Bebek Beslenmesinde Ceviz ve Cevizin Bebeklere Faydaları

Bebek Beslenmesinde Ceviz ve Cevizin Bebeklere Faydaları

Cevizin çok istisnai ve kıymetli bir besin olduğunu biliyoruz. Ancak hamile bayanlar için bebeğin zekasını artıran yiyecekler arasında ceviz önemli bir yere sahiptir. Bebek beslenmesinde ceviz kısacası anne karnında iken bile anne tarafından her gün 2-3 tane tüketilmesi faydalı olacaktır. Ceviz gerek Omega 3 yağ asitleri gerekse vitaminler ve önemli mineral elementler bakımından son derece zengin bir yiyecektir. Omega 3 yağ asitlerinin balık eti, balık yağı ve deniz ürünleri gibi yiyeceklerde bulunduğu hesaba katılırsa gebelik döneminde Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin deniz mahsülleri yeme imkanı olmayan anne adaylarının ceviz tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

Bebeğiniz doğduktan sonra da anne sütünün besleyici değerinin artması için günlük olarak ceviz içi tüketmeye devam ediniz. Bebeğinize mamaya başlamasından itibaren günlük 1 ceviz içini iyice ezerek mamaya karıştırarak yedirebilirsiniz. Bebeğiniz 9-10 aylık olunca artık kendisi de ceviz yiyebilecek duruma gelmiş demektir. Bundan sonra cevizi ister ezerek isterse dişleri çıktıktan sonra ceviz içi şeklinde bebeğe vermek mümkündür.

Cevizin bebeklere ve anneye faydaları nelerdir?

Cevizin Faydaları nelerdir?

v İçerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihni yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir.

v Potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum, sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir.

v Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcıdır.

v Kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine, akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen “demir” açısından, oldukça zengin bir besin maddesidir.

v Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde soğuk almış mideye iyi gelir

v Damar sertliğini önler.

v Enerji sağlar.

v Şeker hastaları için hayati önemi olan insülini artırır

v Verem mikrobuna karşı korur.

v Ceviz yağı, mide ve bağırsakları temizleyerek, yumuşak kalmalarını sağlar.

v Hazmı zor olduğundan karaciğeri rahatsız olanlar ceviz yememelidir.

v Mayıs ve haziran ayında çiçek açan ceviz ağacı bünyesinde yağ, tuz, albümin, karbonhidratlar, gümüş iyonu, sodyum, potasyum, B1, B2, B3, B6 ve E vitamini barındırır.

v Yaklaşık 20 değişik türü olan ceviz ağacının, meyvesi kuruyemiş olarak tüketilen türü “adi ceviz ” olarak bilinir ve Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde yetişir.

-Sert kabuğun içinde yer alan ceviz içi, yüzeyi çok kırışık bir beyin görünüşündedir. Bebekle

– Yüksek oranda protein ve yağ içeren ceviz içi, kuruyemiş olarak tüketilmesinin yanı sıra, şeker hastalarına besin olarak da verilir.

-Basura iyi gelen bitkiler arasında cevizin hemoroide faydalı olduğu rivayet edilmekte ve bunun için balla karıştırılarak yenilmesi tavsiye edilmektedir.

-Aromatik kokulu ceviz yaprakları kabızlığa, iştahsızlığa, kan temizlenmesine ve hazımsızlığa karşı bitkisel çözümler sunar

-Ciğere, mideye iyi gelir ve bebeklerin zekasını arttıcı faydaları vardır ve ağız kokusunu da giderir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir