Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri- Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi-idrar kaçırmaya bitkisel çözüm

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri- Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi-idrar kaçırmaya bitkisel çözüm

İdrar kaçırma sorunu özellikle kadınlarda sıklıkla görülen bir idrar yolu rahatsızlığıdır. İdrar kaçırma hastalığı, kişilerin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen ve psikolojik sıkıntılara kadar uzanan bir takım sorunlara neden olan bir durumdur. Bu yazımızda Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri incelenecek ve İdrar Kaçırmaya bitkisel çözüm önerileri vereceğiz.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri-kadınlarda idrar kaçırma nedenleri

Çoğunlukla orta yaşta görülen bu sorun, bazen zor doğum yapmış vajinada yırtıklar olmuş, pelvis tabanı yırtılmış genç kadınlarda da görülebilir. Hafif, orta ve şiddetli olarak üç şekilde görülebilir.
Hafif idrar kaçırma; öksürme, hapşırma, gülme ve ıkınma gibi karın içi Basıncının arttığı durumlarda görülür.
Orta derecede; merdiven çıkma, yürüme ve ayağa kalkma gibi durumlarda ortaya çıkabilir. İleri derecede ise seyrek de olsa ayaktayken bile eforsuz idrar kaçırma vardır.
Şikayetin derecesine göre tedavi planlanır. Örneğin, hafif idrar kaçırma vakalarında önce mesane ve pelvis tabanı egzersizleri ile adalelerin ve sfinkterin güçlendirilmesine çalışılır.
Vajina duvarının ön ve arkada ileri derecede sarkmış olması, beraberinde rahimin de sarkmasına sebep olmuşsa Ameliyat kaçınılmazdır. Ameliyat vajinal yoldan yapılabildiği gibi abdomiral yoldan (karından) da yapılabilir.
Menopozdan sonra başlangıçta hafif olan idrar kaçırma şikayetleri ostrojen hormonunun azalmasıyla birlikte gittikçe artar. Bu tür hastalarda tedaviye ostrojen hormonunu da ilave etmek gerekebilir.
İdrar kaçırma bir Sağlık sorunu olduğu gibi sosyal yaşamı kısıtlayan bir sorundur.
Aynı zamanda sürekli ped kullanmak, beklenmedik anda meydana gelen ıslaklıktan utanmak ve idrar kokusu kadınları sosyal ve psikolojik açıdan da zor duruma sokar. Sürekli kullanılan pedler, tahrişe neden olup pişikler oluşmasına yol açar. Ped kullanma zorunluluğu kıyafet seçmekte sorun yaratabilir.
İdrar kaçırma korkusu cinsel hayatı etkileyebilir. İster vajinal yolla olsun, ister batından yapılsın idrar kaçırma ameliyatlarının yüzde 30 kadar nüks veya başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali vardır.
Genellikle bu tür şikayetlerin oluşmasında vajinal yolla yapılan doğumlar nedeniyle pelvis tabanının esnekliğini keybetmesi sebep olarak gösterilmekteydi. Fakat yapılan araştırmalar, sezeryanla doğum yapanlarda da yaşlılıkta, perine tabanının gevşemesi ve idrar tutamama şikayetlerinin olduğunu göstermiştir. Koruyucu olarak genç yaşlardan itibaren düzenli olarak egzersiz yapmak ve pelvis tabanını güçlendirmek ve gerekirse yaşlılıkta östrojen kullanmak genellikle iyi sonuç vermektedir.
Kadınlarda idrar kaçırma sanıldığından daha fazladır. Fakat genellikle yaşlılar utandıkları için bu sorunu yakınlarından gizlerler ve meseleyi kendi kendilerine halletmeye çalışırlar.
Gençlerde ise hafif idrar kaçırma çok sık olmadığı takdirde üzerinde durulması gerekmeyen ve doktora gitmeye lüzum görülmeyen bir sorun olarak algılanır.
Halbuki, baştan itibaren alınacak önlemlerle yaşlılıkta sorunun daha da büyümesi önlenmiş olacaktır. Başlangıçta ufak bir operasyonla düzeltilebilecek olan durum, daha sonra daha büyük bir operasyonla rahim alınmasına kadar varan durumlara yol açabilir.
Vajinal yoldan yapılan Ameliyatlar bir sağlık sorununa çözüm getirirken aynı zamanda doğumlarla oluşan yırtıklar ve şekil bozukluklarını da düzelterek estetik bir çözümü de beraberinde getirmektedir. Bu şekilde doğumlar, zorlanmalar ve doku esnekliğinin kaybolması sebebiyle oluşan şekil bozuklukları da aynı operasyonla düzeltilebilmektedir.

Kadınlarda idrar kaçırmaya bitkisel çözüm- Çocuklarda ve Bebeklerde İdrar Kaçırmanın bitkilerle tedavisi

kadınlarda idrar kaçırmaya bitkisel çözüm formülleri aşağıdadır:

Bir miktar kişniş toz haline getirilir, balla karıştırılarak, sabah ve akşam birer tatlı kaşığı yenir.
50 gr. günlükle 10 gr. karanfil toz haline getirildikten sonra balla karıştırılıp yemeklerden önce birer çay kaşığı yenir.
Her gün bir avuç kabak çekirdeği yenir.
20 gr. kara halik, 20 gr. günlük ve 30 gr. havlıcan toz haline getirildikten sonra balla karıştırılarak, günde 3 – 4 defa birer çay kaşığı yenir.
20 gr. havlıcanla 20 gr. zencefil karıştırılarak toz haline getirilir. Balla karıştırılarak, yemeklerden önce birer tatlı kaşığı yenir.
20 gr. meşe palamudu ile aynı miktarlarda günlük ve küçük halile toz haline getirilir, bir miktar bala bir tatlı kaşığı konulduktan sonra günde 3 – 4 defa yenir.
50 gr. kızılağaç dalı kabuğu ile 50 gr. pelit meyvesi toz haline getirildikten sonra, sirkeyle karıştırılıp bir hafta bekletilir. Daha sonra aynı miktarda bal ilave edilip günde 2- 3 çay kaşığı yenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir