pamukçuk nasıl tedavi edilir-pamukçuk ve ağız yaraları kaç günde geçer

pamukçuk nasıl tedavi edilir-pamukçuk ve ağız yaraları kaç günde geçer

Pamukçuk hastalığı her ne kadar yetişkinlerde görülebilse ve çoğunlukla bebeklerde görülen ve bebeğin doğduğu işl 7 günde ağız içerisinde bazı beyazlıklar, iltahaplar ve yaralar ile karakterize olan bir dil ve ağız içi hastalığıdır. Pamukçuk ve ağız yaraları görüldüğü kişilerde ciddi manada rahatsızlık verir ve özellikle bebeklerin süt içmesini zorlaştırabildiği için zayıflama ve kilo vermelerine neden olur.

Yunan dilinde itiş “ilti­hap”, stoma “ağız” demektir. Stomatit genel anlamıy­la ağızda bulunan bütün iltihap türlerini içerir. Daha özel anlamıyla da gerçek ağız boşluğu mukozasıyla birlikte düşünülür. eğer il­tihap dildeyse glossit adı verilir; dişeti mukozasındaysa jinjivit adı verilir. Ağız mukozası direk olarak ağızdaki nedenlerle rahatlıkla hastalanır. Ayrıca birçok genel hastalıkların da ilk belirtileri ağızda meydana gelir. Bu sebeple ağız içi iltihapları birincil ve ikincil iltihaplar olarak ikiye ana bölümde incelenir. Birincil olanı diğer hastalıklardan bağımsız olarak meydana gelir, ikincil olanlar ise başka organların hastalanmasından dolayı meydana gelir.

Bebeğiniz emmeyi çok seviyorken ya da çok iştahlıyken birden bunlardan vazgeçiyor ve ağlama nöbetlerine giriyor. Siz onu zorla emzirmeye çalışıyorsunuz ya da biberonla beslemeye fakat o bunları ağlayarak ret ediyor. Bunun sebebi ağzının içinde oluşmuş olan pamukçuk olabilir.Pamukçuk aslında ağızda meydana gelen hafif bir mantar enfeksiyonudur.Yanakların iç tarafına , dilin üzerine ve ağzın tavanına sürülmüş beyazımsı lekelere benzer. Bu mantar tehlikeli değildir fakat bebeğinizin ağzının içinde ağrı yapar. O da bu ağrıdan dolayı emmeyi istemez.

Pamukçuğa bitkisel çözüm ve doğal tedavi yolları

Bebeğin pamukçuk çıkan dil ve ağzı karbonatla ovularak yara iyileştirilebilir.

*Bu yöntemi bizzat kendi çocuğumda bebekken denedim. Aslında bu basit yöntemi bana, çocuğum daha 4 aylıkken annem tavsiye etmişti.Geçirip geçirmeyeceğinden emin olamamıştım fakat denediğimde gördüm ki gerçekten dilindeki pamukçuk yok oldu. Aslında ilk başta küçük bir bebek olduğu için denemekte tereddüt etmiştim fakat denedikten sonra hiç bir yan etkisini görmedim. Hatta bu yöntemi dili her pamukçuk olduğunda yaptım.

Pamukçuk İçin Öneri

Nasıl Yapılır?

1 çay kaşığı karbonat

1/4 çay bardağı su ( 1/4 = çay bardağının yarısının yarısı kadar )

Yapılışı : Temiz bir çay tabağına 1 çay kaşığı karbonatı koyun. Üzerine 1/4 çay bardağı oranındaki suyu dökün. Kaşık yardımıyla karbonatı suyun içinde eritin. Daha sonra temiz bir tülbenti bu karışımın içine batırıp bebeğinizin dilini silin. ( Daha kolay uygulayabilmeniz için tülbenti işaret parmağınıza sarıp da yapabilirsiniz. Tabi ki bu arada hijyende çok önemli.) Silme sırasında çok fazla bastırmayın bu bebeğinize acı verebilir. Pamukçuk bir kere denemenizde geçmediyse bu yöntemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Pamukçuk erişkinlerde de ortaya çıkabilir mi?

Pamukçuk erişkinlerde yalnız genel durumun aşın ölçüde bozulmasına bağh olarak ortaya çıkar. Erişkinlerde görülen atrofık stomatitte dilin desenli bir gö­rünümü vardır ve “antibiyotik dili”ne benzer. Dilde bu belirti aşırı antibiyotik kullanımı sonucunda ortaya çıkar.
Ağızda pamukçuğa yol açan Candida cinsi mantarlar vücudun en çok hangi bölgelerinde hastalık yapar?
Ağızda pamukçuğa neden olan bu mantarlar yutak boşluğunda ve üreme or­ganlarında da hastalık (kandida enfeksiyonu) yapabilir.
Pamukçuk dudakları da etkiler mi?
Genellikle dudak köşeleri yumuşamıştır; çok ağrılı küçük ülserler ve küçük kabuklarla kaplıdır.
Kandida enfeksiyonları ağır olabilir mi?
Tanecikli (granülomatöz) kandida enfeksiyonu bebeklik çağmın az görülen, ama önemli bir hastalığıdır. Bu hastalıkta mantar yalnız düz kılsız deriye, tır­naklara ve saçlı deriye değil, bütün mukozalara ve akciğerler gibi bazı iç or­ganlara da yerleşir. Bu bebeklerin koruyucu bağışıklık sistemindeki bir bozuk­luk nedeniyle mantar aşırı biçimde üreme şansı bulabilir. Mantar kalp ameliyatı gibi önemli cerrahi girişimler geçiren ya da ağır kanser hastası olan erişkinlerin kanında da üreyebilir.

Ağıziçi iltihabının çeşitleri Nelerdir?

Ağıziçi iltihabının çeşitleri arasında ağız nezlesi ile eksüdalı, ülser­li, kangrenli, kanamalı ve aftlı iltihaplar sayılabilir.

pamukçuk ilacı olarak bilinen bir damla, doktor reçetesi ile kullanıldığında pamukçuğa iyi gelmektedir.

pamukçuk kaç günde geçer ve iyileşir
Genellikle tedavi ile birlikte birkaç günde bebeğiniz pamukçuk yaralarından kurtulacak ve tamamen iyileşecektir.

pamukçuk hastalığı, pamukçuk ilacı, pamukçuk kaç günde geçer, pamukçuk karbonat, pamukçuk nasıl tedavi edilir, pamukçuk neden olur, pamukçuk nedir, pamukçuk tedavisi, pamukçuk ve ağız yaraları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir