Bebeklerde Demir Damlası Kullanımı Faydaları Zararları

Bebeklerde Demir Damlası Kullanımı Faydaları Zararları

bebeklerde demir damlası kullanımı
bebeklerde demir damlası kullanımı

Anne sütü içen çocuklarda dikkat edilecek noktalardan bir tanesi de bebeğin kanındaki demir oranını korumaktır. Bildiğiniz gibi insanların kanında oksijen taşıma kapasitesi, hemoglobin adı verilen ve büyük oranda demir bileşikleri barındıran biyolojik yapılardan teşekkül etmektedir. Demirin insan vücudunda özellikle gelişim çağındaki bebekte eksik olması, büyüme ve zeka geriliklerine yol açabildiği gibi bağışıklık sisteminin de zayıf kalmasına neden olmaktadır. Tabi demir eksikliği olup olmadığı ancak bebeğin kan tahlili ile anlaşılabilmektedir.

 

Demir eksikliğinin görülme sıklığının bir hayli yüksek olduğu süt bebeklerinde bu nedenle demir takviyesi alımı yapılmalıdır. Sütün bağırsaklardaki demir elimine bir miktar engel olduğu bilinmektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi süt bebeklerini demir bakımından zengin besinler, gıdalar ve yiyecekler ile beslemek pek mümkün olmadığı için bebeğimize demir damları adı verilen beslenme takviyeleri ile destek vermek zorundayız. Bundan dolayı demiri yetersiz alan bebeklere demir damlası uygulaması yapılıyor. Demir damlası nedir diye sakın bir korkuya kapılmayın. Bildiğiniz göz damlasına benziyor. Bebeğiniz kaç aylık ise o kadar damlayı bebeğin ağzına damlatıyoruz. Demir damlası kullanımında bebeklerde dikkat edilecek bir husus var. O da kesinlikle sütle birlikte verilmemesi. Çünkü bebeğin içtiği süt ile biberona damlatılan demir damlalarının etkisi nötrleniyor. Bu sebeple genelde anneler bebeklerin ağızlarına demir damlalarını doğrudan damlatarak veriyorlar. Ancak demir damlasının küçük bir etkisi var. O da bebeklerin dişlerinde tartar benzeri ufak lekelenmeler oluşturabiliyor ve demir damlasının tadı biraz kötü. Bebeğin sağlıklı büyümesi, boy uzaması veya hastalıklara direnç kazanması gibi faydaları düşünüldüğünde dişlerdeki geçici lekeler ihmal edilebilecek bir yan etkidir.

Bebeklerde demir damlası kullanan anneler şayet bebeğin dişinde leke oluşmasını istemiyorlarsa bu durumda demir damlasını meyve suyuna veya bebeğin çorbasına mamasına koyarak ta kullanabilirler. Bebeklerde demir damlası, 4-5 inci aylardan itibaren kullanılmaktadır.

Demir Damlasının Bebeklerde Olası Yan Etkileri ve Zararları

Demir damlası, demir eksikliği sorunu olan bebeklerde bir o kadar faydalı olduğu halde demir ihtiyacı bulunmayan bebeklerde ise bir o kadar zararlı olabilmektedir. Bu nedenle doktor muayenesi ve tavsiyesi olmadan, bebeğin demir eksikliği sorunu çektiğine dair tıbbi tahliller yapılmadan demir damlası verilmemelidir. Demirin azı da fazlası da vücut için bir hayli zararlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir