benler nasıl geçer – benler nasıl yok edilir alınır tedavi edilir bitkisel çözüm

benler nasıl geçer – benler nasıl yok edilir alınır tedavi edilir bitkisel çözüm

Benler ve çiller, çoğu hanımın tedavisini merak ettiği bir konudur. Benler genellikle derinizde oluşan ve zararı olmayan bir görünüm değişikliğidir. Benlere Tıp dilinde melanositik nevüs olarak isim verilir ve melanosit denen pigment hücrelerin (derinin rengini veren hücreler) çoğalması sonucu gelişirler. Benler ne şekilde görülebilirler? Benler düz veya kabarık olabilirler. Renkleri pembeden kahbverengi siyaha kadar değişebilir. Benlerin sayısı genetik olarak ve güneşe maruz kalmanın derecesine bağlı olarak değişir.
Benler ne zaman oluşurlar ve nasıl gelişirler? Benler doğumda mevcut olabildikleri gibi genellikle çocukluk yaşında gelişirler. Erken evrede nevüs hücreleri derinin üst tabakası (epidermis) ile derinin orta kısmı (dermis) arasındadır. Bu nevüslere Junctional nevüs denir. Bu benler düz ve renklidirler. Benler geliştikçe nevüs hücreleri dermise de yayılır(compound nevüs) veya sadece dermiste bulunurlar (dermal nevüs). Bu benler kalınlaşmıştırlar ve sıklıkla deri yüzeyinden kabarıktırlar.

Renkli omayan dermal nevüsler sellüler nevüs olarak adlandırılırlar. Bazı nevüsler ise oldukça koyu mavi renktedirler ve mavi nevüs adını alırlar. Benler güneşe maruz kalındıktan sonra ve gebelikte koyulaşırlar. Erişkin çağda renklerini kaybeder ve yaşlılık döneminde tamamen ortadan kalkabilirler. Ben tipleri nelerdir? Doğumsal pigmente nevüs Doğuşta mevcut olan bir ben konjenital pigmente nevüs olarak adlandırılır. % 1 bebekte bu benler görülür. Boyutları birkaç milimetreden vücudun çok geniş alanlarını kaplayacak kadar olabilir. Özellikle çok geniş olanlarının melanom denen bir cilt kanseerine dönüşme olasılığı vardır.

Halo nevüs Bazı benlerin etrafı beyaz bir halka ile kaplıdır. Bu tip benler çocuklukta ve ergenlik döneminde görülür. Herhangi bir zararları yoktur ve zamanla ortadaki ben ve beyaz halka ortadan kalkar. Bazen renk değişikliği melanom denen cilt kanserinde de görülebilir, eğer şüphe duyulursa biopsi almak gerekebilir. Çiller Çiller küçük açık kahve renkli düz deri lekeleridir ve genellikle açık renkli kimselerde görülürler. Genellikle güneşe maruz kalınan alanlarda bulunurlar ve yaz aylarında renkleri koyulaşır.
Sıradışı benler Sıra dışı benler Clark Nevüs (Atipik nevüs) olarak bilinrler. Bu benler normal olmayan görüntüdedirler. Kenarları düzensiz, büyük boyutta, sıklıkla melanom denen cilt kanserine benzer şekildedirler, fakat çoğunlukla selimdiler. Kaygı uyandıran görünümlerinden dolayı gerekli olmadığı halde cerrahi olarak çıkarılabilirler. Sıradışı benleri olan kişiler özellikle ailelerinde melanom denen cilt kanseri var ise melanona yakalnma açısında risk taşırlar. Benlerdeki değişiklikler neyin belirtisi olabilirler? Melanoma derinin pigment (boya) hücrelerinden kaynaklanan kanseridir. Eğer bir ben büyüklüğünü, şeklini veya rengini değiştirirse ve ya erişkin dönemde yeni bir ben çıkarsa muhakkak bir dermatoloji uzmanı tarafından incelenmelidir. Dermatologlar dermatoskopi denen bir yöntemle benlerin görüntüsünü büyüterek inceleyebilirler ve eğer gerekirse biyopsi de alabilirler. Benler nasıl tedavi edilir? Bir çok ben zararsız olması ve çıkarılmasına gerek olmamasına rağmen aşağıdaki durumlarda tedavi edilmelidir.
* Benleri geçirmek için kanser olasılığı var ise : Bir benin yapsısı düzensizse, çevreye doğru yayılıyor ve rengini değiştiriyorsa tedavi edilmelidir. * Eğer bir ben kıyafetlerin, tarağın ve tıraş bıcağının bene zarar verebileceği yerlerde ise çıkartılmalıdır.

* Kozmetik nedenler
Benler hangi yöntemlerle tedavi edilir?

1.Traşlama şeklinde biyopsi Deriden kabarık bir ben bu yöntem ile kolaylıkla edavi edilebilir. Deri lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra bir cerrahi bıcak veya koter ile çıkartılır. Yara düz beyaz bir leke bırakarak iyileşir.

2.Benin cerrahi olarak çıkartılması Bu yöntem ben düzse veya melanom dediğimiz cilt kanseri şüphesi var ise kullanılır. Deri deki ben tam kalınlığı ile çıkarılır ve sonrada dikiş atılır. Çıkarılan ben patolojik incelemeye gönderilir. Cerrahi yapılan yerde ince bir çizgi şekinde iz kalabilir. Benlern üzerinde çıkan kıllar traş edilebilir. Cımbızla alınması benin altında inflamasyona yol açarak ağrılı şişliğe neden olabilir.

Benlerin muayenesi nasıl yapılmalı ve benler nasıll muayene edilmelidir?
* Benleri geçirmek için ayda bir kişisel cilt muayanizi yapınız: Benlerinizde bir değişiklik görürseniz veya yeni bir benin çıktığını farkederseniz bir Dermatoloğa başvurunuz.
* Benleri geçirmek için çok sayıda beniniz, atipik beniniz, daha önceden olan deri kanseriniz var ise veya doktorunuz önerdiyse düzenli olarak muayene olunuz. * Çok sayıda ben ve sıradışı ben var ise fotograf ile kayıt almak faydalı olabilir. Dermatoskopi denen bir yöntem ile benlerin fotografları alınarak, benlerdeki melanom habercisi olabilecek değişiklikler kolaylıkla saptanabilir.
Cilt kanserinden nasıl korunulur? Güneşten korunma oldukça önemlidir.

* Benleri geçirmek için uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve etekler, şapka giyilmelidir.

* Benleri geçirmek için Güneşten koruyucu kullanın. Koruma faktörü 30 ve üzerinde olan güneşten koruyucuları sık olarak güneşe maruz kalan alanlara uygulayın.

Deride rengini veren maddesini yapan hücrelerden oluşan noktalara halk kendi dilinde ben adını vermektedir.

Benlerin oluşma nedenleri ise belli değildir. Fakat benler kalıtımsaldır yada doğumsaldır.Daha sonraları çıkan benler ise genetik yapının yanında güneşin zararlı etkilerinden oluşabiliyor.

Güneşin ışınları ise benleri artırıyor. Eğer yanık yada kızarığ soyulma gibi durumlarda ise deri kanserine sebeb olabiliyor.

Benlerin tehlikeli olup olmadıkları ise bir ölçüde anlaşılır. Benlerin ne kadar sık yada çok olması bunu belli edebilir. Daha koyu renkteki benler, renkleri düzensiz olması, benin içinde birçok renk bulunuyorsa eğer bunlar tehlikelidir. Oval yada yuvarlak olan benler girintili ve çıkıntılı ise eğer bunlarda risk taşıyor demektir. Herhangi normal bir ben az zaman içinde büyürse eğer, renk değiştirirse buna dikkat etmelisiniz.

Benlerin ne kadar büyük olduklarıda önemlidir. Yarım santimden sonra risk taşırlar ve benlerin tümüne bakarsak eğer kanser riski %1 civarlarındadır ve yarım santimden sonra ise kat kat tehlikele rartar.

Benlerin oluşturduğu melanoma kanser türü deri kanserleri dışında tüm kanserler içinde en hızlı bir şekilde ilerleyen ve bir çok ölüme sebeb olabiliyor. %35 melonom benlerde çıkıyor ve diğer sağlam derilerde de gözüküyor.

Senede bir defa doktorunuza kontrole görünmelisiniz. Fazla sayıda benleri olan kişiler oldukça dikkatli olmalıdır. Güneşden uzak durmalısnız ve benlerinizi dış etmenlerden korumalısınız. Sürtme yada vurma gibi durumlardan kaçının ve kendinizi koruyun.

Et benleri ie kabarık olurlar ve kabarık olması deriden uzak olduğundan dolayı tehlikesinide azaltır. Bazı insanlarda doğum lekesi türünde de benler bulunabiliyor. Kimisinde beş cm ise diğerinde on beş cm olabiliyor. Yirmi santim üzerine çıkarsa eğer melanoma riski taşıyorlar.

Ben aldırmak tehlikeli midir?

Benler çıkartılınca kanser olduklarına inanırlar. Ancak benin vücuttan atılması ile bir şey olmaz. Benden kurtulmak ve tehlikesinden uzak durmak için ise alınabilir. Fakat bir çarpma sonucu koparsa eğer bu durum tehlikelidir.

Ben aldırmak için benlerin etrafı iğne ile uyuşturuluyor. Ben aldırma işlemi 30 dakika sürer. Ben aldıran bir kişi güneşden korunmalıdır. Benleri aldırıkdan sonra bu tehlikeden tam olarak uzak değilsiniz. Sonradan yenileri de çıkabilir.

Yüzdeki benler için doğal ve bitkisel çözüm – çözümler

Siyah nokta maskesi : Siyah noktaların sonu !

Malzemelerimiz : Limon suyu ve yoğurt .

Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın.

Ne işe yarıyor: Limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt ise cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler.

Ne zaman kullanmalı: Bu maske haftada bir kez uygulanabilir.

Bayanlar Karınca yumurtası yağını denediniz mi!

“benler nasıl geçer – benler nasıl yok edilir alınır tedavi edilir bitkisel çözüm” üzerine 7 yorum

    1. Hiç bir tedavi benlerin ameliyatla alınması kadar kesin olamaz. Ama denemekten de zarar gelmez değil mi?

  1. kızlar siz yazılanların hiçbirini dikkatlice okumamışsınız.. orda ne yazıo siz ne diosunuz aptalsınız yha offfff offfffff böle mallarla uğraşmaktan yoruldum artık ha…..

  2. gerçi biriniz de erkeksiniz ama olsun bu ikiniz içinde qecerLiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii çoq SinirLéndirDinz bni be

  3. ben benime 2 gün limon suyu sıktım 1. günde limon suyunu 2 saat beklettim 2. günde 30 dk falan beklettim ben hala geçmedi yine duruo ben sağlığımı hiç önemsemem ergenlikteyim eğer ergenlik bitene kadar geçmesse kendim bıçakla falan geçirecem. bide bnm benlerimin hepsi düz ben yüzümde tam 19 tane ben war bıktım artık ya siz olsanız sizde aynı şeyi yaparsınız çok yakışıklıyım ama şu benler tipimi bozuyu 1.işim benleri yok etcem 2.si boy atmam lazım cüce değilimde daha uzun olmak istiom

  4. ben bi sitede bişey gördüm keten yağı keten tohumu ve balı karıştırıp sürünce 2 haftada geçiyomş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir