Demir Hangi Besinlerde Bulunur-Demir Minerali Hangi Yiyeceklerde Var

Demir Hangi Besinlerde Bulunur-Demir Minerali Hangi Yiyeceklerde Var

Demir elementinin yaşamsal bir biyolojik önemi olduğunu ve insan bedeninin işlevlerini gereği gibi yerine getirebilmesi için demirin faydaları ve yararları nın büyük önem taşıdığını söylemeye gerek olmasa da hatırlatmamızda yarar olur diye düşünüyoruz. Onca sayısız faydasını bir yana bırakırsak, akciğerlerimizde soluduğumuz oksijenin hücrelerde enerji üretimi için kullanılması amacıyla taşınması işlemini vücuttaki demir yapmaktadır. Zaten kanımızın kırmızı rengi de bu nedenle demir elementinden dolayıdır. Peki insan bedeni için hayati öneme sahip olan demir elementi hangi yiyeceklerde meyvelerde sebzelerde ve besinlerde bulunuyor?

Kansızlığın en çok görülen türü demir eksikliği ile oluşan kansızlıktır. Alvuyarların oksijen taşımasını sağlamasında işlevi olan demir mineralini vücut üretemez. Bu yüzden dışardan gıdalar yoluyla alınır. Yumurta, soya fasulyesi, et, pekmez gibi besinler demir içerir.

Demir eksikliği sebebleri: Beslenme yoluyla yeteri kadar demir içeren gıdalara yer verilmemesi, adet kanamaları, sık doğum, kanamaya neden olan hastalıklar, vejeteryan beslenme demir eksikliği nedenleri olarak sayılabilir.

Demir eksikliği belirtileri: Ciltte görülen solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı, baş ağrısı, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, dudak çatlamaları görülür. Demir eksikliği saç dökülmesine de neden olabilir.

Kadınlar ve hamilelikte demir yetersizliği daha fazla görülmektedir. Kansızlık her yaşta oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Kadınların demir minerali ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır. Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir yetersizliği bile kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Hamile kadınların demire olan ihtiyaçları daha da artar.

Demir azlığı bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. Ayrıca ilerki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenmeyle gerekli demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden doktorlar demir takviyesi önerirler.

Çocuklarda demir eksikliği İştahsızlık, zayıf hafıza, zeka düzeyinde gerilik, dikkatini toparlayamama, motivasyon zorluğu, düşük kilo, bağışıklık sisteminin zayıflaması, huzursuzluk gibi sorunlara sebeb olur.

Bebeklerde anne sütünün yeteri kadar alınamaması ve de ek gıdaya geçtikten sonra demir içeren besinlerle gerektiği kadar beslenilmemesi bu soruna neden olur. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir yetersizliğine yol açar.

Demir içeren besinler: Et, pekmez, yumurta, soya fasulyesi, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeleri demir içeren gıdalar arasında sayabiliriz. Çay demirin emilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demirin emilimini artırır.

Demir yetersizliği tedavisi: Demir içeren ilaçlar verilir. Sürekli kanamaya neden olan bir rahatsızlık varsa ona yönelik de tedavi yapılır. Ancak demir kullanımında dikkatli olmak gerekmektedir. Fazla miktarda alınan demir vücutta birikebilir ve de ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin karaciğerde birikmesi sonucunda siroza neden olabilir. Bu yüzden demir yetersizliğine bağlı aneminin tedavisinde doktorun önerdiği süreye ve doza mutlaka dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir