cilt bakımı bitkisel yağlar

cilt bakımı için bitkisel yağ, cilt gençleştiren bitki yağları ,şifalı bitkisel yağlar ,selülit giderici bitkisel yağlar , bitkisel masaj yağları ,uçucu yağlar

ŞİFALI BİTKİSEL YAĞLAR VE CİLDİMİZ

Hangi bitkisel yağlar, hangi cilt için uygundur?

Bitkisel yağların en önemli özelliği bedensel savunma mekanizmalarını hızlandırarak vücudu bir bütün olarak iyileştirmesidir. Vücudumuz için 46 çeşit yağ kullanılıyor. Bu yağlar, güneş ışınından etkil endikleri için koyu renkli şişelerde muhafaza ediliyor. Yüzde yüz konsantre olan bitkisel yağlar, genel olarak masaj sırasında cilde direkt olarak uygulanmaz. avokado, badem, buğdayözü, zeytin ve üzüm çekirdeği gibi yardımcı yağlarla birlikte kullanılıyor. Örneğin masaj için avakado yağı hazırlamak isteniyorsa, avakado yağı %10’u geçmeyecek bir oranda diğer taşıyıcı bir yağ (zeytinyağı, vb.) ile karıştırılacaktır.
Çünkü cilt üzerinde direkt uygulanabilmeleri için yardımcı yağlarla yumuşatılmaları gerekiyor. Bu arada yardımcı olarak kullanılan yağlar da tek başına iyileştirici özelliğe sahip mineral, protein ve vitamin depolarıdır. Güzellik tedavisinde uygulanan temel aromaterapik yağlar, yaşlanmayı geciktiriyor. Siyah nokta ve aknelerin giderilmesini sağlıyor. Tonik ve derin temizleyicilerle birlikte yüze rutin olarak sürülüyor.

Aşağıda belirtilen yağlara ait özellikler genel olarak ifade edilmiştir. Eğer allerjik bir bünyeye sahipseniz veya aşağıdaki yağlardan herhangi birine karşı hassasiyetinizi ölçmek istiyorsanız basit bir allerji testi yaptırabilirsiniz.

Avakado yağı : Kuru cilt tipi için uygundur. A, B, D, E vitaminlerini içerir. pul pul olmuş ciltler için birebirdir.
Ardınç yağı: Akneli ve yağlı ciltlere iyi gelir. Yağlı ciltlerin temizliğinde ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Sivilceler ansıl geçer sorusuna iyi bir cevaptır.
Ayçiçeği yağı : Nemlendirici ve besleyicidir. Özellikle hassas ciltler için kullanılabilir. Nemlendirici ve besleyici özelliğe sahiptir.
Bal : Kuru ciltler için önerilir.
Bergamot yağı : Yağlı ciltler için iyi gelir, Hassas ciltler dikkat etmelidir. Yağlı cilde sahip olanlar için idealdir. Çok etkili yağ asitleri içerdiği için Hassas cilde sahip olanlara önerilmez.
Biberiye yağı: Ciltte kalıcı temizlik sağlar, mikrop kırıcıdır. Ciltte derinlemesine temizlik sağlar ve antibakteriyel özelliğe sahiptir.
Buğday yağı: Yıpranmış cildi besler. E vitamini açısından zengindir. A, D vitaminleri, protein ve mineraller içerir.Yaşlı ciltleri besleyici özelliği bulunur. E vitamini yönünden oldukça zengin olmasu ve de D vitamini, A vitamini, protein ve mineraller içermesi nedeniyle cildin yağlanmasına engel olur. Sivilcelere ve cilt lekelerine kesin bitkisel çözümler sunar.

Gül yağı: Nemlendirici olarak kullanılabilir. Tüm cilt tipleri için uygundur. Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Her tür cilt tipi için uygundur. Yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkiye sahiptir
Havuç yağı: Tüm cilt tipi için uygundur. Özellikle yüz temizliği için idealdir. Beta-Carotene, A, B, C, D, E vitamini açısından zengindir. Bütün cilt tipleri için uygundur. Özellikle cilt temizliği için idealdir.
Hindistancevizi yağı : Cildi besler. Cildi nemlendirir ve besler. Bütün cilt tiplerine uygundur
Hint yağı : Cildi besler.
Jojoba yağı: Tüm cilt tipleri için uygundur. A vitamini açısından zengindir. Cildi genç ve canlı tutucu etkileir vardır.
Kadife çiçeği yağı: Kuru ve hasas ciltler için uygundur.
Kayısı çekirdeği yağı: Tüm cilt tipleri için uygundur. Özellikle yüz temizliği için idealdir. Akneleri temizler. A vitamini ve mineraller içerir. Tüm cilt tipleri için uygundur. Sivilcelerin tedavisinde ve cilt temizliğinde kullanılır. A vitamini ve mineraller yönünden zengindir. NOT:Kayısı yağı cilt için kullanılmaz. Cilt için kullanılacak yağ kayısı çekirdeği yağıdır.
Keten yağı : Yüz bakımında parlatıcı olarak kullanılır. Cilt bakımında kullanılır. Cildi parlatıcı etkisi vardır.
Kil : Ölü derileri temizler. Doğal peeling için iyi bir materyaldir.
Lavanta yağı: Hassas veya yağlı ciltler için uygundur. Akne tedavisinde kullanılır. Hassas ciltler besleyici olarak, yağlı ciltler sivilce tedavisinde kullanabilirler.
Limon yağı: Yağlı ciltler için uygundur. Hassas ciltler dikkat etmelidir.Siyah noktalara iyi gelir. Yağlı cilde sahip olanlar sivilcelerin ve siyah noktaların tedavisinde kullanabilirler. Hassas cilde sahip olanlar seyrelterek kullanmalıdırlar.
Mandalina yağı : Çatlak ve gevşek ciltlere iyi gelir. Vücudumuzdaki çatlakların ve gevşemelerin tedavisinde faydalıdır.
Menekşe yağı: Hafif mikrop kırıcıdır. Hassas ciltler dikkat etmelidir.
Mısır Yağı : Yüksek miktarda E vitamini içerir. Tüm ciltler için uygundur.Fazla miktarda E vitamini içerdiğinden cilt bakımında idealdir.
Nane yağı : Hassas ciltler dikkat etmelidir.
Nerolin Yağı : Kuru ve olgun ciltler için günlük bakımda kullanıla biliriz. Günlük cilt bakımımızı yaparken nemlendirici olarak kullanabiliriz. Özellikle olgun kuru ve narin ciltler için idealdir.
Papatya yağı: Hassas ciltler için uygundur. Yumaşatıcı ve rahatlatıcıdır. Akne tedavisinde kullanılır.Kaşıntıya iyi gelir. Hassas ve kuru ciltler için idealdir. Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Ayrıca sivilcelerin giderilmesinde kullanılır.
Portakal yağı: Kuru. Buruşuk ve solgun cildi besler.Ayrıca çok iyi bir cilt toniğidir. Kokusu ferahlatıcıdır. Kuru ciltler için idealdir. Ayrıca kırışıklık için kullanılabilir. İyi bir cilt temizleyicidir.
Susam yağı : Cildi besler. E vitamini, protein, mineral ve amino asitler içerir. Cildi besleyici etkisi vardır.. E vitamini yönünden zengindir. Protein, mineral ve amino asitler içerir.
Tarçın yağı: Hassas ciltler dikkatli kullanmalıdır.
Tatlı Badem yağı: Tüm cilt tipleri için uygundur. özellikle normal ve kuru cilt tipleri için idealdir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Protein, vitamin ve mineraller açısından zengindir.
Yasemin yağı : Kuru ciltler için uygundur. Kuru ciltlerin nemlenmesi ve yağlanmasında bitkisel çözümler sunar.
Zencefil yağı: Hassas ciltler dikkatli kullanmalıdır.
Zeytinyağı : Cildi besler, nemlendirir. Cildi besleyici ve nemlendirici özelliği vardır.

Bitkisel yağlar yakıcı yağlar ve sabit yağlar olmak üzere iki kısma ayrılır. Yakıcı yağları direk olarak cildinize kesinlikle uygulamayın. Amacına uygun olarak sabit yağlar ile seyrelterek kullanın. Aşağıda yakıcı yağlar ve sabit yağların hangileri olduğu listelenmiştir.

Yakıcı Yağlar adı verilen ve ciltte kullanılırken dikkat edilmesi gereken yağların listesi aşağıda yer verilmiştir. Bu yağların kullanımında genelde karışımlar uygulanır.

1- ARDIÇ YAĞI
2- AVAKADO YAĞI
3- BERGAMUT YAĞI
4- BİBERİYE YAĞI
5- ÇAM ESANSI
6 – ADAÇAYI YAĞI
7- DEFNE UÇUCU YAĞI
8- ANASON YAĞI
9- FESLEĞEN YAĞI
10- HAVUÇ YAĞI
11- KEKİK YAĞI
12- KARANFİL YAĞI
13- KAYISI YAĞI
14- KARABAŞ YAĞI
15- LAVANTA YAĞI
16- MELİSSA YAĞI
17- MUZ ESANS
18- GÜL YAĞI
19- MENEKŞE YAĞI
20- MERSİN YAĞI
21- LİMON YAĞI
22- NANE YAĞI
23- PORTAKAL YAĞI
24- OKALİPTÜS YAĞ I
25- PAPATYA YAĞI
26- ÇİLEK YAĞI
27- TARÇIN YAĞI
28- VANİLYA YAĞI
29- TATLI ELMA YAĞI
30- ZAMBAK YAĞI
31- ZENCEFİL YAĞI
32- YASEMİN YAĞI

Sabit Yağlar ise yakıcı değildir ve daha özensiz biçimde kullanabilirsiniz.
1- BUĞDAY
2- HAŞHAŞ
3- ÇÖREKOTU
4- TATLI BADEM
5- ACIBADEM
6- PELESENK
7- CEVİZ
8- ISIRGAN
9- JOJOBA
10- GLİSERİN
11-SUSAM
12- KETEN
13- KAKAO
14- KANTARON
15- FINDIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir