Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir-Kansızlığa Bitkisel Çözüm-Kansızlık Nedenleri

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir-Kansızlığa Bitkisel Çözüm-Kansızlık Nedenleri

Kansızlık denilince insanlarda sanki kanın normalden daha az olması gibi bir şey anlaşılmaktadır. Kansızlık denilen şey aslında kandaki demir eksikliğinden başka bir şey değildir. Kandaki demir, Kana kırmızı rengini veren ve akyuvarların oksijen taşımasını sağlayan hemoglobin isimli yapının temelini teşkil etmektedir. Kansızlık kadınlarda adet döneminde daha fazla olmakta çünkü o dönemlerde kadınların fizyolojisi gereği demir eksikliği çekilmektedir. Şimdi sizlere kansızlığa bitkisel çözümler ve doğal tedavi yolları nelerdir anlatmadan evvel kansızlığın belirtileri, kansızlık nedenleri ve kansızlığın tedavi yolları hakkında bilgiler verelim.

 

Kansızlığın belirtileri nelerdir?

“Halsizlik, yorgunluk, soluk bir cilt, asabiyet, uykusuzluk, konsantrasyon eksikliği, saç dökülmesi, tırnaklarda incelme görülebilir.

Dünya nüfusunun yüzde 30’unda görülen kansızlık ileri derecelerde elde ve ayakta karıncalanma, depresyon, çarpıntı, kulak çınlaması gibi yakınmalara neden olur.

Özellikle kış aylarında el ve ayaklarda üşüme ile kendini gösterir. Bu tip şikayeti olanlar en yakın bir zamanda hematoloğa başvurmalıdırlar.

Eğer kansızlık demir eksikliğinden oluşuyorsa ağız kenarlarında ve dilde yaralar, tırnaklarda çatlaklar, toprak, buz ve kirece karşı istek olabilir.

Folik asit eksikliğinden kaynaklı ise depresyon, ishal, şiş bir dil olabilir. B-12 vitamini eksikliğinden oluşuyorsa da kilo kaybı, depresyon, hafif renk körlüğü, duyu kaybı ve kararmış bir cilt görülebilir.”

Kansızlık nasıl tedavi edilir?

“Tedavide öncelikle kansızlığa sebep olan unsurları öğrenmek gerekir. Fazla adet kanaması veya hemoroid kanaması varsa tedavi edilmelidir. ”

Beslenmeye bağlı olan bir durumsa dikkat edilmesi gerekenler:

– Kırmızı et, karaciğer, balık, yumurta sarısı, kurubaklagiller, kuru üzüm, kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler, ayçekirdeği, fıstık, ceviz, badem, soya fasülyesi demirden zengin yiyecekler tüketilmeli

– Demir emilimini artıran C vitamini alınmalı.

– Öğünlerde ana yemeklerin yanında domates, maydanoz, sivri biber, marul içeren limonlu salata tercih edilmeli

– İçinde bulunan laktik asit demirin vücutta depolanmasını kolaylaştırdığı için yoğurt tüketimi artırılmalı

– Demir emilimini azaltan besinler fazla tüketilmemeli. Çay, kahve, kola, sigara, alkol ve kepekli ekmek.

– Yemekten en az yarım saat sonra çay veya kahve tüketilmemeli

– Sebzelerin haşlama suyu atılmamalı

– Sebzeler mümkün olduğunca az suda veya düdüklü tencerede pişirilmeli
Kansızlık, yeteri kadar doğru beslenememekten meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kansızlığı; ilaçlarla değilde bitkisel yollarla gidermek istiyorum diyorsanız şayet, o halde doğru adrestesiniz. Çünkü kansızlık için bitkisel önerilerimiz var.

Kansızlığın Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Kuru üzüm, Badem, Karabiber, Et suyu Hazırlanış Şekli: * Rahatsızlık süresince mümkün olduğu kadar, bol bol üzüm hoşafı içilir. * Üzüm pekmezine, dövülmüş badem ilave edilerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu macundan günde üç çorba kaşığı yenir.

* Tedavi süresince et suyuna, bal karıştırılarak yemek arası içilir.

* Rahatsızlık süresince bol bol karabiberle, kuru üzüm yenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir