Çemen Otu Nasıl Kullanılır-Çemen Otu Hakkında Bilgi-Çemen Otu İle Boy Uzatma

Çemen Otu Nasıl Kullanılır-Çemen Otu Hakkında Bilgi-Çemen Otu İle Boy Uzatma

Bu yazımız çemen otu nasıl kullanılır, çemenotu hakkında bilinenler ve çemen otu ile boy uzatma yöntemleri nelerdir gibi sorularınızı cevaplamaya çalısacaktır. Şifalı bitkiler yazılarımıza doğal yollardan boy uzatmak isteyenler için cemen otu ile boy uzatma konulu bir yazıyla devam ediyoruz. Bu yazımızda çemen otu filizi, çemen otu fiyatı, çemen otu hakkında bilgi, çemen otu nasıl kullanılır, çemen otu tohumu, çemen otu tozu, çemen otu tozu nasıl kullanılır, çemen otu yağı, çemen otu boy uzatır, boy otu, çemen tozu, çemen otu hakkında bilgi, çemen otu tohumu, çemen otu nedir, keçi sedefi otu gibi başlılarda bilgiler bulacaksınız. Ayrıca, boy uzatma ameliyatı, boy uzatma egzersizleri, boy uzatma ilaçları, boy uzatma kürü, boy uzatma teknikleri, boy uzatma yolları, boy uzatma yöntemleri, boy uzatmak, boy uzatmanın yolları hakkında da tavsiye ve yönlendirmelerimiz olacak. Çemenotu boy uzatma.

Çemen Otu Hakkında Bilgi
Çemen otu baklagiller familyasındandır. Anayurdu Güney Avrupa ve Akdeniz havzası olan çok yıllık otsu bitkidir. 60-100 cm. boylanabilen çemen otu ülkemizde yabani olarak yetiştiği gibi Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kültürü de yapılmaktadır. Gövdesi açık yeşil renkli, yuvarlak kesitli, ince tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Bitki dikine ve kimi zaman da yere yatarak gelişir. Kenarları ince dişli ve oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir. Sarımsı beyaz çiçekleri yaz ortasında açar. Bu çiçekler olgunlaşınca her biri 10-20 adet sarı-kahverengi minik tohum taşıyan tohum zarfına dönüşür. Bol güneşli yerleri; suyu iyi akıntılı, bitek ve alkalik toprakları seven çemen otu, tohumlarıyla çoğaltılır.

Çok keskin kokulu olan çemen otu tohumları, % 30″a varan oranda yapışkan bitki sıvısı ile uçucu ve sabit yağlar; trigonellin, kolin ve kumarin adlı maddeleri içerir. Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır. Burada tohumlar ezilip pastırmanın üzerine sıvanan keskin kokulu “çemen” adlı macunun içine ana madde olarak katılır. Bazı yerlerde çemen otunun yaprakları salatalara eklenip çiğ olarak yendiği gibi, haşlanarak sebze olarak da tüketilir.

Çemen Otu Nasıl Kullanılır
1. Tohumları kurutulup toz halinde ya da lapa yapılarak kullanılabilir. Ayrıca, yağı çıkarılır. Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen yağı saçlara sürülürse saçları besler. Çemen kaynatılıp suyu doğum yapan kadınlara içirilirse doğumu kolaylaştırır. Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür. Çemen otunun tohumları sonbaharda olgunlaştıkları zaman toplanır. 1,5 tatlı kasığı tohum l bardak sıcak suya konulup 10 dakika süreyle ağır ağır kaynatılır. Böylece elde edilen karışımdan günde üç kez birer bardak içilir.
2. Üç avuç çemen otu, bir tutam çörek otu zeytinyağı ile birlikte ezilip iyice karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su eklenir. Su yüzeyine çıkan yağlar, kaşıkla alınarak bir şişeye doldurulur. Şişenin içine bir kaç badem atılıp iki gün dinlendirildikten sonra süzülerek çemen yağı elde edilir.
3. 1 tatlı kaşığı toz çemen otu diğer adıyla boy otu
1 çay kaşığı toz karabiber
Bir miktar sızma zeytinyağı
Bir miktar zeytinyağına belirttiğim miktarlarda çemen otu ve karabiberi karıştırdıktan sonra 5 gün bekletin. Elde edilen yağ ile de eklem yerlerine, dizlerine, dirseklerine, topuklarına sürerek masaj yapın.

Çemen Otunun Faydaları Ve Çemen Otu İle Boy Uzatma
*Öksürüğü hafifletir, göğsü yumuşatır ve balgamı söktürür.

*Bronşiti ve boğaz ağrılarını hafifletir, rahatlama sağlar.

*Acı oluşu nedeniyle sindirim sistemini uyarır, sindirim işlemini kolaylaştırır.

*Mide ve bağırsak gazlarım söktürür. Diyarenin iyileştirilmesinde yararlı olur.

*Bedeni güçlendirici bir toniktir. Özellikle nekahat halindeki hastalara iyi gelir.

*Afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkisi vardır.

*Emzikli (süt veren) annelerde süt gelişini artırır.

*Kadınların aybaşı dönemini rahat atlatmalarına yardımcı olur.

Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Vücuda kuvvet ve rahatlık verir. Kansızlık, gelişim bozukluğu ve şeker hastalığında faydalıdır. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Cesaret verici olarak da kullanılır. Saçları besler ve saç çıkmasını arttırır. Sivilcelere ve romatizmaya karşı da etkilidir. Anne sütünü arttırır. Adet dönemi şikayetlerini azaltır.

Çemen otu iştah açıcı bir şifalı bitki olmasının yanı sıra ağrıların azaltılması, diyabet belirtilerinin azaltılması ve kolesterolü düşürmek için kullanılır. Çemen otu sindirim enzimlerini tetikleyerek daha hızlı sindirim sağlar ve kişinin kendini daha kısa aralıklarla aç hissetmesine yol açar. Çemen otu iştah açıcı olarak ve diğer rahatsızlıkların tedavisinde yüzyıllardır kullanılan şifalı bir bitkidir.

Çemen Otunun Faydaları ve Sağlık için Değeri

Çemen Otu,Boy Uzatma,ÇemenOtu,cemenOtu

“Çemen Otu Nasıl Kullanılır-Çemen Otu Hakkında Bilgi-Çemen Otu İle Boy Uzatma” üzerine bir yorum

  1. bence boy uzatma gereksiz bir iş. boy uzatmak için çemen otu falan gibi şifalı bitkilere başvurmanın da bir faydası olacağını düşünmüyorum. basket oynayın basket

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir