anne sütünü artıran besinler, yiyecekler, gıdalar, sebzeler, meyveler

Anne sütünü artırmanın yolları:

Anne sütünü arttıran yiyecekler ve anne sütünü arttıran gıdalar vücudun süt üretim mekanizmasını hızlandırarak daha fazla süt üretimine neden olur. Bu da bebeğinizin daha iyi beslenmesi ve sağlıklı büyümesi manasına gelmektedir. Anne sütünü artıran gıdalar konusu, ibrahim saraçoğlu tarafından da ele alınmış olup özellikle anne sütünü artıran yiyecekler,anne sütünü arttıran bitki çayları gibi konularda Sayın Saraçoğlunun güzel tavsiyeleri bulunmaktadır. Ayrıca ahmet maranki de anne sütünü artıran besinler ve anne sütünü artıran şifalı bitkiler konusunda bizleri güzel önerileriyle aydınlatmaktadır. Bu yazımı bu iki değerli bilim adamı ve beslenme uzmanının tavsiyeleri ışığında kaleme aldım.

Anne sütünü artırmak için kimileri anne sütünü artıran dualar ı bile uyguluyor. Tabi biz o konuya değinmeyeceğiz.
Günümüzde pek çok anne, bebeğini anne sütüyle beslemek için daha çok gayret gösteriyor. Normal beslenen sağlıklı bir annenin sütü, çoğunlukla bebeği için yeterli olmaktadır. Bununla birlikte, bazı anneler bebekleri için yeterince süt üretemediklerini düşünmektedir.

Eğer bebeğiniz normal gelişimini sürdürüyorsa sütünüz büyük ihtimalle yeterli geliyor demektir. Fakat eğer bebeğinizin gelişiminin yavaşladığını düşünüyorsanız ya da en azından bir şekilde daha fazla süt üretmek istiyorsanız öncelikle bebeğinizi sürekli emzirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü anne sütü, bebek emdikçe çoğalır. Bunun yanında, anne sütünü artıran bazı besinlerden de yararlanabilirsiniz.

Anne sütü nasıl artar? Anne sütünü arttırmak için ilk yapılacak şeyler düzenli ve dengeli beslenmek ve bol su içtiğinizden emin olmaktır. Süt içmek de oldukça faydalıdır. Bunun yanında, bebeğiniz her istediğinde ve doğru emzirme şekliyle bebeğinizi emzirmek önemlidir. Bebek memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeterince süt ememeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca, bebek memeyi iyi kavrayamayınca daha fazla hava yutacağı için gaz sancısı artacaktır.

Anne sütünü arttıran besinler: Anne sütünü arttıran besinler tüm dünyada, yüzyıllardır kullanılmaktadır. Anason, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane, maydanoz ve susam gibi bitkiler anne sütünü arttırıcı olarak bilinen bitkilerin başında gelmektedir. Bu bitkilerden salatalar hazırlayıp yiyebileceğiniz gibi çaylarını da hazırlayabilirsiniz. Çay için ölçü ortalama bir su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kuru bitkidir. Siz damak tadınıza göre bu oranları ayarlayabilir ve birkaç bitkiyi karıştırarak lezzetli çaylar elde edebilirsiniz. Böylece emzirmeden dolayı artan sıvı ihtiyacınızın da bir kısmını karşılamış olursunuz.

Göğüs ve karın bölgenize masaj yapmak da süt bezlerinizi uyararak ve kan akışını düzenleyerek anne sütünüzü arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için günde 2-3 kez 1-2 dakika masaj yapabilirsiniz.

Anne sütü ve emzirme deyince sarımsaktan bahsetmeden olmaz. Sarımsak, bebeğinizin iştahını açmasının yanında güvenle kullanabileceğiniz iyi bir antibiyotiktir. Bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce 1-2 diş sarımsak yerseniz, bebeğiniz memeyi daha iştahla kapacak, daha uzun süre emerek daha fazla süt içmiş olacaktır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak meme başında oluşan çatlaklar için de faydalıdır.

Emzirme yoluyla bebeğe ilaç geçebileceği için emziren annelerin ilaç kullanımı sınırlıdır. Özellikle de antibiyotiklerin vücuda vermiş olduğu zararlardan dolayı pek çok anne antibiyotik ilaçlarını kullanamamaktadır. Oysaki sarımsak güvenle kullanabileceğiniz doğal bir antibiyotiktir. Kokusunu dert ediyorsanız, maydanoz, karanfil gibi koku giderici bitkilerden faydalanabilir, çiğnemeden doğrudan yutabilir ya da eczanelerde bulabileceğiniz sarımsak tabletlerini kullanabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

İki aylık çiçeği burnunda bir anne olarak, iki aydır yapmış olduğum araştırmalar ve bizzat denemelerim sonucu anne sütünü arttıran yiyecek ve içeceklerin listesini çıkartım…

1- anne sütünü artıran Çaylar

Rezene
Anason
Ihlamur
Isırgan Otu (uzmanlar tarafından sürekli kullanımı önerilmiyor 20 gün kullanıp 10 gün ara verilmeli) (Sütün kalitesini de arttırır.)
http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2003/09/26/yazidizi/yazidizi1.html

2- anne sütünü artıran Yiyecekler

Haşlanmış mısır
Borulce
Soğan

Bulgur
Pişmaniye
Tahin helvası
Taze Bezelye
Çekirdek
Taze Fasulye
Tel Kadayıf
Sütlü Tatlı
Nar

Semizotu (Sütün kalitesini de arttırır.)
Çemen&çemen otu&çemen otu hapı
Pişmaniye

3-anne sütünü artıran İçecekler

Vitamalt
Kefir
Meyva Suları
Dut Pekmezi
Vişne kompostosu
Kayısı Hoşafı
Kuru maya (sulandırılıp içilecek)
Dolmalık fıstık (8-10 tane ılık şekerli suda bir gece bekletilip suyuyla beraber içilir)
Humana still
4- anne sütünü artıran Baharatlar

Kimyon
Çörekotu

NOT: Altı çizili olanlar tarafımdan denenmiş onaylanmıştır.İtalik yazılanlar aynı zamanda gaz probleminede iyi gelir.

5-Düzenli yemek, uyku ve huzur anne sütünü artırır

Bütün bu gıdaların yanında en önemlisi düzenli yemek, uyku ve huzur, mutluluk 🙂 bide sütüm azmı çokmu,gittimi geldimi diye çok fazla uğraşmamak .(zaten sütün olmaması çok nadir görülen bir durumdur ancak meme dokusunun zedelenmesi veya yokluğu durumunda söz konusudur. Her kadının bebeğine 6 ay yetecek süt üretimi olur, kendisi kurcalayıp düşürmezse) Şu konuyuda eklemek isterim bebek evlatlık edinip emziren anneler var.Düşünün doğum yapmadan sadece severek hormonlarını uyarıyor ve bebeğini emziriyor doğum yapmış onu karnında taşımış bir annenin sütü illaki olacaktır.

Tüm bu yiyecekler anne sütünü belki psikolojik belki bi şekilde arttırıyor ama eğer bu artan sütünüzü bebeğiniz iyice tüketemez memede kalırsa,memede süt bitmediği için yeni süt yapımı için yeterli horman beyne ulaşmayacağından sütünüz artmayabilir, hatta azalabilir.(benim öyle olmuştu) Bunun için bebek emdikten sonra memeyi iyice sağın hiç süt kalmayacak şekilde.Bu sağdığınız sütleri derin dondurucuda bekletin bebek ek gıdaya geçince kahvaltılarına katarsınız.Hemde sağdıkça sütünüzde bariz artar.Ne kadar süt talebi o kadar süt arzı. Benim gördüğüm sağmak tüm bu yiyeceklerden daha fazla anne sütünü artırıyor. Bence düzenli bitki çayı(yukarıdakilerden) baharat ile destekleyip bolbol sağarsanız sütünüz artar azalmaz.

Birde Bebeğinize sevgiyle bakmak,onu okşamak, öpmek, koklamak sonra emzirmek boş memeyi bile dolduruyor. Onun rızkı zaten belli siz ne yeseniz içsenizde Onun için tesbit edilmiş süt mutlaka gelecek.Zaten süt olayı beyindek bi hormandan kaynaklanıyor bunun içinde hormanları en iyi moral,neşe,dinlenme,uyku,ılık duş harekete geçirir.

Sonuç olarak bir anne olarak nacizane tavsiyem; bitki çaylarınızı için, iyi dinlenin,sütünüzü sağın, neşeli olun, bebeğinizi bol bol sevin, sütüm yeterli diye düşünün sütünüz bol,tosununuz hayırlı olsun 🙂

“anne sütünü artıran besinler, yiyecekler, gıdalar, sebzeler, meyveler” üzerine bir yorum

  1. 4 aylık bir bebeğim var ve sütüm az geliyor. Ben de bu duruma çok üzülüyorum. Özellikle sütüm yetmediğinde bebeğim acı acı ağlıyor ve ben kahroluyorum Lütfen bana yardım edin sütümü nasıl arttırabilirim?

  2. merabalar bebegım 3 aylık ve sutum yeterlı degıl bu 3. bebegım dıgerlerı emmedı bunu emzırmek ıstıyorum sutum yeterlı gelmetınce cok aglıyor ne yapa bılırım? lutfen bana yardım edın

  3. mrb Esma hiç endişelenme aynı sorunu bende yaşadım sütüm az geliyordu araştırmalarım sonucu neoxin nursarol u denedim ve iyi bir sonuç aldım tamamıyla bitkisel içeriği sütümün artmasına destek oldu içiniz rahat olsun hiç bir yan etkisiylede karşılaşmadım gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir