Siğiller nasıl geçer, Siyil için bitkisel çözümler-hangi bitki siğil iyileştirir ve siğile iyi gelir

Siğiller nasıl geçer, Siyil için bitkisel çözümler-hangi bitki siğil iyileştirir ve siğile iyi gelir

Siyiller ( siğiller) özellikle el ayak, yüz boyun göğüs üstü gibi yerlerde çıktığında hanımlar için ciddi bir görünüm problemi haline gelmektedir. Bir siğil gerçekten elde bile olsa çok kötü görünebiliyor. Peki siğillere karşı ne gibi tedavi yolları var. Hangi bitkiler siğilleri iyileştirir. İşte sizlere siğilleri kurutan bitkiler ve diğer tedavi yolları

Kayın kabuğu ; Dünyanın her yerinde yüzyıllardır siğil tedavisinde kullanılan bir şifalı bitki. Eğer taze kayın kabuğu bulabiliyorsanız, yaş olan iç kısmı aşağıya gelecek şekilde doğrudan siğilin üstüne yerleştirin. Taze kabuk bulamazsanız 1, 2 çay kaşığı toz haline getirilmiş kayın kabuğunu bir fincan kaynar suda 10 dakika demlendirip için ya da siğilin üzerine sürün.

Fesleğen ; Bu bitki siğillerin iyileşmesine yardımcı olan birçok anti-virüs bileşeni ihtiva eder

Siğiller nasıl çıkar nedenleri nelerdir; derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papilloma virüs / HPV olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler

Siğilleri 4 ana grupta toplayabiliriz
1- Yaygın siğiller / Verruca Vulgaris: Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır. Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar. çocuklarda sık görülür.

2- Ayak tabanı siğilleri / Plantar warts : Tek veya çoklu gruplar (mozaik warts) halinde olabilir.Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Vücut ağırlığının basısına bağlı olarak bu şekilde gelişirler. Üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir. Ağrı, siğilin büyüklüğüne ve derinliğine (basıya) göre değişir.

3- Düz siğiller / FLAT WARTS : Nispeten küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, yoğunluk yüz ve saçlardadır.Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

4- Etek siğilleri / Genital Warts / Kondiloma : Erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda servixi (rahim ağzını) uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Siğil bulaşıcımı-Siğiller ve Bulaşma
Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır. Nadiren indirek yollarla bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen belirmezler. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür.Ancak etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir,bulaşma yolu da cinsel temastır. Siğillerin indirek bulaşma yolları arasında ortak kullanılan havlu, bornoz terlik gibi giysiler ile havuz, hamam ve kaplıca alışkanlıkları riskli olabilir.

Siğil için Tedavi-Siğillerin tedavisi
Siğilleri tedavi etmek için 100′ün üzerinde seçeneğimiz vardır. Ancak tedavi hastanın yaşı, siğilin tipi, yerleştiği bölge ve maddi imkanlara göre değişir.Bir diğer sınıflandırma da tedavinin hasta veya hekim tarafından uygulanmasına göre belirlenmesidir.

Cerrahi tedavi yöntemleri, cryo, laser, elektrokoter, cerrahi eksizyon hekimlerin uygulayabileceği yöntemlerdir. Dıştan, salisilik asit, 5-FU, podophyline uygulamaları ise hastaların evde kendilerinin tatbik edebilecekleri yöntemlerdir. Alternatif olarak immunoterapi, interferon ve imiquimod (ALDARA) düşünülebilir.

Siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. Elektrokoterle yakma ve dondurma(krioterapi) yöntemleri genellikle başarılıdır. Pulse dye lazer tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. Lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. Bir kaç gün içinde deri normale döner. Basit siğiller için 1-2 tedavi genellikle yeterlidir.

Siğil dua ile tedavi edilebilir mi?
Telkin yöntemlerinin, eğer kişi inanıyorsa bağışıklık sistemini harekete geçirdiği düşünülmektedir. Bazı siğiller kendiliğinden de geçebildiği için faydasını ayırt etmek zordur.

Kurbağa ellemek siğile neden olur mu?
Halka arasından böyle bir inanış olmakla birlikte bilimsel bir kanıt yoktur.

Siğil neden tekrar çıkar?
Tedavide doğrudan virüsleri öldürme olanağı olmadığı için var olan siğiller yok edilse bile tekrarlamalar olabilir. Hastanın bağışıklık sistemi tekrarlamada etkilidir. Genital siğiller de tedaviye daha dirençli olabilirler.

“Siğiller nasıl geçer, Siyil için bitkisel çözümler-hangi bitki siğil iyileştirir ve siğile iyi gelir” üzerine bir yorum

  1. Elma sirkesinin el ve ayaklardaki siğillere karşıda faydalı olduğunu belirtmek isterim HPV virüsünün neden olduğu bu siğiller özellikle ellerde ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kimselerde görülür ve modern tıbta kryoterapi yöntemiyle (sıvı nitrojenle soğukta yakma) yöntemiyle tedavi edilirler herhangi bir ilaç tedavisi ile tedavi edilememektedirler. ellerdeki bu siğilleri 2 saat boyunca ( ta ki parmağınız banyodan çıkmışcasına beyazlayıncaya kadar ) bir bardağın içinde elma sirkesiyle muamele edin sonra temiz su ile yıkayın, günde bir kez olmak kaydıyla 4-5 kez bu terapiyi uygulayın emin olun aylardır belkide yıllardır uğraştığınız incir yaprakları sütleri sürdüğünüz ve hocalara gittiğiniz bu siğillerin kaybolmaya başladığını göreceksiniz. eğer elinizin üzerinde yada başka biryerde ise pamuğu elma sirkesiyle ıslayarakta bunu uygulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir