Bebeklerde grip nasıl geçer, grip ve soğuk algınlığı tedavisi

Bebeğim Grip oldu, bu rahatsızlığı nasıl tedavi edebilirim?

Grip hastalığı yetişkinlerden daha fazla bebekleri etkileyen bulaşıcı bir viral hastalıktır. Grip hastalığına 3 tür influenza virüsü sebep olmaktadır. Bu virüsler genelde kış aylarında (Kasım ile Mart arası) etkili olurlar ve yetişkinlerden, öksürük, balgam, soluk alıp verme, el teması, ve hava yolu gibi değişik yollarla bebeklere bulaşırlar.

Bebeklerde grip belirtileri nelerdir?
Bebek üşütüp grip olursa kesinlikle telaş yapmayın. Gribin bilinen bir tedavisi yoktur. Grip hastalığı bulaşıcı özellik taşır. O nedenle yeni doğan bebeklerde sık sık grip belirtileri incelenmeli ve bebeğinizi gözetlemelisiniz.

Bebeklerde grip belirtileri:

Bebeklerde grip, genelde bebeklerde soğuk algınlığı ve bebeklerde üşütme ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ve üşütme, farklı etkenlerden oluşabilir iken, gribin tek etkeni grip virüsüdür.
* 37 derece ve üstü ani ateş basması görülüyorsa
* Bebek huzursuz ve sancılı ise
* Kucağınıza aldığınızda ağlıyor ve adaleleri kasları ağrıyorsa
* Bebeklerde baş ağrısı var ise
Bebeklerde kuru öksürük gözleniyorsa (Özellikle bu durumda öksürük kesici ilaçlar ve şuruplar verilmemelidir. ABD de yapılan bir araştırmada gripli bebeklere verilen öksürük giderici ilaçların bebeklerin yaşamlarını riske attıkları gözlemlenmiştir.)
* Bebeklerde burun akıntısı görülüyorsa
*Ve bu yukarıda saydığım belirtilerin en az 2 tanesi 4-5 gündür var ise bu durumda bebeğiniz, bebek gribine yakalanmış demektir.
Bebek gribi görülen bebeklerde kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Oysa grip, bakterilerden daha küçük mikroplar olan virüsler tarafından sebep olunur.

Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen en etkili gripten korunma yöntemi, bebeklerinize 6 ile 18 aylıkken grip aşısı yaptırmanızdır. Özellikle grip bağışıklığının güçlenmesi, 6 ay ve 5 yaş arasındaki bebekler ve çocuklar için önemlidir. 18 yaşına kadar grip açısı yaptırmanız bebeğiniz ve çocuğunuzun grip hastalığına karşı bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur. Bu sayede gribin ve grip sonucu yüksek ateşin neden olduğu havale gibi yan etkiler ve riskler giderilmiş olur.

0 ile 5 yaş arası çocuklar ile aynı evde yaşayan ebeveyn ve yakınların da grip aşısı olması gerekmektedir. Bu sayede grip salgınının bebekleri etkilemesinin de önüne geçmiş oluruz.

Kronik sağlık sorunları olan bazı bebeklerin, grip sonucu değişik komplikasyonlar geçirmesi ve bundan zarar görmesi riski daha yüksektir. Özellikle astım, kalp hastalıkları, diyabetli bebekler, anne sütü yeterince verilemeyen bebekler, AIDS li bebekler, ve kanser tedavisi gören bebekler, gripten korunmalıdır. Bu bebeklerin bağışıklık sistemi, sağlıklı bebeklere nazaran daha zayıftır. Bu nedenle de grip hastalığının yan etkilerinden daha fazla etkilenirler.

0-3 aylık bebeklerde 38 santigrat dereceden daha yüksek olan ateş, 3-6 aylıklarda 38.5 derece ateş, 6 aylıktan büyük olan bebeklerde ise 39.5 dereceden yüksek olan ateş grip belirtisidir.
Bebeğiniz gripli iken kulan veya baş ağrısı çeker ve yüzü solgundur. Bu nedenle bazı bebeklerde grip hastalığı akabinde, pnömoni (akciğer iltihabı) orta veya sinüzit görülebilir. Bebeğinizin öksürüğü 1 haftadan beri devam ediyor ve şiddetleniyorsa bu durumda grip tedavisi için bolca sıvı içirin ve de dinlenmesine dikkat ediniz. Elbette bebekler grip hastası iken pek fazla yemek istemeyeceklerdir. Bu durumda ufak ufak ama devamlı şekilde ona süt veya mamaya geçmişse mama yediriniz.

Şayet bebeğiniz ateşten dolayı huzursuz ise Doktor reçetesi ile ona ateş düşürücü ilaçlar alınız. Kesinlikle grip olan bir bebeğe doktora görünmeden aspirin verilmemelidir. Çünkü bebeklerde aspirin nadir de olsa hayati tehlike yaratan Reye sendromuna sebep olabilmektedir.

Bebeğiniz grip belirtilerini göstermeye başladığında bundan yaklaşık 1 hafta öncesinde mikrobu kapmıştır. Bebeğin her zaman el temizliğine dikkat edilmeli ve sıklıkla yıkanmalıdır.

Bebeğinizi özellikle kış aylarında binlerce insanın akın ettiği alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlara sokmamalısınız.

“Bebeklerde grip nasıl geçer, grip ve soğuk algınlığı tedavisi” üzerine 15 yorum

 1. Bebeğim geçen kış grip olmuştu ve uyurken adeta nefes alamıyordu. tam 5 gün gündüz gece başında bekledik. Neyse ki geçti.

 2. bebeğim iki gündür beri çok hasta burnu akıyorve çok fazla öksürüyor bronşit olmasından korkuyorum lütfen yardım edin

 3. benim oğlum 2 gündür soğuk algınlığı ve grip doktora götürdüm ilaç ve burun spreyi verdi suanda kullanıyoruz ama bebeğimin gözlerinin beyazı kanlanmış şekilde bunun için ne yapmalıyım. lütfen yardımcı olun geçermi bu durum

 4. bebegim grip olmus hafiften gecirmek icin ne yapa bilirim burun spreyi burun temizlemek icin tuzlu su siktim iyi gelirmi acaba

 5. herkese merhaba bebegım uc aylık burun akıntısı ve oksurugu var doktora gotursum peditus ve serum fızyolıjık verdı 3 gun oldu ve bebegım hala hasta nezaman ıyılesır

 6. Benim bebeğimde 38 günlük ve maalesef ben ve oğlum grip onu korumak için maskede taktım ama sütümden geçermiş nasıl geçeirebilirim ona bir zarar gelmeden öylede küçükki daha yardım edin lütfen şimdiden teşekkürler.

  1. Anne sütünden bebeğe geçen hastalıklar arasında grip bulunmamaktadır. Sütten grip geçmez cnm. Bebeğini gönül rahatlığı ile emzirebilirsin.

 7. Grip yada soğuk algınlığına en iyi gelen Zencefil Macun Hem Ucuz Hemde Heryerde var kesin çözüm kısaca biz daha yeni keşfediyoruz bilineni binlerce yıldır zaten kullanıyormuş biz hep kimyasal şeyler kullanmışız bunda zaman yada kullandırılmış bize

 8. benim 5aylık oğlum var 3gündür cok huzursuz geceleri agrıkesici surup icmeden uyumuyor.burnu cok tıkalı ve hapşuruyor hem burnu akıyor da hafif öksürüğü var bazende ateşi yükseliyor.ahah yeni anladım grip oldugunu üstelik eşimde grip olmuştu ondan geçti galiba.
  sizce burun damlası,calpol şurup yeter mi oğlumun gribi atlatmasına?

 9. benım bebegım 12 aylık ve 2 gundur burunda ve gözlerınde akıntı var gece nefes alamadıgı ıcın tıkanıyor basında beklıyorum doktora göturdum ılaç kullanıyorum ama sankı daha kötu oluyor 🙁 ne yapmalıyım banada yardımcı olurmusunuz o huzursuz oldukca bende uzuluorum ıstahıda yok kusuyorda ne yapacagımı sasırdım 🙂

 10. geçen yıl bebeğim şiddetli bir grip geçirmişti. doktora zor yetiştirdik. biraz geç kalsam bebişim havale geçirebilirdi diye söylemişti doktor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir