

18-Dört bardak suya, 5 tane çıra konur. Kaynatılıp süzülür, gargara yapılır.

19-Taze yıkanmış maydanoz ağrıyan diş üzerinde çiğnenebileceği kadar çiğnenip, suyu çıkarılmaya uğraşılır. Bu suyu yutmamaya çalışarak, ağrıyan dişin üzerinde tutmaya çalışılır.

20-Dört bardak suya 1 avuç papatya çiçeği konur, 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür, gargara yapılır.

21-Dört bardak kaynar suya, 2 tatlı kaşığı adaçayı konur, 20 dakika bekletilip süzülür, gargara yapılır.

22-Bir diş sarımsak külde pişirilir. Sıcak sıcak ağrıyan dişin üzerine konur.

Ayrıca çürüyen dişin kovuğuna kekikyağı, sofra tuzu konulabilir. Kır nanesi de çiğnenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir