Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir-Bebeklerde Kaka Yapamama Kabızlık Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir-Bebeklerde Kaka Yapamama Kabızlık Tedavisi

Doğumun ardından bebeklerin sindirim ve boşaltım sistemlerinin gelişim eksikliğinin olması sonucu bebeklerde kabızlık sorunu ve problemi ile sıklıkla karışılaşılmaktadır. Bu durumda ebeveynler oldukça aşırı derecede strese girmekte ve yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl giderilir şeklinde internette araştırmalar yapmaktadır. Bizler de anne babalara yardımcı olmak için bebeklerde ve çocuklarda kabızlık nasıl giderilebilir sorusuna yanıt aramaya çalışacağız. Bebeklerde kabızlık genellikle gaz sancısı kolik il birlikte görülmekte ve sindirim sisteminin zamanla işlev olarak rayına oturması ile gerek kabızlık gerekse gaz sancıları kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak bazı bebeklerde bu süre 6-7 aylık olana dek sürebilmektedir. Şimdi kronik kabızlık ve kaka yapamama, gaz sancısı olan bebekler için bazı bitkisel kürler ve doğal çözüm yolları önereceğiz.

Bebeklerde kabızlık tedavisi

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, bebeklerde kabızlık nasıl geçer? Bebekler büyürken, anne babalar ise bebek büyütürken çeşitli sıkıntılar yaşarlar. Bunlardan biri de bebeklerde kabızlıktır. Bebeklerde kabızlık bebeğin geç kaka yapması, kakasının kuru ve sert olması halidir.

Peki bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır, bebeklerde kabızlık belirtileri nelerdir?

Bebeklerde kabızlık belirtileri şöyle sıralanabilir.

1-Bebekte 3-5 günü bulan sürede kaka yapmama hali.

2- Kaka yaparken ıkınma, zorlanma. Ağrı durumunda ağlama.

3- Kaka yapmaktan korkma ve kaçınma

4-Karında şişkinlik ve gaz.

5- Kaka yapmışsa kakasının sert, katı ve kuru olması.

Bebek zorlandığı ve makatta ağrı olduğu için kaka yapmak istemez, bebeğin kaka yapmaktan kaçınması bebekte kabızlığı artıracaktır.

Bebeklerde kabızlık neden olur?

Yeni doğan bebeklerde sindirim sisteminin yeterince gelişmemesi kabızlığın nedeni olabilir

Kabızlık bebeğin yeterli beslenmemesi veya yeterli miktarda sıvı almaması gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

İnek sütü bazı bebeklerde kabızlık yapabilir.

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, nasıl geçer?

Erik ve kayısı suyu içirilebilir.

Bol sulu gıdalar verilir.

Kabızlık ilerlemişse ve bebek kakasını yapamıyorsa, makattan sıkılan bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırıcı jel kıvamında lavmanlar mevcuttur. Kullanılması bebeğin kolay kaka yapmasını ve sıkıntıdan kurtulmasını sağlayacaktır.

Kabızlık süresinde bebeğe kesinlikte müshil verilmemelidir.

Ancak, keçi kakası gibi sert ve tane tane dışkılama kabızlık işaretidir. Bu durum, bebeğin yeterli beslenmemesi ya da az sıvı alması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kabızlıkta dışkı yaparken zorlanma, makatta çatlaklara yol açabilir. Bu durumda dışkıda çizgi şeklinde kan görülür. Kabızlığın tedavisi için bebeğin sık aralarla beslenmesi gerekir. 4 aylıktan büyük, ek gıda almakta olan bebeklere “su” ve “posa bırakan sebze ve meyve pürelerini” bolca vermek gerekir. Makata yumuşatıcı veya ağrıyı azaltıcı kremlerin sürülmesi de yararlı olabilir. İnatçı kabızlık durumlarında zeytinyağı vb. ev ilaçlarını kullanmaya başlamadan önce sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir