Adet Zamanı İlişkiye Girilirmi-Adet Zamanı Hamile Kalınırmı

Adet Zamanı İlişkiye Girilirmi-Adet Zamanı Hamile Kalınırmı

Hanımların her ay 10 gün kadar süren özel günlerine adet dönemi denildiğini biliyoruz. Adet dönemi cinsel ilişkiye girmek her ne kadar fizyolojik olarak mümkün olsa da dini açıdan adetli iken cinsel ilişki yasaklanmıştır. Diğer yandan regl dönemi sırasında çiftlerin birbirine yaklaşması bazı hastalıkları kapma riskini de artırmaktadır. O nedenle en iyisi adetin bitimini beklemek olacaktır. Diğer taraftan adet döneminde hamile kalma riski de yüksektir. Hatta bu konuda yapılan bir takım bilimsel araştırmalarda adetliyken cinsel ilişkiye girmenin hamile kalma ihtimalinin oldukça yüksek bir döneme denk geldiği söylenmektedir.

Bir korunma yöntemi olmayan ‘korunma yöntemi’: Gün hesaplama (‘Takvim yöntemi’) hakkında merak edilenler…

Takvim yöntemi ile korunmak, yani “en tehlikeli” günleri hesaplayarak gebelikten korunmaya çalışmak, bilinen en eski korunma yöntemlerinden biridir ve çoğu çift tarafından da uygulanmakta olan bir yöntemdir. Kadın fizyolojisinin daha tam olarak açıklığa kavuşturulmadığı dönemlerde bile kadınlar vajinal salgılarının niteliklerindeki değişikliklere bakarak gebe kalmaya elverişli günlerini doğru bir şekilde anlamışlar ve bu şekilde gebe kalmaktan korunmaya çalışmışlardır.

Takvim yöntemi en basit ve en ucuz korunma yöntemi olmakla birlikte gebelikten koruyuculuğu elbette doğum kontrol hapları, doğum kontrol iğneleri, spiral gibi yöntemlere göre çok daha düşüktür. Örnek olarak vermek gerekirse doğum kontrol hapı kullanan 1000 (bin) kadından bir sene içinde yanlızca birinde gebelik oluşurken, takvim yöntemiyle korunan 100 (yüz) kadından bir sene içinde ortalama 25’inde gebelik oluşmaktadır!

İstenmeyen gebelik oluşması evli olmayan çiftler için ciddi bir ruhsal gerginlik oluşturur ve bu çiftlerin bu yöntemle korunmak yerine doktorlarına danışarak daha etkili bir yöntem kullanmaları önerilir. Takvim yöntemini günümüzde bir korunma yöntemi olarak önermiyoruz…

Yazıda bu yöntemi neden önermediğimizi anlatmaya çalıştım.

Yöntemin çalışma prensibi

Kadının en fertil (gebeliğe en elverişli) günleri yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Spermler üç gün boyunca (hatta 5 güne kadar) genital kanalda bekleyebilir ve yumurtlama sonrası ilk 12-24 saatte döllenmesi gereken yumurta hücresine ulaşıp onu dölleyerek gebeliği başlatabilirler.

Kadında yumurtlamanın olacağı günü hesaplamak için aşağıdaki yöntem kullanılır:

Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür (çoğu kadında bu süre 28 gündür). Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin birinci gününden itibaren hesaplanmak koşuluyla yumurtlamanın olacağı tarihi verir. Örnek olarak adet döngüsü 31 gün olan bir kadında 31-14=17 bulunduğunda, kadının yumurtlama günü adetin ilk gününden başlanarak saymak üzere 17. gündür. Bu tarihten 5 gün öncesi ve 2 gün sonrası kadının gebe kalmaya en elverişli olduğu günler olarak kabul edilir. Bu günler içinde ya ilişkiden kaçınmak ya da tam koruyucu olmasa da prerzervatif gibi gebeliği önleyecek bir yöntem kullanmak gerekir.

Takvim yöntemi neden etkili değildir?

1- Takvim yöntemi, kadının adetlerinin her zaman düzenli olduğunu ve belirlenen riskli dönemler dışında yumurta hücresi ile spermlerin karşılaşma olasılıklarının oldukça düşük olduğunu varsayar. Halbuki kadın fizyolojisi oldukça karmaşıktır ve normalde adet döngüsünün 17. günü yumurtlama olan bir kadında herhangi bir zamanda bu tarih birkaç gün geriye ve birkaç gün ileriye kayabilir. İşte takvim yönteminin tam olarak başarılı olamamasının en önemli nedenlerinden biri budur. Adetleri tümüyle düzenli olsa da bir kadında yumurtlamanın her ay aynı güne denk geleceğinin garantisi yoktur.

2- Takvim yöntemi teorisi spermlerin genital kanalda 3-5 gün yaşadığını varsayar. Ancak spermlerin 7 güne kadar yaşayabileceği bilinmektedir. Bu durumda örnek olarak adet dönemindeyken bile girilen bir ilişkide genital kanala giren spermler, siklusları kısa olan (yani yumurtlaması siklusun 14. gününden önce olan ve böylece siklusları 28 günden kısa süren) bir kadında veya siklusları düzenli olan ama yanlızca o aya özgü olarak tesadüfen yumurtlaması daha erken gerçekleşmiş bir kadında yumurta hücresini bulup gebeliği başlatabilirler. Takvim yönteminin nispeten başarısız bir yöntem olmasının ikinci nedeni de budur.

Özet:

Kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek gözönünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.

Gebelikten korunmada çok etkili bir yöntem arayan çiftlerin takvim yöntemi yerine doktora başvurup öneri almaları daha uygun bir yoldur.

Dr. Kağan Kocatepe
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

“Adet Zamanı İlişkiye Girilirmi-Adet Zamanı Hamile Kalınırmı” üzerine 6 yorum

    1. Adet gününe 2 gün kala hamile kalma riski yüksektir. Gebe kalmamak için cinsel ilişkiye girmeyin. girseniz bile içinize boşalma olmasın

  1. adetin 2. gününde eşimle sürtünme yolu ile ilişkiye girdik ve eşimin üzerine boşaldım. olaydan 2 saat kadar sonra ertesi gün hapı kullandık. hapın yan etkisi olan kanamayı 1 gün sonra gördük ve geri kalan günlerde adeti normal olarak seyretti. bu olaydan 20 gün kadar sonra kan testi yaptırdık ve sonuç 0.1-hamile olmayan çıktı fakat bu aralar eşimin midesi bulanmaya ve baş dönmeleri görmeye başladı. sizce eşim hamile midir?

    1. eşiniz hamile değildir ancak kadınlarda böyle şüpheli durumlarda kendilerinde sanal bir hamilelik hissi oluşturabiliyorlar. Biraz beklerseniz geçecektir. Kan testi yerine bir de idrar testi yaptırın.

  2. Selam…
    Ben adetin birinci gunü duş yaptım ve kanamam az gelmişti,ve 2 Günü’de sevgilimlen sevisirken iliskiye girdik ve icine boşaldı ve ondan sonrada adetlerim gelmemeye başladı sence hamilemiyim?

  3. Selam… Ben adetin birinci gunü dush yaptım ve adetlerim az gelmeye başlamıştı… 2 gunü de sevgilimlen iliskiye girmiştim icine boşaldı ve ondan sonra kendimi sildim zaman kanamam vardı 3 günde kanamam durdu normalde 5 gün adet oluyordum bu durumda hamile kalmamın riski nekadar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir