Adet Döneminde Göğüs Şişmesi Neden Olur-Regl Döneminde Memede Şişme Nedenleri

Adet Döneminde Göğüs Şişmesi Neden Olur-Regl Döneminde Memede Şişme Nedenleri

Adet döneminde kadınlarda görülen göğüs şişkinliği, meme ağrısı da yapabilmekte ve bu durum kadınların günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kadınlara adet döneminde meme acısı ve ağrıları nasıl geçer konulu bir yazı hazırlayarak hanımların hemen hepsinde görülen bu adet dönemi sorununu ele alalım ve doğal yöntemler ile tedavi çözümleri verelim dedik. Umarım sizlere fayda sağlar.

Her ay nasıl rahim duvarlarınız muhtemel bir hamileliğe hazırlanmak için kalınlaşıyorsa, memelerinizde de ay boyunca süt vermeye hazırlık olarak, salgı

bezlerinde ve kanallarında yeni hücreler geliştirir. Böylece kanamanızdan bir hafta kadar önce memeleriniz büyür. Bazı kadınlarda değişiklik çok şiddetli ve rahatsızlık vericidir.

Belirtiler:

Adet görmeden hemen önce meler şişer ve acı verir. Memelerde gerginlik adet öncesi sendromunun belirtilerinden biridir. Bu sendromun sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte adet sürecinin sonuna doğru yer alan hormon değişiklikleriyle bağlantılı olabilir.

Teşhis:

Doktorunuz, özellikle memelerinizin rahatsız olduğu rahatsızlığın sona erdiği ve adetinizin başladığı günleri not ederek birkaç ay adet öncesi rahatsızlıklarınızın tümünü kaydetmenizi isteyebilir. Acı verici olabilse de adet öncesi meme hassasiyeti ciddi bir sorun olarak kabul edilmez.

İlaç Tedavisi:

Doktorunuz bir idrar söktürücü verebilir. Adet kanamanızın 10 gün öncesinden başlayarak veya sıkıntılarınızın genellikle ortaya çıktığı zamandan 1-2 gün öne alınabilir.

Kendi Kendinize Yapabilecekleriniz

Adet döneminizin sonunda aldığınız tuzu keserseniz kendinize daha rahat hissedebilirsiniz. Çünkü tuz dokuların daha fazla su tutmasına neden olur, bu da gerilmeyi artırır. Kadınların bir kısmı kafein, şeker ve alkolden uzak durmayı da yararlı bulabilirler. Rahat bir sutyeni 24 saat devamlı giymenin de faydası olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir