Ürtiker Kurdeşen nedir belirtileri bitkisel tedavi yöntemleri İbrahim Saraçoğlu

Ürtiker Kurdeşen nedir belirtileri bitkisel tedavi yöntemleri İbrahim Saraçoğlu ndan tavsiyeler ile önemli bir sağlık sorununa parmak basıyoruz. Ürtiker rahatsızlığı toplumda çok yaygın ve çok can sıkıcı bir hastalıktır. Kurdeşen kaşıntıları ile karakterize olan bu rahatsızlık, sulu kaşıntılı şişlikler yapmaktadır.

Ürtiker (kurdaşen) ciltte meydana gelen genellikle kaşıntılı yuvarlak veya oval şişliklerdir. Bazen kırmızı olmakla birlikte herzaman böyle olmak zorunda değildirler. Ürtiker plakları derideki allerji ile ilgili hücreler (mast hücreleri) histamin adı verilen ve kılcal damarlardan sıvı sızmasına neden olan maddeleri salgılarlar. Damarlardan sızan bu sıvılar deride birikirler ve belirtilen şişliklere neden olurlar.
Çoğu insan bu şişlikleri gördüğünde alerjik bir reaksiyondan şüphelenirler. Ancak ürtiker plakları bazen sıcak soğuk güneş ışığı egzersiz stres cildin bir bölgesine uzun süreli basınç uygulanması ateş veya çok sıcak banyoya bağlı cildin sıcaklığında ani artış veya cildi tahriş eden kimyasal bir madde (kozmetik bir madde veya sabun gibi) gibi fiziksel kaynaklı etkenler de ürtiker gelişimne neden olabilir. Ürtiker plakları tüm vücudu ilgilendiren allerjik bir reaksiyonun da belirtileri olabilir:

Ürtiker kurdeşen nedenleri sebepleri

– Solunumla alınan alerjenler: polenler hayvan tüyleri küfler

– böcek ısırıkları (özellikle arı) bazı ilaç enjeksiyonları

– yiyecekler : fındık-ceviz gibi yiyecekler balık ve deniz ürünleri süt ürünleri gıda katkı maddeleri penisilin veya aspirin gibi ilaçlar.

İnsanların yaklaşık %20 sinde yaşamları boynca en az bir kez ürtiker gelişmektedir. En sık ürtiker gözlenen yaşlar 20-30 yaşlar arasıdır. Nadiren tüm vücudu etkileyen ve yaşamı tehdit eden boyuttaki anaflaktik şok adı verilen alerjik durumlarda da ürtiker ortaya çıkar. Bazı durumlarda ürtiker plakları 6 hafta veya daha fazla süre kalabilir ve kronik (idiyopatik) ürtiker adı verilir. Sıklıkla kronik ürtikerin nedeni bulunamaz ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Ürtiker Kurdeşen Belirtileri nelerdir

Ürtiker plakları beyazımsı veya et renginde kabarıklıklar olarak gözlenirler; bazen kımızı bir bölge ile çevrilirler (eritem). Tipik olarak yuvarlak veya ovaldirler sıklıkla kaşınırlar. Büyüklükleri değişkendir ve bazen çok büyük alanlar oluşturabilirler. Her hangi bir cilt bölgesinde ortaya çıkabilirler acnak sıklıkla kol ve bacaklarda görülür. Çoğu ürtiker plakları kısa sürede ortadan kaybolur ancak hasta aynı duruma maruz kalıyorsa 24-72 saatlik zamanlarda yeni alanlar ortaya çıkmaya devam edebilir.

Eğer ürtiker tüm vücudu ilgilendiren alerjik bir reaksiyonun ilk belirtileri olarak gelişmiş ise gelişebilecek diğer bulgular şunlardır: dilde dudaklarda ve yüzde şişme solunum güçlüğü şuur bulanıklığı göğüste daralma / sıkışma hissi. Bu belirtilerin araştırılması ve geliştiğinde acilen sağlık birimine müracaat etmek önemlidir çünkü bunlar anaflaktik şok habercisi olabilir.

Ürtiker Tanı: Ürtiker nasıl anlaşılır

Muayeneye ve gerekirse alerjik deri testlerine göre tanı konur.

Aşırı yaygın olmayan ürtiker plakları genelde 8-12 saatte ortadan kaybolurlar. Ancak etken ortadan kalkmadığı sürece tekrarlayabilir.

Ürtiker den Korunma

Sizde ürtikere neden olan durumları saptayabildi iseniz bunlardan uzak durarak ürtikerden korunabilirsiniz.

Ürtiker Tedavisi

Losyon veya krem türü bir antihistaminik ilaç ve ilave olarak antihistaminik tablet veya enjeksiyon gerekli olabilir. Eğer genel bir alerjiden şüphelenilmiyorsa kaşıntıyı geçirmek yeterli olabilir. Gerekli görülürse daha ileri tedaviler uygulanabilir.

İbrahim Saraçoğlu Ürtiker bitkisel tedavi yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Habertürk’de yayınlanan Saba Tümer’in programında kurdeşen diğer adı ile ürtiker şikayetine karşı süpürge tohumunu önerdi.
Tıp dilinde Ürtiker adı ile anılan kurdeşen, bir allerji çeşididir . Ciltte aniden başlayan ve bir kaç saat sürebilen dayanılmaz kaşıntılar ile kendini göstermektedir.

Ciltte görülen küçük, kırmızı kabarcıklar, bir müddet sonra şişebilir. Bu belirtiler, bazen çok kısa zamanda geçebilir, bazen de uzun süre devam etmektedir.

Sebebi, böcek ya da arı sokması, bozuk yiyecekler, bazı yiyecekler, bazı ilaçlar ya da aşırı derecede heyecanlanma olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce hastalığı doğuran sebebi bulmak gerekmektedir.

Kurdeşen-ürtiker için süpürge tohumu kürü

Bir yemek kaşığı süpürge tohumunu (Aktarlardan temin edebilirsiniz) havanda iyice ezdikten sonra günde iki defa (sabah-akşam) aç karnına birkaç yudum su ile için. Bu kür kurdeşene karşı % 60- % 70 oranında etkilidir.

“Ürtiker Kurdeşen nedir belirtileri bitkisel tedavi yöntemleri İbrahim Saraçoğlu” üzerine 7 yorum

  1. sayın ibrahim saraçoglu hocam öncelikle güzel bilgilerinz için tşk edriz bizi aydınlatıyrsun benim ablam 22 yıldır kaşınıyr burda bir kür vermşinz süpürge otu onu yapsak ablma iyi gelirmi bu arada ablam şeker hastası günde 4 kez ünsülin kulanıyr urtiker kurdeşn diyorlar iyi calışmalar

  2. 40 yasindayim re artritis eklemlerde dr. kontrolu altinda 2,3yil agri kesici kulandim bu arada sizin uyguladiginizkerevizi kulandim cok basarili old simdi 5,6 ay hic ilac kulanmiyorum fakat el ve bacaklarimda kasinti yani kurdesen belirdi kisa surede geciyor ama tekrarliyor sizden ricam bana yardim edin tesekurler.

  3. Merhaba hocam,24 yaşındayım,6 aydır el ve ayaklarımda kaşıntılar başladı,daha sonra tüm vücudumda belirdi,doktara sürekli gittim ve en sonunda üritiker tanısı kondu. ama ilaçların bir faydasını göremedim,doktar uzun yıllar sürebilir dedi ve çok sıkı olanda bir diyet uyguladı,ne yapmalıyım.sizden ricam bana yardımcı olmanız.İyi günler…

  4. selam benım annem ürtiker hastası hep hastalar yazı yazmış bu bitkileri kulllanıpta şifa bulanlarda lütfen yazsın ne kullanmamız lazım

    1. Sanırım kullanıp şifasını bulan bir daha net e girmiyor. Eğlence aleminde görülüyor 🙂

  5. selam arkadaslar bu urtiker denen lanet hastalık ilaçla bitkisel kurle falan gecmez ben 1 sene cektim bu hastaligi hatta intihar etmeyi bile dusundum kullandıgım ilaçlar sadece kasıntıyı kesiyordu ertesi gun tekrar baslıyordu. neyse uzatmadan bu hastaliktan kurtulmanın tek yolu dini bilgisi fazla olan birine su okutup o suyu icmek 3 gun arka arkaya suyu okutun için ancak öle gecer bu hastalık.. Allah herkese acil sifalar versin…

  6. MERHABA ARKADAŞLAR YENİ KURDEŞEN YAKALANMIŞ VE ALLAHIN İZNİYLE 1 HAFTADA ATLATAN BİRİ OLARAK YAZMAK İSTEDİM.BENİMKİSİ 2 YÖNTEMLE GEÇTİ.İLKİ SAHİBİNDEN HABERSİZ AYVA AĞACININ DİBİNDEN TOPRAK ALIP,AYVA YAPRAKLARINI KAYNATIP BU SUYLA ÇAMUR YAPIP,TÜM VÜCUDA SÜRÜN VE 30 VE 45 DK BEKLETİN.İKİNCİSİ KARANFİL KAYNATIP İÇİN VE BANYODA KAYNATILIMIŞ KARANFİL SUYUYLA DURULANIN.TEKRAR DURULANMAYIN.BUNLARI İÇTEN DUA EDEREK UYGULARSANIZ RABBİM ŞİFASINI EKSİK ETMEYECEKTİR.ŞİMDİDEN ACİL ŞİFALAR DİLERİM. MUTLAKA DENEYİN….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir