Melisa Çayı Neye İyi Gelir-Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

Melisa Çayı Neye İyi Gelir-Melisa Çayının Faydaları Nelerdir

melisa çayı
melisa çayı

Şayet sizin de bende olduğu gibi uykusuzluk, asabiyet ve gerginlik gibi bir takım şikayetleri varsa bu sorunlara bitkisel çay desteği ile çözüm bulabilirsiniz. İşte sizlere sinirliliğe iyi gelen bitkisel bir çay olan melisa çayını önereceğiz. Aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de bir hayli güçlendiren melisa çayı, psikolojiyi iyileştiren kişiye olumlu düşünme gücü veren bir bitki çayıdır. Şimdi gelin bu mucize bitkisel çayı yani melisa çayının faydalarını daha yakından öğrenelim.

Melisa çayı huzursuz ve asabi olan, uyuyamayan ve de kalp problemi yaşayan kişiler için önerilen bir çaydır. Savunma gücünün artmasını sağladığı için gribe ve soğuk algınlıklarına karşı kullanılmaktadır. Yapraklarındaki güzel limona benzer kokusu olan otsu bitkilerden olan melisa çayıpsikolojik problemlerin sebep olduğu sıkıntı veren düşüncelerin beyinden uzak tutulmasında da yardımcı bir çaydır. Stresli ve sıkıntılı olduğunuz dönemlerde melisa çayı rahatlık verir. Kasların gevşemesinde de faydalıdır. Sindirim sistemini düzenlermidedeki spazmları çözer.

KULLANIM ŞEKLİ

1 tatlı kaşığı ince doğranmış melisa yapraklarını bir su bardağı sıcak su içerisine atınız ve 10 dakika demleyip süzerek içebilirsiniz.
İçerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Gün içerisinde 2-3 bardak içebilirsiniz.
Melisa kaynatılmamalıdır.

MELİSA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Melisanın yalnızca yaprakları kullanılmalıdır. Yalancı bir melisa türü olan Verbana isimli bitki melisaya benzemekte olan kokusundan dolayı melisa olarak satılabiliyor.

NOT:Icine bal konulacaksa cayin sicakliginin en fazla 40 dereceye inmesi beklenmelidir. Bal bundan yuksek sicakliklarda zehir etkisi yapabilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir